Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koczkodan - jedyna małpa, której męskość ma kolor niezapominajek

Radosław Ratajszczak
Koczkodan - poznamy go po czarnej sierści, rudym grzbiecie i białej brodzie
Koczkodan - poznamy go po czarnej sierści, rudym grzbiecie i białej brodzie Archiwum ZOO
Po ponad 20 latach w naszym zoo znów zamieszkały koczkodany górskie. Wcześniej, w latach 70., żyła tu para, której potomek był prawdopodobnie pierwszym, który urodził się poza naturalnym środowiskiem.

Małpy przyjechały do nas ponad tydzień temu z ogrodu w Paryżu - dorosły samiec, dwie samice (jedna z nich jest w ciąży, która u tych ssaków trwa około ośmiu miesięcy) i dwoje młodych. Jeszcze nie znamy ich płci.

Koczkodany żyją w Afryce, na południe od Sahary. Zamieszkują lasy, sawanny, a niektóre gatunki - tak jak nasi nowi podopieczni - również lasy w wysokich górach (nawet na wysokości 2 tys. m n.p.m., gdzie temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza).

Koczkodany górskie to jedne z największych małp. Waga dorosłego samca wynosi około 10 kg, a długość ciała około 1,5 m. Co ciekawe, są to jedyne małpy, które nie noszą ogona prosto. Zawijają go w łuk tak, że przypomina klucz wiolinowy.

Górski koczkodan ma czarną, wręcz smolistą sierść, białą, obfitą brodę oraz rudy grzbiet. Panów dodatkowo charakteryzują jądra w kolorze niezapominajek. Gdy chcą pokazać, że są przywódcami stada, odwracają się tyłem i w całej okazałości prezentują swoje imponujące klejnoty

Małpy te są roślinożerne. Jedzą zarówno liście, owoce, jak i kwiaty. Sporadycznie są w stanie posilić się także pisklęciem lub małym gadem.

Koczkodany górskie są zagrożone wyginięciem, w naturalnym środowisku występują nielicznie. Zresztą w ogrodach zoologicznych również można je spotkać sporadycznie. Jesteśmy jednym z pięciu ośrodków w Europie, które hodują ten gatunek, oraz jedynym w Polsce.

Na wolności stada koczkodanów górskich żyją często w towarzystwie goryli górskich. Daje im to poczucie bezpieczeństwa. Małpy rozpoznają się po swoich białych brodach, dzięki którym nawiązują ze sobą kontakty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto