Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyleczyć psa z lęku

Marcin Wierzba, zoopsycholog
Psy mogą się bać różnych rzeczy - opiszę ćwiczenia związane z lękiem przed windą oraz dziwnie ubranym lub poruszającym się człowiekiem.

Winda: straszy, gdyż jest mała, porusza się szybko, wpuszcza i wypuszcza ludzi w hałaśliwy sposób. Odczulania krok pierwszy: umawiamy się ze znajomym i prosimy, by jeździł windą tam i z powrotem, zatrzymując ją na naszym piętrze (pomocnik nie zwraca uwagi na psa), wyprowadzamy na korytarz głodnego lub spragnionego ulubionej zabawki psa, ustawiamy się plecami do windy i jak tylko się ona zatrzyma na naszym piętrze, zwracamy uwagę psa smakołykiem lub zabawką (pies je dostaje, gdy nie zareaguje lękliwie na dzwonek windy i otwierające się drzwi); krok drugi: dajemy pomocnikowi smakołyk lub zabawkę i prosimy, by je wręczał psu zaraz po wyjściu z windy (jeśli nie chcemy, by pies przyjmował jedzenie/zabawki od innych osób, przejmujemy je od pomocnika i sami wręczamy psu); krok trzeci: pomocnik zatrzymuje windę na naszym piętrze, a my wchodzimy do środka razem z psem, pies dostaje nagrody wewnątrz nieruchomej i otwartej windy; krok czwarty i następne: pies podróżuje z nami windą zajęty zabawą lub jedzeniem, przy czym początkowo pokonuje jedną, a potem coraz więcej kondygnacji, podczas podróży wydajemy psu proste komendy (np., "siad") i dopiero jak je wykona, wręczamy nagrodę. Ostatecznie pies skojarzy windę z samymi przyjemnościami i będzie spokojnie nią podróżował (i to bez jedzenia i zabawek).

Dziwacznie ubrani i inaczej poruszający się ludzie: straszą, bo są nietypowi, nierozpoznawalni przez psa jako ludzie. Odczulania krok pierwszy: przed każdym karmieniem lub zabawą z psem przebieraj się za kogoś innego lub graj osobę, która się dziwnie porusza (przydatne akcesoria: parasole, maski, peleryny, wrotki, deskorolki, kijki do nordic walkingu etc.). Pies będzie czuł Twój zapach, ale niekoniecznie będzie rozpoznawał Twój wygląd lub sposób poruszania się; jeśli okaże lęk, pokaż mu swoją "normalną" postać, a zaraz potem załóż przebranie lub zacznij się poruszać w sposób dla psa nietypowy. Gdy tylko (czasami po którymś dopiero razie) pies nie zareaguje lękiem na Ciebie w przebraniu, wręcz psu nagrodę i przejdź do następnego etapu; krok drugi: zaproś do ćwiczeń członków swojej rodziny lub znajomych (każdy może wyglądać inaczej i inaczej się poruszać); krok trzeci: przenieś trening na zewnątrz domu, zaproś do współpracy inne osoby, które na tym etapie treningu powinny nagradzać Twojego psa za prawidłowe reakcje (uwaga: zawsze musisz im wytłumaczyć co mają robić, czyli że nagradzają Twojego psa, gdy się do nich zbliża, nigdy same nie zbliżają się do psa!); krok czwarty i następne: trenuj z psem posłuszeństwo lub baw się z nim w otoczeniu osób o nietypowym wyglądzie i sposobie poruszania się, by ludzie ci stali się pożądanym przez psa tłem lub sygnałem do interakcji z Tobą, zapraszaj ich również do nawiązywania przyjaznych relacji z Twoim psem.

Należy pamiętać, że pies dobrze socjalizowany w wieku szczenięcym będzie miał mniej problemów lękowych w wieku dorosłym. Nie wolno odraczać pracy ze szczeniakiem - dla dobra swojego, innych ludzi oraz psa.
Marcin Wierzba

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto