JKH GKS Jastrzębie - Cracovia Kraków 5:4. Udane otwarcie fazy play-off jastrzębian [ZDJĘCIA]

Piotr Chrobok
W pierwszym meczu ćwierćfinałowej rywalizacji JKH GKS Jastrzębie pokonał Cracovię Kraków 5:4. Piotr Chrobok
Domowym spotkaniem z Cracovią Kraków hokeiści JKH GKS-u Jastrzębie rozpoczęli zmagania w fazie play-off sezonu 2019/20 Polskiej Hokej Ligi. Podopieczni trenera Roberta Kalabera skorzystali z atutu własnego lodowiska i wygrali z 12-krotnym mistrzem Polski 5:4.

Sezon Polskiej Ligi Hokeja na lodzie wkracza w decydującą fazę. W walce o mistrzostwo Polski pozostało już zaledwie osiem drużyn. Wśród nich są hokeiści JKH GKS Jastrzębie, którzy po wywalczeniu Pucharu Polski w końcówce 2019 roku, chcieli liczyć się także w walce o ligowe medale. Pierwszą przeszkodą na drodze do strefy medalowej podopiecznych Roberta Kalabera jest Cracovia Kraków. W batalii ciężko wskazać faworyta, gdyż oba zespoły to sąsiedzi z tabeli po rundzie zasadniczej, a ich para uchodzi za najbardziej wyrównaną.

Pierwszy mecz toczącej się do czterech zwycięstw rywalizacji odbył się na lodowisku Jastor w Jastrzębiu-Zdroju. Gospodarze chcieli zatem w jak najlepszy sposób wykorzystać ten atut na swoją korzyść. Przy okazji mieli też zamiar wziąć rewanż na krakowskim zespole za ostatnią ligową porażkę. Co udało im się osiągnąć.

Jako, że w Jastrzębiu w szranki stanęły dwa sąsiadujące ze sobą w tabeli zespoły, wszyscy spodziewali się wyrównanego spotkania. Tak też było. Wizualnie początek należał do Cracovii. Później do głosu doszli gospodarze, którzy swoją przewagę udokumentowali w 14. minucie pierwszej tercji. Na bramkę przyjezdnych uderzył Czech Martin Kasperlik, ofiarnej interwencji spróbował jego rodak Miroslav Kopriva, ale krążek i tak zatrzepotał w bramce Pasów.

Po drugiej tercji, w lepszych nastrojach lodowisko opuszczali gospodarze, którzy nadal prowadzili jedną bramką. Na tablicy widniał wynik 3:2, ale zanim do niego doszło hokeiści JKH zdążyli roztrwonić dwubramkową przewagę. Na trafienie w podwójnej przewadze Marissa Jassa odpowiedzieli Bartłomiej Bychawski oraz Marek Tvrdon, a ponowne prowadzenie gospodarzom dał Fin Jesse Rohtla.

W trzeciej tercji, ponownie padły cztery bramki. Po stronie gospodarzy bramki zdobywali Rohtla i młodziutki Dominik Paś. Dla Pasów trafiali po raz drugi Tvrdon oraz Damian Kapica. Remisowe rozstrzygnięcie ostatniej odsłony dało wygraną jastrzębianom, którzy naturalnie wysunęli się na prowadzenie w całej rywalizacji.

- To był klasyczny mecz fazy play-off. Było dużo nerwów i dużo kar. Chłopcy wywalczyli ważną przewagę i skupiamy się już na jutrzejszym meczu - powiedział po meczu szkoleniowiec JKH Robert Kalaber.

Dodajmy, że również drugi z meczów tej pary odbędzie się na jastrzębskim lodowisku Jastor. Jego początek podobnie jak pierwsze spotkanie zaplanowano na godzinę 17:00, w niedzielę (23.02). Później rywalizacja przeniesie się do Krakowa, gdzie w dniach 26 i 27 lutego odbędą się mecze numer trzy oraz cztery.

JKH GKS Jastrzębie – Cracovia Kraków 5:4 (1:0, 2:2, 2:2)
Bramki: 1:0 Martin Kasperlik (14) 2:0 Mariss Jass (31) 2:1 Barłomiej Bychawski (33) 2:2 Marek Tvrdon (37) 3:2 Jesse Rohtla (40) 4:2 Jesse Rohtla (41) 4:3 Marek Tvrdon (47) 5:3 Dominik Paś (50) 5:4 Damian Kapica (59)
Kary: Jastrzębie – 18, Cracovia – 48 minut