Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak założyć oczko wodne - planowanie

Joanna Lis, Architekt Krajobrazu, Galeria Ogrodnicza Zielone Centrum
Oczko wodne umieszczamy w zacisznym miejscu wśród roślin
Oczko wodne umieszczamy w zacisznym miejscu wśród roślin Janusz Wójtowicz
Przy projektowaniu nowo zakładanego ogrodu czy też planowaniu przebudowy w już istniejącym, warto pomyśleć o oczku wodnym, kaskadzie lub niewielkim zbiorniku z fontanną. Spokojny szum wody wpływa kojąco i relaksująco, a kompozycje z roślin związanych ze środowiskiem wodnym dają wiele satysfakcji.

Trzeba także zgłosić do właściwego urzędu chęć budowy zbiornika wodnego o powierzchni nieprzekraczającej 30 mkw. Budowę wystarczy zgłosić na 30 dni przed terminem wykonania i jeżeli urząd nie wniesie w tym terminie sprzeciwu, można przystąpić do budowy. Jeśli planujemy budowę zbiornika o powierzchni przekraczającej 30 mkw., konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Pierwszym punktem zakładania zbiornika wodnego w ogrodzie jest dopasowanie jego formy i wielkości do istniejącego lub nowo zakładanego ogrodu. W przypadku podejmowania decyzji o budowie oczka wodnego na etapie współpracy z projektantem, zostanie ono wpisane stylem w całość kompozycji ogrodu, a przedstawione propozycje będą współgrały z pozostałymi elementami aranżacji.

Natomiast jeśli samodzielnie planujemy aranżację zbiornika, należy wybrać, czy ma to być naturalistyczny zbiornik o łagodnej linii brzegów, z dużą różnorodnością roślin i rybami, czy może ma być niewielkim geometrycznym "basenem" z gładką, czystą taflą wody lub minimalistyczną fontanną. Naturalistyczne zbiorniki dobrze sprawdzają się w większych ogrodach oraz w kompozycjach z dużą liczbą kwiatów i barwnych krzewów. W ogrodach bardziej minimalistycznych, przy nowoczesnej architekturze lepiej sprawdzą się "wodne ściany" - woda płynąca po kamiennej płycie, lustrze, szkle, zazwyczaj bez roślin lub z jednym, dwoma gatunkami lub też kaskada zbudowana z pojedynczych głazów zanurzonych częściowo w wodzie.

W zależności od wybranej formy zbiornika, można go usytuować w zacisznym miejscu wśród roślin i obsadzić roślinami, by przypominał naturalny staw, lub tuż przy tarasie, by już przy wyjściu z domu słuchać kojącego szumu wody. Najlepszym miejscem na oczko wodne będzie stanowisko słoneczne, w najniższym punkcie ogrodu z łatwym dostępem do źródła wody, by móc uzupełniać jej braki. Dobrze jest także zwrócić uwagę na sąsiedztwo dużych roślin, których liście będzie trzeba usuwać z oczka.

Wybór materiałów do budowy jest silnie uzależniony od projektowanej formy zbiornika, jego głębokości i funkcji. Sposobów jest wiele: uszczelnienie wykopu naturalną gliną, folią lub membraną, wykonanie betonowych (wylewanych) lub murowanych ścian, wykorzystanie gotowych zbiorników.Najczęstszym i najłatwiejszym sposobem izolacji podłoża, po wykonaniu odpowiedniego wykopu, jest za-stosowanie różnego rodzaju folii (PCW) lub mocniejszej membrany (EPDM). Należy zawsze wybierać folię czarną, której nie będzie widać pod wodą. Brzegi zbiornika należy umocnić naturalnymi kamieniami: łupek, piaskowiec, granit (płyty łamane lub otoczaki dla zbiornika naturalistycznego; cięte płyty przy zbiornikach nowoczesnych), a dno wysypać żwirem rzecznym.

Dzięki takiemu schematowi planowania zbiornik wodny w ogrodzie będzie cieszył jego użytkowników prze wiele lat. Jednak po wyborze stylu, miejsca, wielkości i funkcji zbiornika dobrze jest zlecić jego wykonanie profesjonalistom, ponieważ tylko poprawnie wykonane oczko wodne będzie efektowne i łatwe w utrzymaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto