Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryzys w hucie Liberty Częstochowa na razie został zażegnany? Zakład przygotowuje się do wznowienia produkcji

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Liberty Częstochowa
- Zdecydowana większość pracowników Liberty Częstochowa wróciła już do pracy. Intensywnie przygotowujemy się do wznowienia produkcji - zapowiada Krishnamoorthy Venkatasubramanian, dyrektor generalny Liberty Częstochowa. - Ustabilizowaliśmy sytuację firmy, jesteśmy w trakcie wypełniania naszych zobowiązań wobec dostawców oraz usługodawców i możemy teraz z ufnością patrzeć w przyszłość - dodaje. Czy to rzeczywiście oznacza koniec problemów częstochowskiego zakładu?

Kłopoty huty w Częstochowie

Huta Liberty Częstochowa jest producentem blachy grubej, w tym specjalistycznej, która jest dostarczana przemysłowi ciężkiemu. Zakład daje pracę około tysiącu osób.

Jeszcze kilka lat temu przetrwanie częstochowskiego zakładu stało pod znakiem zapytania. Przed upadłością ocalił go koncern GFG Liberty. Po przejęciu dzierżawy częstochowskiej huty w grudniu 2020 roku firma Liberty wkrótce wznowiła produkcję w walcowni i stalowni oraz znacznie usprawniła jej działalność. Liberty systematycznie zwiększała produkcję, ponownie uruchamiając zakład prefabrykacji, rozpoczynając renowację dwóch linii do cięcia blach oraz instalując farmę słoneczną. Mimo trudności na światowych rynkach, zakład znakomicie dawał sobie radę, produkując na potrzeby odbiorców krajowych i europejskich ponad 50 tys. ton miesięcznie.

Od jakiegoś czasu mówi się, że nad jednym z największych zakładów pracy w Częstochowie zbierają się czarne chmury. Huta Liberty Częstochowa przestała działać pod końca grudnia 2023 roku. Produkcja po świątecznej przerwie nie została bowiem wznowiona. Powód? Wszystko przez to, że zakład nie ma nowych zamówień. Pracownicy byli wysyłani na urlopy, bądź tzw. postojowe.

Kilka tygodni temu okres postoju się zakończył, ale produkcja nadal nie została wznowiona. W związku z tym częstochowscy radni przyjęli stanowisko, w którym poparli apel związków zawodowych i załogi do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zapewnienia przez polskie instytucje finansowe kapitału obrotowego dla tego zakładu. W sytuacji kryzysu sektora stalowego w Europie huta Liberty potrzebuje bowiem wsparcia.

Całe polskie hutnictwo - z racji politycznych uwarunkowań dyktowanych przez Unię Europejską - zmaga się z wysokimi kosztami energii, emisji dwutlenku węgla, niepoprawnym rynkiem złomu czy importem stali z krajów spoza unii.

Częstochowski zakład wstrzymał produkcję, ale dotychczas, inwestorowi udawało się realizować zobowiązanie płacowe wobec pracowników. Rezerwy jednak – zapewniające m.in. wynagrodzenia podczas postoju – wyczerpały się.

Huta Liberty Częstochowa wznowi produkcję

Wszystko wskazuje na to, że kryzys na razie został zażegnany.

- Zdecydowana większość pracowników LIBERTY Częstochowa wróciła już do pracy. Intensywnie przygotowujemy się do wznowienia produkcji - zapewnia Krishnamoorthy Venkatasubramanian, dyrektor generalny Liberty Częstochowa. - Służby utrzymania ruchu i zespoły produkcyjne ciężko pracowały, sprawdzając sprzęt i naprawiając wszelkie znalezione usterki. W Stalowni zostały już włączone rozdzielnie elektryczne, zakończono testy transformatorów, sprawdzany jest stan izolacji i automatyki urządzeń, czyszczony jest kocioł Vitomax. Przygotowania w Walcowni Blach Grubych są również zaawansowane - wyjaśnia.

Równolegle przedstawiciele zespołu zarządzającego prowadzą rozmowy z dostawcami mediów i firmami wspierającymi w celu uzgodnienia warunków bieżącej współpracy.

- Przygotowywane są nowe umowy na świadczenie usług, a zespół handlowy już teraz zachęca klientów do potwierdzania zamówień na nasze produkty. Cieszę się również, że nasze starania o ponowne uruchomienie huty są wspierane przez związki zawodowe. Ich przewodniczący niedawno spotkali się z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem i innymi lokalnymi interesariuszami. Przedstawili sytuację firmy oraz plan jej naprawy. Prezydent zapewnił o gotowości miasta do udzielenia wsparcia - dodaje Krishnamoorthy Venkatasubramanian, dyrektor generalny Liberty Częstochowa.

Przedstawiciel zakładu twierdzi, że huta powoli wychodzi z kłopotów.

- Ustabilizowaliśmy sytuację firmy, jesteśmy w trakcie wypełniania naszych zobowiązań wobec dostawców oraz usługodawców i możemy teraz z ufnością patrzeć w przyszłość - zapewnia.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że do częstochowskiej załogi dołączyli Raghav Aggarwal, do niedawna doradca prezesa grupy, który w naszym mieście poprowadzi gabinet wojenny, wspierając zespół zarządzający oraz Theuns Victor, tymczasowy dyrektor generalny Liberty Upstream w Europie.

- Wszyscy koncentrujemy się na realizacji naszego planu naprawczego - podsumowuje Krishnamoorthy Venkatasubramanian, dyrektor generalny Liberty Częstochowa.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto