18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu?

Kazimierz Wilczewski
Fot. Tomasz Gola
Pomiar i regulacja temperatury i wilgotności w pomieszczeniach są bardzo ważne. Nie tylko dla komfortu cieplnego (zakres temperatury, w której czujemy się dobrze), ale dla zdrowia i bezpieczeństwa żywności i farmaceutyków - dbajmy, by te produkty znajdowały się w warunkach zapewniającym im trwałość i przydatność do użycia.

RADZI:
Kazimierz Wilczewski
Spec. ds. marketingu z firmy LAB-EL
ul. Herbaciana 9
Reguły

Kontrola temperatury i wilgotności ważna jest też ze względu na bezpieczeństwo materiałów, czyli zapobieganie korozji i murszeniu materiałów. Występuje to w znacznie mniejszym stopniu w warunkach domowych, w większym w konstrukcjach narażonych na śnieg, deszcz, wiatr.

Do pomiaru temperatury mogą służyć termometry (np. szklane, bimetaliczne lub elektroniczne), a do pomiaru wil-gotności można użyć higrometrów włosowych lub elektronicznych. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie termohigrometrów elektronicznych.

Średnia optymalna temperatura to 18-20 st. C, przy małej aktywności - 20-22 st. C, a przy wysokiej 15-18 st. C. Te parametry są określone dla okresu zimowego, gdy mieszkanie jest szczelnie zamknięte i ogrzewane. Parametry powietrza w mieszkaniu są zmienne w zależności od warunków zewnętrznych, urządzeń grzewczych i wentylacji.

W nowych mieszkaniach o cienkich, zaizolowanych ścianach i szczelnych oknach, bez wentylacji, musimy posługiwać się klimatyzatorami. Jeżeli ich nie posiadamy, możemy się wesprzeć nawilżaczami rozpraszającymi mgłę wodną, pojemnikami z wodą na grzejnikach czy też mokrymi ręcznikami.
Trudniejszą sprawą jest zimą obniżenie wilgotności w mieszkaniu. Nie pozostaje nic innego jak wietrzyć i grzać, wietrzyć i grzać.

Mieszkania są często pozbawione wentylacji, a oklejone szczelnie ociepleniem ściany plus hermetyczne okna (niewyposażone w mikrowentylację) powodują zwiększenie wilgotności, a nawet zawilgocenie ścian na skutek zwykłych domowych czynności, takich jak gotowanie, pranie czy oddychanie.

Nadmierna wilgotność powietrza grozi pojawieniem się na ścianach pleśni, grzybów, a także murszenie tynku czy też muru. Może to być przyczyną wielu chorób. Podobnie zbyt niska wilgotność powietrza powoduje np. wysuszanie śluzówki, a co za tym idzie zwiększoną podatność na choroby. Odrębną sprawą jest poczucie dyskomfortu przy niespełnieniu warunków optymalnych parametrów powietrza.

Oprac. AJC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto