Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakich interwencji policja wodna ma najwięcej? Do pijanych! [ZDJĘCIA]

Grzegorz Demczyszak
Podczas upalnych dni policjanci z komisariatu wodnego we Wrocławiu mają sporo pracy - kontrolują jednostki pływające, sprawdzają wędkarzy i czuwają nad bezpieczeństwem na szlakach wodnych.

Funkcjonariusze opowiedzieli nam o swojej pracy. A także o tym, jak zachowywać się nad Odrą, gdy pojawia się na niej dużo łodzi i statków, a na brzegach opalają się ludzie.

- Utrzymanie ładu i porządku na drogach wodnych oraz w akwenach to nasze główne zadanie – mówi asp. sztab. Piotr Maziarz z policji wodnej. Jak wygląda to na co dzień? 80 proc. interwencji to wyjazdy do kąpiących się w Odrze. – Nie wolno pływać w rzece w miejscach, gdzie są drogi żeglugowe. To aż 90 proc. Odry i jej dorzeczy – komentuje Maziarz. – Pływających zawsze będziemy wyławiać, bo stwarzają zagrożenie dla siebie i dla innych. Aż 80 proc. z nich jest pod wpływem alkoholu.

Innymi zadaniami policjantów jest kontrolowanie łodzi, kajaków, żaglówek i skuterów. – Wszystkie jednostki pływające z silnikiem o mocy powyżej 10KW wymagają specjalnych uprawnień do kierowania. Często też zdarza się, że takie jednostki mają braki w wyposażeniu lub są uszkodzone. Bezwzględnie za to karzemy – opowiada Maziarz. Policjanci mogą kontrolować wszystkich użytkowników szlaku wodnego. Tutaj też znów pojawia się kwestia alkoholu. - Załoga niezbędna do prowadzenia jednostki musi być trzeźwa. Dotyczy to również kajakarzy - wyjaśniają policjanci.

Do obowiązków wodnej policji należy kontrolowanie, czy wędkarze, mają opłacone składki i ważną legitymację wędkarską. Czasem zdarza się, że trafiają na kłusowników. Kontrolują również tereny leśne położone przy szlakach wodnych. Wrocławski komisariat wodny opiekuje się szlakami żeglugowymi od jazu Lipki na granicy województwa opolskiego do Brzegu Dolnego. Czuwają również nad zbiornikami Bajkał, Uraz oraz Zalewem Mietkowskim. – Najwięcej interwencji podejmujemy w powiecie wrocławskim. To 90 proc. wszystkich interwencji. A spośród tych wrocławskich, 90 proc. ma miejsce na obszarze od Wyspy Opatowickiej do Mostu Pomorskiego. Wszędzie tam dostaniem się w dwie minuty – mówi policjant. Policja apeluje, by nie pływać w miejscach do tego nieprzeznaczonych. I zawsze należy być trzeźwym. Zostawiajmy po sobie porządek i zawsze niech ktoś nad nami czuwa z brzegu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto