Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Paweł II do wrocławian Prawda – Zaufanie – Wspólnota

Renata Stanienda
XX rocznica Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego Jan Paweł II do wrocławian PRAWDA – ZAUFANIE – WSPÓLNOTA

„Wrocław jest miastem położonym na styku trzech krajów, które historia bardzo ściśle ze sobą połączyła. Jest poniekąd miastem spotkania, jest miastem, które jednoczy. Tutaj w jakiś sposób spotyka się tradycja duchowa Wschodu i Zachodu.”

Te, słynne dziś, słowa papież Jan Paweł II wygłosił podczas Msz św. na zakończenie 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu. Kongres, który odbył się w dniach 25 maja – 1 czerwca 1997 roku pod hasłem „Eucharystia i wolność” był jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych w życiu Europy Środkowo-Wschodniej.

20 lat po tych wydarzeniach Archidiecezja Wrocławska, Miasto Wrocław, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Instytut Tertio Millennio zapraszają do wzięcia udziału w debatach, wykładach, projekcjach filmowych, koncertach, a także uroczystościach religijnych, które odbywać się będą od 23 maja do 24 czerwca pod hasłem „Prawda–Zaufanie – Wspólnota”.
Szczegóły programu znaleźć można na stronie www.prawda-zaufanie-wspolnota.pl

Szczegóły i opisy wydarzeń:

1) „Po co wartości w ekonomii?” – 23 V godz. 10.00, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, sala 4W w budynku Biblioteki. Blok 1: prof. Marek Belka, dr Andrzej Olechowski, Krzysztof Domarecki, moderator: Maciej Zięba OP; Blok: 2 prof. Elżbieta Mączyńska, prof. Ryszard Bugaj, Piotr Krupa, moderator: prof. Bogusław Fiedor

Debata składać się będzie z dwóch części, podczas których czołowi polscy ekonomiści, jak również przedstawiciele świata biznesu, wypowiedzą się na temat roli etyki i moralności w ekonomii. Po każdej z części przewidziana jest dyskusja otwarta – czas na pytania oraz refleksje ze strony publiczności. Wydarzenie adresowane jest nie tylko do studentów kierunków ekonomicznych, ale do wszystkich tych, którzy zadają sobie pytanie o kondycję współczesnej gospodarki wolnorynkowej.

http://www.ue.wroc.pl/aktualnosci/14196/konferencja_pt_po_co_wartosci_w_ekonomii.html#.WR63mo9OLIU

2) Koncert inspirowany myślą Jana Pawła II (idea L.U.C.), 2 VI godz. 18.00, Centrum Historii Zajezdnia, L.U.C., Tau, Bovska, Rebel Babel Ensemble (czas trwania: 150’)

Wspólny koncert L.U.C.-a, Rebel Babel Ensemble i Tau, z gościnnym występem Bovskiej, nawiązujący do idei dialogu, która była myślą przewodnią Jana Pawła II. Muzycy podejmą się próby refleksji nad ideą dialogu, solidarności i porozumienia, a zrobią to w duchu hip hopu i funku, za pomocą rapu i dźwięków orkiestry dętej. Podczas koncertu przewidziane jest także specjalne wykonanie kompozycji "Przebudzenie Boga" z projektu 39/89 Zrozumieć Polskę w akompaniamencie 30-osobowej orkiestry. Artyści i orkiestra zagoszczą na scenie ustawionej przy dawnej zajezdni, gdzie rodziła się wrocławska Solidarność. Koncert potrwa ponad dwie godziny. Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność wejścia).

3) Debata „PRAWDA-ZAUFANIE-WSPÓLNOTA” połączona z projekcją filmu z Mszy na Partynicach - 6 VI godz. 18.00, Centrum Historii Zajezdnia: ks. prof. Andrzej Szostek MIC, dr Rafał Dutkiewicz, Joanna Szczepkowska, moderator: Maciej Zięba OP

Punktem wyjścia do debaty będzie homilia wygłoszona przez papieża podczas Mszy Św. na Partynicach w 1983 r. Cofnięcie się do czasów pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Wrocławia ma na celu przypomnienie słów o potrzebie budowania wspólnoty na wzajemnym zaufaniu, którego fundamentem jest prawda. Dyskusji nad aktualnością tych słów i znaczeniem triady prawda-zaufanie-wspólnota we współczesnym kontekście społecznym, politycznym i kulturowym towarzyszyć będą archiwalne materiały filmowe z 1983 roku.

4) Konferencja, „To czyńcie na moją pamiątkę”, 8 VI godz. 10.30, Papieski Wydział Teologiczny: abp Piero Marini, bp dr Adam Bałabuch, ks. prof. René Roux, ks. prof. Henryk Witczyk, ks. prof. Krzysztof Pawlina, ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, moderatorzy: ks. dr hab. Sławomir Stasiak, prof. PWT, ks. dr hab. Dominik Ostrowski)

Konferencja naukowa zorganizowana z okazji 20-tej rocznicy 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Wybitni teologowie z Polski i zza granicy wypowiedzą się na temat znaczenia Eucharystii w teologii i pobożności katolickiej. Serię wykładów w Auli PWT poprzedzi Msza Św. w Katedrze Wrocławskiej celebrowana przez Arcybiskupa Józefa Kupnego (9.00). W ramach konferencji odbędzie się również otwarty panel dyskusyjny (14.00). Na zakończenie (15.00) organizatorzy zapraszają mieszkańców Wrocławia do katedry na Adorację Najśw. Sakramentu.

5) Wykład „Prawda-zaufanie-wspólnota”, 12 VI godz. 12.00, Ratusz – Sala Wielka, abp Borys Gudziak

Wykład Arcybiskupa Borysa Gudziaka będzie spojrzeniem na triadę prawda-zaufanie-wspólnota z perspektywy duchownego greckokatolickiego, który na co dzień pełni swoją posługę we Francji, Belgii, Holandii, Luksemburgu i Szwajcarii. Będzie to jednocześnie refleksja działacza na rzecz polsko-ukraińskiego pojednania, współtwórcy Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, który za swój „wielki wkład w tworzenie niepodległej, suwerennej i europejskiej Ukrainy” otrzymał nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wykład we wrocławskim Ratuszu będzie wydarzeniem otwartym.

6) Debata „Jan Paweł II do wrocławian”, 12 VI godz. 18.00, Barbara: prof. Jan Miodek, Maciej Zięba OP, dr Jacek Pluta, moderator: ks. prof. Grzegorz Sokołowski.

Zaproszeni do Barbary goście odniosą się do słów, które Jan Paweł II kierował bezpośrednio do wrocławian podczas pielgrzymek z 1983 i 1997 roku. Słowa papieża znalazły swoje odzwierciedlenie w oficjalnym haśle promocyjnym Wrocławia „miasto spotkań”, ale czy zapisały się także w świadomości wrocławian i czy kształtowały tożsamość miasta? Nad tymi pytaniami rozważać będziemy z perspektywy historycznej, socjologicznej, a także językowej.

7) Zakończenie, 24 VI, święto Archidiecezji i Miasta:
- godz. 18.30 – uroczysta Msza Święta w intencji mieszkańców z okazji Święta Wrocławia – przewodniczy abp Józef Kupny (Katedra pw. św. Jana Chrzciciela)
- godz. 20.30 – koncert symfoniczny dzieł Michała Lorenca dedykowanych Janowi Pawłowi II na scenie przed Katedrą (czas trwania: 70’)
- godz. 22.30 – pokaz fontanny multimedialnej poświęcony Janowi Pawłowi II (pergola przy Hali Stulecia)

Organizatorzy: Archidiecezja Wrocławska, Miasto Wrocław, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, Instytut Tertio Millennio
Partnerzy: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Instytut Studiów Miejskich, Barbara
Termin: 23 maja – 24 czerwca 2017 (Wrocław)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto