18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kredyty na ekodomy są tańsze

Monika Kaczyńska
Kredyty na ekodomy są tańsze
Kredyty na ekodomy są tańsze Shutterstock
Koszty eksploatacji domu to jeden z podstawowych aspektów branych pod uwagę przy wyborze projektu. W naszej szerokości geograficznej istotny wpływ na ogólny bilans mają koszty ogrzewania.

W zależności od zastosowanych technologii budowlanych i grzewczych mogą się one różnić znacząco.

Jak wynika z szacunków firmy Home Broker – roczny koszt ogrzania przeciętnie ocieplonego domu, budowanego w latach 90. XX w., o powierzchni 150 mkw. może wynieść od 2,7 tysiąca rocznie w przypadku wykorzystania węgla, do 4,9 tys. zł w przypadku ogrzewania gazem. Tymczasem przeprowadzka do nieruchomości niskoenergochłonnej, czyli takiej, w przypadku której zapotrzebowanie na energię nie przekracza 70 kWh w przeliczeniu na mkw. rocznie, lub pasywnej (maksymalne zapotrzebowanie 15 kWh rocznie) może obniżyć te koszty nawet kilkunastokrotnie.

Nic dziwnego zatem, że budynki energooszczędne zyskują coraz większą popularność. Preferencyjne warunki kredytowania dla projektów energooszczędnych oferują też dwa banki – BOŚ i BPH.

W przypadku pierwszej instytucji kredytować można też zakup mieszkania, a nie tylko domu, jak ma to miejsce w przypadku BPH. Różnic jest jednak więcej. Bank BPH skłonny jest obniżyć prowizję za udzielenie kredytu na „zielony dom” o 0,6 p.p. (600 zł na każde pożyczone 100 tys. złotych) względem oferty standardowej. Ponadto przy obliczaniu zdolności kredytowej uwzględni niższe koszty utrzymania nieruchomości, czyli po prostu w tej instytucji będzie można pożyczyć więcej. Wymagane jest jednak, aby metr nieruchomości pochłaniał maksymalnie 100 kWh energii rocznie. Nie są to wysokie wymagania. Zgodnie z danymi portalu infookno.pl, w Polsce budynki wzniesione po 1998 roku potrzebują przeciętnie od 90 do 130 kWh energii rocznie.

Dalej w swojej ofercie idzie bank BOŚ. Stosuje obniżoną marżę dla kredytów na zakup lub budowę domów i mieszkań, które posiadają odnawialne źródła energii, są niskoenergochłonne (70 kWh na mkw. rocznie) lub pasywne (15 kWh na mkw. rocznie). W efekcie, chcąc pożyczyć ponad 50 tys. zł przy wkładzie własnym na poziomie 25 proc. trzeba się liczyć z marżą na poziomie: 1,6 proc., gdy nieruchomość ma kolektory słoneczne, pompę ciepła lub rekuperator, 1,5 proc., gdy nieruchomość jest niskoenergooszczędna, 1,3 proc., gdy nieruchomość posiada status pasywnej.

Trzeba jednak pamiętać, że koszt budowy pasywnego domu jest wyższy niż standardowego. Budowa domu pasywnego kosztuje przeciętnie o 20 proc. więcej niż przy wykorzystaniu standardowych rozwiązań (różne źródła podają różnice w kosztach od 5 do 40 proc.) Gdyby jednak przyjąć, że budowa domu pasywnego pochłonęłaby 480 tys. zł, to tradycyjny dom kosztowałby 400 tys. zł, czyli o 80 tys. zł mniej.

W przypadku finansowania budowy tradycyjnego domu 30-letnim kredytem z 25- proc. wkładem własnym na przeciętnych warunkach rynkowych (1,5 proc. marży), trzeba się liczyć z miesięczną ratą na poziomie około 1,9 tys. zł. Budując dom pasywny z wykorzystaniem finansowania w banku BOŚ można liczyć na niższą marżę (o 0,2 pkt. proc.), ale kwota kredytu byłaby o 20 proc. wyższa. W efekcie miesięczna rata wynosiłaby 2,2 tys. zł.

Wyższe koszty budowy mogą zwrócić się w ciągu kilkunastu lat w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Ich prognozowana wysokość zostanie wzięta przez bank pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. Będzie więc można pożyczyć więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto