Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Złodzieje będą mieli trudniej

Mariusz Junik
Na osiedlu Zabobrze niektóre wspólnoty mieszkaniowe stawiają płoty, aby uchronić się przed złodziejami
Na osiedlu Zabobrze niektóre wspólnoty mieszkaniowe stawiają płoty, aby uchronić się przed złodziejami fot. marcin oliva soto
Jeleniogórska policja rozdaje ulotki, w których radzi mieszkańcom, jak skutecznie uchronić się przed domowymi i podwórkowymi kradzieżami.

Komu ukradziono rower z balkonu, spustoszono piwnicę z zimowych ciuchów lub odkręcono lusterko z auta, powinien szczególnie uważnie przeczytać ulotkę, którą dostarczą do domów jeleniogórzan policjanci.

Akcja, która właśnie rusza, ma podpowiedzieć ludziom, jak ustrzec się przed złodziejem i jak utrudnić mu życie. Założenie krat na balkonach na parterach, zamontowanie czujek ruchu w mieszkaniach i nienoszenie większej gotówki przy sobie - to tylko niektóre ze sposobów.

- Założyłabym też solidniejsze zamki w drzwiach do piwnicy - podpowiada Joanna Nowak, mieszkanka ul. Kiepury na Zabobrzu. - Bo teraz każdy z łatwością je otworzy - tłumaczy. - Warto pytać obcych na klatce do kogo przyszli - podpowiada jej sąsiadka. - Takie zainteresowanie może odstraszyć złodzieja - zapewniają lokatorki.
Do akcji poprawy bezpieczeństwa na osiedlach włączą się również dzielnicowi. Dostali zadanie nawiązania bliższych znajomości z aktywnymi miesz-kańcami swoich rewirów oraz z administratorami. - Razem będziemy na bieżąco reagować na uwagi lokatorów - zapewnia Bogumił Kotowski z jeleniogórskiej policji.
Mieszkańcy Zabobrza już teraz zgłaszają różne pomysły, które poprawiają bezpieczeństwo. Zaproponowali, aby doświetlić teren pomiędzy blokami tzw. łamańcami. Chodzi m.in. o budynki przy ul. Kolberga i Karłowicza. - W ciągu kilku najbliższych tygodni zamontujemy tam dodatkowe lampy - zapowiada Elżbieta Dybowska z Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jak dodaje, spółdzielnia zawsze reaguje na uwa-gi mieszkańców. Jeśli chcą, aby przyciąć rozrośnięte krzewy, to zaraz jedzie na miejsce pracownik i przycina.

- Bo takie gęste krzaki to znakomita kryjówka dla złodzieja albo bandyty, który planuje kradzież czy rabunek - przekonuje Zbigniew Klimek, zastępca naczelnika wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Przekonali się o tym sami policjanci. Przed rokiem przez kilka tygodni szukali mordercy, który zaatakował mężczyznę przechodzącego ulicą Komedy-Trzcińskiego. Wcześniej ukrył się właśnie w gęstych krzakach, gdzie czekał na ofiarę. Po tym zdarzeniu zarośla te zostały mocno przycięte.

- Podobne, niebezpieczne miejsca powinni wskazywać nam lokatorzy - apelują policjanci. Bo choć w Jeleniej Górze znacznie spadła liczba kradzieży (jest ich rocznie 600 - było 900) oraz mniej kradnie się aut (w 2003 roku zginęło 400, w ubiegłym roku - 120), to nie wolno stwarzać złodziejom okazji i ułatwiać im życia. Dlatego policja chce uczulić ludzi, aby sami zadbali o swoje bezpieczeństwo.

Jakie miejsca w Jeleniej Górze są szczególnie niebezpieczne?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto