Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wszyć suwak do spodni?

Tomasz Zawadzki
Tomasz Zawadzki
Jeśli chcesz samodzielnie wymienić zepsuty zamek, pamiętaj, żeby dobrać jego odpowiednią długość. Metalowe najlepiej wyglądają na dżinsach, natomiast plastikowe są bardziej wytrzymałe

Zamek w spodniach to element bardzo podatny na uszkodzenia, a jego wymiana jest dosyć trudna dla osoby, która nie ma w tym doświadczenia. Niezależnie od tego, czy chcemy wymienić stary zamek, czy uszyć nowe spodnie, musimy wykonać te same czynności. Nie polecam wypruwania samego suwaka, gdyż wtedy efekt naszej pracy będzie nietrwały.

Przygotowania rozpoczynamy od znalezienia odpowiedniego suwaka. Do spodni dżinsowych wybieramy efektowniejsze zamki metalowe. W przypadku innych tkanin lepsze będą te wykonane z plastiku. Są one trwalsze, a ich ząbki wyłamują się znacznie rzadziej. Pamiętajmy przy tym, że szersze suwaki są mocniejsze.
Należy również zwrócić uwagę na długość zamka. Gdy jest za długi, musimy go obciąć. Nie jest to jednak wskazane. Pozbywamy się wtedy ogranicznika i będziemy musieli zrobić go sami. Ważny jest również kolor materiału pod suwakiem. Po jego wszyciu, barwne fragmenty wciąż będą widoczne.

Dobór nici nie powinien być przypadkowy. Najlepiej, jeśli kolor fastrygi będzie identyczny z kolorem materiału. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W przypadku jasnych tkanin używamy nici odrobinę jaśniejszej od rzeczy, którą szyjemy. Do strojów ciemnych wykorzystujemy nici ciemniejsze niż materiał.

Wykrawając elementy spodni, musimy pamiętać o fragmentach podtrzymujących suwak, tzw. listewkach. Jedna z nich powinna być około 3 cm szersza niż zamek i równa jego długości. Drugą wycinamy trochę dłuższą i zaokrąglamy z jednej strony. Większą listewkę przyszywamy do wykrojonych elementów. W przypadku odzieży damskiej, łączymy listewkę z prawą częścią spodni. Model dla panów zszywamy z lewą stroną. Następnie lekko zaginamy listewkę do wewnątrz i ponownie przeszywamy.

Teraz zajmiemy się mniejszą listewką. Składamy ją na pół, wzdłuż dłuższego boku, i obrzucamy (owerlokujemy) na maszynie. Dzięki temu materiał nie będzie postrzępiony. Zszywamy listewkę tak, by utworzyła kieszonkę. Całość zaprasowujemy, by wyrównać wszystkie zagniecenia.

Możemy teraz zająć się zamkiem. Przyszywamy go z brzegu listewki, tylko z jednej strony. Z drugiej, powinno zostać 1-1,5 cm wolnego miejsca.

Tak połączone elementy doszywamy do spodni. Nie należy jednak umieszczać ich zbyt blisko brzegu, gdyż może to utrudnić otwieranie suwaka.
Odwracamy spodnie na lewą stronę i usuwamy zapętlone nici. Przyszywamy drugą część zamka do zaokrąglonej listewki.

Znów przekładamy spodnie na prawą stronę. Na wierzchu kredą rysujemy linię wokół rozporka, mniej więcej 3 cm od brzegu zamka i lekko ją zaokrąglamy. Przeszywamy nitką wzdłuż narysowanego konturu. Jest to tak zwane stębnowanie. Najlepiej wybrać grubszą, ozdobną nić, gdyż ten fragment ma pełnić funkcję estetyczną.

Jeżeli obcięliśmy wcześniej zamek, to teraz musimy stworzyć ogranicznik. Stębnujemy suwak w miejscu, w którym chcemy go ustanowić. Na koniec pracy zaprasowujemy rozporek.

Materiały niezbędne do wszycia zamka dostaniemy w każdej pasmanterii. Najprostsze suwaki kosztują około złotówki, metr nici to wydatek około 2 złotych, zaś zestaw igieł dostaniemy już za 4 złote. Za wszycie zamka u krawcowej zapłacimy co najmniej 14 złotych.
Oprac. Tomasz Zawadzki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto