Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać niezawodne żelazko

Materiał Partnera Zewnętrznego
Segment urządzeń do prasowania to jedna z najlepiej rozwiniętych gałęzi małego AGD. Oferta jest bardzo szeroka, dlatego wybór nowego żelazka może przysporzyć wielu problemów. Jak połapać się we wszystkich nowych technologiach, materiałach i markach? Spokojnie, podpowiemy na co zwrócić uwagę przy wyborze żelazka oraz pokażemy Ci wybrane modele godne polecenia.

STOPA
Element na spodzie żelazka, który ma styczność z naszymi ubraniami. Jest jednym z podstawowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze nowego urządzenia. Największe znaczenie ma to, jaką powłoką została pokryta. Od tego zależy wytrzymałość na uszkodzenia i zarysowania, łatwość w czyszczeniu i przywieranie do różnego typu materiałów.

I tak na przykład, ceramiczna powłoka jest uważana za najlepszą. Jest bardzo trwała i będzie się gładko prowadzić. Stopa wykonana z teflonulub aluminium gwarantuje łatwe utrzymanie czystości i dobry poślizg. Starsze i tańsze urządzenia mają stopy stalowe, które dobrze rozprasowują zagniecenia, ale raz ubrudzone, ciężko przywrócić do stanu pierwotnego. Emaliowany spód ma najlepszy poślizg, ale jest podatny na zarysowania. Są jeszcze stopy szafirowe – najtrwalsze, ale kiepsko się prowadzą i nie są łatwe w utrzymaniu. Istotne jest też ułożenie otworów, z których wydobywa się para. Najlepiej jeśli są duże i gęsto rozmieszczone w przedniej części żelazka. Dzięki takiej konstrukcji „zaatakujemy” zagniecenia większą ilością pary.Dobrze jeśli stopa ma dość spiczasty kształt, łatwiej dostanie się w różne zakamarki ubrań, np. między guziki koszuli.

MOC I TEMPERATURA
Nie powinna być niższa niż 2000 W. Im wyższa moc, tym szybciej nagrzeje się żelazko. Moc odpowiada również za generowanie ilości pary. Warto pamiętać, że zużycie energii jest wprost proporcjonalne do wzrostu mocy żelazka.
Każde żelazko ma regulację temperatury, najczęściej znajduje się na pokrętle w formie ikon. Przyjęło się, że jedna kropka oznacza temperaturę 100 stopni Celsjusza, dwie – 150, a trzy – 200.

PARA
Pomaga rozprasować najbardziej niesforne ubrania. Para może być uwalniana w trybie ciągłym lub „na żądanie”. Tryb ciągły pozwala na uwalnianie „lotnej wody” przez cały czas pracy żelazka. Uderzenia pary pomagają przy ekstremalnych zagnieceniach. Są szczególnie przydatne przy prasowaniu koszul. Minimalna wartość wyrzucanej pary w tym trybie to 150 g/min, podczas gdy w trybie ciągłym będzie to 35 g/min. Ciekawą funkcją jest podawanie pary w pionie. Sprawdzi się podczas prasowania firan, zasłon, czy sukienek i garniturów. Wystarczy powiesić materiał i rozpocząć prasowanie w powietrzu. Warto zwrócić uwagę na to, czy można wyłączyć podawanie pary w trakcie prasowania. Niektóre materiały nie lubią zbyt dużego poziomu wilgotności.

PRZEWÓD
Ważne, by był odpowiednio długi. 2 – 3 metry to optymalna długość. Będzie można swobodnie prasować, przewód nie będzie ściągał urządzenia z deski do prasowania. Można wpiąć się do dowolnego gniazdka. Istotną rolę gra rodzaj mocowania kabla do żelazka. Idealne jest kulowe - przewód ma wtedy zakres skrętu 360 stopni, nie załamuje się, nie skręca . Oczywiście możesz również wybrać żelazko bezprzewodowe. Jego wadą jest jednak konieczność częstego odkładania na stację w celu nagrzania do odpowiedniej temperatury. Zastanów się, czy wygoda w postaci braku plączącego się kabla jest warta poświęcenia na prasowanie przez parę dodatkowych minut.

ŻELAZKA PODRÓŻNE
Przeważnie uboższe w funkcje urządzenia. Mają mniejszą stopę, ale przez to są kompaktowe. Niektóre po złożeniu rączki, stają się jeszcze łatwiejsze w transportowaniu. Zazwyczaj nagrzewają się dłużej i mogą nie posiadać uderzenia pary wodnej. Nie zastąpią „stacjonarnego” i pełnowymiarowego żelazka.

INNE FUNKCJE
Coraz częściej w żelazkach spotyka się funkcje przeciwpożarowe, czyli zabezpieczenia przed niefrasobliwością użytkownika. Zabiegani wykonujemy często kilka czynności jednocześnie, więc producenci ułatwili nam życie. Gdy zostawimy żelazko podłączone do prądu – nie przegrzeje się i nie spowoduje pożaru. Blokada przed przegrzaniem sprzętu, gdy zepsuje się termostat lub wyłącznik odcinający zasilanie po określonym czasie, skutecznie zapobiegną katastrofie. Niektóre modele będą nabierać temperatury tylko wtedy, gdy trzymasz je za uchwyt.

Spryskiwacz to przydatna funkcja, która skieruje strumień wody na zagniecenia i rozprawi się z nimi szybciej niż para. Uzupełnianie wodą jego i generatora pary powinno być wygodne i proste, a otwory powinny mieć zabezpieczenie przed kapaniem przy niskiej temperaturze, w pozycji pionowej lub jeśli żelazko nie jest używane.
Skoro w urządzeniu jest woda, to pożyteczną funkcją jest filtr antywapienny, który zatrzyma kamień. Jeszcze lepiej, gdy żelazko ma opcję samoczynnego czyszczenia.

By wybrać odpowiednie żelazko dla siebie, musisz określić jak często i co będziesz prasować. Jeśli rzetelnie przerobisz powyższe punkty , odpowiedź będzie jasna. My zasugerujemy urządzenia kupowane najczęściej, które uzyskały też najlepsze opinie użytkowników.

Żelazko Bosch TDA 5680 SensorSecure– sprzęt ze świetnym przełożeniem jakości na cenę. Duży pojemnik na wodę i łatwość jej uzupełniania pomogą uporać się z dużą ilością rzeczy do prasowania. Automatyczny wyłącznik grzania w uchwycie zapobiegnie przypaleniu ubrań i pożarom. Z kolei długi kabel, połączony kulowo z urządzeniem da Ci duże pole do manewru. Ceramiczna stopa charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i świetnym poślizgiem.

Żelazko Philips GC 4890 Azur – sprzęt dla niecierpliwych. W kilkanaście sekund po podłączeniu do prądu, staje na wysokości zadania. Ma ceramiczną stopę, a w niej specjalny układ otworów dostarczających parę, której produkuje naprawdę sporo - zarówno w postaci strumienia, jak i uderzenia. Do tego system AntiCalc zapobiegający osadzaniu się kamienia wewnątrz urządzenia. Duża moc żelazka rozprawi się z każdą niesforną tkaniną.

Żelazko Tefal FV 9920 Freemove – model bezprzewodowy, więc nie musisz się martwić o kabel, który będzie zawijał i zagniatał uprasowany już materiał. Mobilność ma wpływ na mniejszą ilość produkowanej pary, ale ten sprzęt posiada również spryskiwacz, który nawilży mocno zagniecione powierzchnie. System automatycznego czyszczenia przedłuży żywotność tego urządzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto