Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak założyć skalniak (PORADY)

Grzegorz Tejer - Specjalista Działu Ogród Galeria Ogrodnicza Zielone Centrum
Marcin Osman
Dobrze zaplanowany i zbudowany ogród skalny jest niewątpliwie jedną z największych ozdób każdego kawałka zieleni.

Przy wyborze miejsca na tzw "skalniak" należy pamiętać, aby był on widocznym i reprezentatywnym akcentem ogrodu, ale również powinien naturalnie wkomponować się w otoczenie. Najważniejsza przy tworzeniu ogrodu skalnego jest inspiracja samą naturą - warto, podczas wyprawy w góry, przyjrzeć się jak wyglądają tego typu dzikie zbiorowiska roślinne.

Ogródek skalny zakładamy na stanowisku słonecznym, podłoże powinno być przepuszczalne, lub dobrze zdrenowane. Preferowana jest gleba uboga, gdyż większość roślin w naturze rośnie właśnie na takich stanowiskach, inaczej będą rosły nadmiernie i stracą swój naturalny pokrój.

Niezależnie od wymagań glebowych roślin, zakładając ogródek skalny trzeba pamiętać o dobrym drenażu. Latem w okresie dłuższych upałów będzie tam sucho i czasem będzie konieczne podlewanie, ale jesienią i zimą, drenaż zapobiegnie zbyt dużej wilgotności gleby co dla wielu roślin jest bardzo niebezpieczne w tym okresie. Zanim więc zaczniemy formować wzniesienia warto usypać warstwę żwiru i drobniejszych kamieni.

Do budowy "skalniaka" powinniśmy używać raczej kamieni ostrokrawędzistych, układając je w naturalnie wyglądające formacje, tworząc niewielkie "półki" gdzie idealnie wkomponują się rośliny. Większość z nas jednak dysponuje przeważnie wszędobylskimi otoczakami (w sumie to ostateczność), ale jeśli już, to należy je zagłębić w ziemi, by nie wyglądały jak świeżo złożone jaja dinozaura. Nasz pagórek nie może również wyglądać jak kopiec kreta powinien mieć nieregularny kształt,bo wygląda wtedy zdecydowanie lepiej.

W ogrodzie skalnym największe wrażenie wywołuje nie tylko układ, kształt i barwa zastosowanych kamieni, lecz również, a może przede wszystkim, posadzone tam rośliny.

Pamiętajmy o bardzo specyficznych wymaganiach roślin skalnych -należy raczej zdecydować się na rośliny o zbliżonych wymaganiach (np. odnośnie odczynu gleby, czy nasłonecznienia). Nie warto do ogrodu skalnego wprowadzać gatunków nadmiernie ekspansywnych, gdyż potrafią szybko zagłuszyć inne rośliny i zarosnąć kamienie, a całe założenie przestaje być atrakcyjne wizualnie.

Rośliny kobiercowe powinno się sadzić u podnóża skalnika, aby stwarzały wrażenie łagodnego przejścia od ogrodu właściwego na skalny.

Szerokie szczeliny między kamieniami, obsadza się małymi i delikatnymi roślinami, rosnącymi słabo i powoli, wystarcza im mała ilość podłoża.

Na słabej glebie doskonale sobie poradzą rozchodniki, rojniki, głodki, gęsiówki, żagwiny i macierzanki. Nieco lepszych warunków potrzebują pierwiosnki, kukliki, pełniki, zawilce, czy też jaskry.

Wymagania roślin co do światła również nie są jednakowe np. wspomniane wyżej rojniki, czy rozchodniki sadzimy na wystawie dobrze nasłonecznionej, a np. pierwiosnki i niektóre skalnice na stoku od strony północnej. Doskonałym uzupełnieniem bylin skalnych będą rośliny z innych grup np. karłowe krzewy iglaste i liściaste.

Nie zapomnijmy również o roślinach cebulowych kwitnących wczesną wiosną: krokusy, tulipany botaniczne i inne. Pokuśmy się o zdobycie roślin rzadszych, coraz łatwiej o nie na naszym rynku a duży ich wybór znajdziecie Państwo w Zielonym Centrum.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto