Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłodzko chce wzbogacić krajową listę Pomników Historii o swoje zabytki

DAB
Kłodzko chce wpisać Twierdzę Kłodzko i starówkę na listę Pomników Historii /fot. PS Studio
Większe szanse na pozyskanie środków na renowację zabytków, większe znaczenie turystyczne, a przede wszystkim początek starań o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO dla Twierdzy Kłodzko. To wszystko mógłby przynieść miastu tytuł Pomnika Historii, o który właśnie wznowiono starania.

Władze Kłodzka ponowie starają się o wpisanie Twierdzy Kłodzko wraz z miejską zabudową na listę Pomników Historii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dokumenty w tej sprawie zostaną złożone jeszcze w tym roku. W sumie w całym kraju znaleźć możemy 105 takich obiektów. Obecnie na liście Pomników Historii mamy jest też 12 obiektów z Dolnego Śląska. Wśród nich są m.in.: zespół historycznego centrum Wrocławia i Hala Stulecia, Twierdza Srebrna Góra, kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze, pobenedyktyński zespół klasztorny w Legnickim Polu czy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Niewykluczone, że niebawem dołączy do nich tzw. twierdza miejska, czyli Twierdza Kłodzko wraz z okolicznymi budynkami i zespołami klasztornymi.

Kłodzko zasługuje na taki wpis, jak mało które inne miasto na Śląsku. Kłodzko od XII wieku było miastem, leżącym na pograniczu czesko-polsko-niemieckim i jest unikalnym przykładem niezwykle udanej architektoniczno-krajobrazowej migracji tych wpływów. Położone na istotnych historycznych i aktualnych traktach komunikacyjnych stanowi świadectwo niezwykłego bogactwa kulturowego Kotliny Kłodzkiej i całość wymaga specjalnych zabiegów zachowania tych wartości dla przyszłych pokoleń. Twierdza, trzy przepiękne zespoły klasztorne, układ ulic, mosty oraz wiele zachowanych w dobrym stanie domów projektu Andreasa Ernsta – mówi Henryka Szczepanowska, jedna z inicjatorek starań o wpis, działaczka na rzecz ochrony zabytków w Kotlinie Kłodzkiej.

Już w 2009 roku władze Kłodzka złożyły stosowny wniosek do Narodowego Instytutu Dziedzictwa w sprawie wpisania kłodzkich zabytków na listę Pomników Historii. Był on jednak niekompletny i go nie rozpatrzono.
Powrócono do tego wniosku przy okazji pomysłu wpisania kolegiaty jezuitów wraz z zespołem klasztornym przy pl. Kościelnym. Kolegiata wymaga kosztownego remontu, a wpis na listę mógłby bardzo pomóc w pozyskaniu środków.

W trakcie jesiennego spotkania władz miasta, powiatu i proboszcza parafii kłodzkiej, zdecydowano, że zamiast o wpis tylko kolegiaty, warto starania rozszerzyć o inne zabytki miasta. Dzięki temu Kłodzko miałoby większe szanse na pozyskanie pieniędzy na ochronę zabytków.

Zdaniem dyrektor Twierdzy Kłodzko Joanny Stoklasek-Michalak, ewentualny wpis na listę Pomników Historii mógłby być pierwszym, ale ważnym krokiem do starań o to, by Twierdza znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Nadanie statusu Pomnika Historii Twierdzy Kłodzko to jest tak naprawdę formalność, bo obiekt ten jest de facto takim pomnikiem. To również potrzebny etap do tego, aby skutecznie ubiegać się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie są to mrzonki, choć jest to proces liczony na lata. Jeśli chodzi o samą listę, to powinny znaleźć się na niej obiekty, które są światowym ewenementem. I nasza Twierdza Kłodzko do takich zabytków militarnych zalicza się bez dwóch zdań – mówi Joanna Stoklasek-Michalak.

O podobny wpis na listę stara się także Zamek Książ w Wałbrzychu.

O przyznaniu statusu Pomnika Historii decyduje Prezydent Polski na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznawany on jest zabytkom o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

Górująca nad miastem Twierdza Kłodzka, jaką znamy obecnie, pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, choć pierwsze wzmianki o grodzie obronnym na Górze Fortecznej sięgają już X wieku. Mniej więcej w tym czasie zaczęła powstawać kłodzka starówka. Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny datowana jest na przełom XVI i XVI wieku.

ZOBACZ ZDJĘCIA STAREGO MIASTA I TWIERDZY Z LOTU PTAKA:

Kłodzko chce wzbogacić krajową listę Pomników Historii o swo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto