Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Każdy gatunek ma znaczenie

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Świstak, wilk, ryjówka czy rośliny storczykowate. Wkrótce może ich zabraknąć.

Ochrona różnych gatunków roślin i zwierząt ma bardzo długą historię. Już w średniowieczu pojawiły się jej pierwsze formy w postaci ograniczenia praw do polowania. Łowy na najrzadsze gatunki były przywilejem władców i arystokracji. Z upływem czasu zmieniały się powody, dla których chroni się zwierzęta i obecnie głównym celem jest zachowanie bioróżnorodności.

- Funkcjonowanie natury opiera się na równowadze - mówi dr hab. Cezary Kabała z Instytutu Nauk o Glebie i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego. - Nie możemy powiedzieć, że jakieś organizmy są jednoznacznie szkodliwe lub pożyteczne i musimy je zwalczać lub utrzymywać.

Każdy gatunek, którego liczebność spada jest obejmowany ochroną. Wśród nich są między innymi świstak, wilk, ryjówka czy rośliny storczykowate Jednak sam zakaz nie wystarcza, jeśli niszczone będzie środowisko, w którym żyje dany osobnik.

LISTA GATUNKÓW CHRONIONYCH

Przykłady żubra i tura uświadamiają nam, że potrzebna jest ochrona całego ekosystemu. Środowisko jest połączone ze sobą licznymi zależnościami i ograniczenie liczebności jednego gatunku, może pociągnąć za sobą śmierć kolejnych roślin i zwierząt. Stąd wzięła się idea rezerwatów i parków narodowych oraz projektów chroniących naturalne środowisko, jak np. Natura 2000.

Jedna z największych światowych organizacji, zajmujących się ochroną przyrody przygotowała listę dziesięciu najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków. Wśród nich znajdziemy tygrysa, niedźwiedzia polarnego, morsa, pingwina Magellana, żółwia skórzastego, tuńczyka błękitnopłetwego, goryla górskiego, motyla monarchę, nosorożca jawajskiego i pandę wielką.

Problem wymierania zwierząt i roślin ma zasięg globalny, a większość powodów związanych jest z działalnością człowieka, który w trakcie ekspansywnego rozwoju gospodarki wyparł je z ich naturalnych środowisk. Globalne ocieplenie sprawia, że kurczą się lodowce, które były siedliskami polarnych zwierząt. Znaczący udział w kłusownictwo i przemyt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto