18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak uchronić dziecko przed infekcją

Justyna Korzeniewska
dr n. hum. Justyna Korzeniewska
dr n. hum. Justyna Korzeniewska
Dajmy dziecku do szkoły dwa napoje, dwie kanapki, dla niego i dla kolegów - wtedy mniej narażone będzie na infekcje

RADZI:
dr n. hum. Justyna Korzeniewska
psycholog z Centrum Zdrowia Dziecka

Jesienno-zimowe infekcje nie omijają nikogo. Co prawda uczniowie są bardziej odporni na choroby niż niemowlaki czy dzieci w wieku przedszkolnym, ale ponieważ przebywają na co dzień w dużych grupach rówieśników - są narażeni na zakażenia. I mimo że znają podstawowe zasady higieny, to jednak mają problem z ich przestrzeganiem.

Zasady higienicznego zachowania, wpajane dzieciom przez rodziców każdego dnia, są w środowisku szkolnym narażone na trudną próbę. Nawet dzieci dobrze przygotowane przez rodziców i akceptujące zasady, nie radzą sobie ze stosowaniem ich w praktyce, przebywając wśród kolegów.

Większość reguł, np. nie podawać ręki, nie dzielić się przedmiotami osobistymi, nie jeść razem, stoi w sprzeczności z potrzebą bycia "fajnym kolegą". Miarą kumplostwa jest "danie gryza" kanapki lub "łyka" napoju. Wśród dziewczynek mile widziane jest pożyczanie pomadki ochronnej do ust. Niestety, po takim zbiorowym użyciu szminka już przed niczym nie chroni, a wręcz przeciwnie - jest niebezpiecznym skupiskiem bakterii.

Dziecko, które nie przestrzega norm grupy, jest przez nią odrzucane. Nie wystarczy poinformować naszej pociechy, że nie powinno dzielić się kanapką z innymi, bo grozi to zarażeniem się groźną chorobą. Presja grupy powoduje, że dziecko łamie zasady. Zapobiegliwy rodzic podsunie dziecku alternatywne sposoby zachowania, aby pogodzić zasady higieny z okazywaniem koleżeństwa. Np. podziel się z kolegą napojem, gdy on ciebie o to prosi, ale nie pij już po nim.

Dobrze dziecku dać do szkoły dwa mniejsze kartoniki z piciem, aby po poczęstowaniu kolegi miało drugi dla siebie. Posiłek też powinien być łatwy do podzielenia (np. jabłko w cząstkach, kanapka pokrojona na kilka kawałków).

Pomocny jest też zestaw alternatywnych przedmiotów, które najczęściej pożyczają koledzy, np. ołówek, chusteczki, pomadka. Dzięki temu dziecko nie użycza innym tych, których samo używa, a jednocześnie nie jest źle postrzegane przez przyjaciół.

Jak wesprzeć organizm dziecka w walce z infekcją
* Obniżaj gorączkę. Za stan gorączkowy uznaje się temperaturę powyżej 38,0 st. C. Podaj dziecku lek przeciwgorączkowy, który obniży temperaturę ciała, np. Apap, Efferalgan, Codipar, Calpol, Panadol, Parace-tamol, Nurofen, Ibufen, Ibum, As-piryna. Leki ziołowe: Lipomal, Pyrosal.
* Nawilżaj powietrze. Jeśli dziecku dokucza katar i suchy kaszel, zwiększ wilgotność powietrza w swoim domu albo przynajmniej w pomieszczeniu, w którym dziecko przebywa najczęściej. Możesz użyć elektronicznych nawilżaczy powietrza bądź położyć mokry ręcznik na kaloryfer.
* Nie zapomnij też o wietrzeniu mieszkania. Nawet jeśli na zewnątrz temperatura spadła poniżej 0 st. C, nie rezygnuj z otwierania okien - świeże powietrze oczyszcza pomieszczenie z chorobotwórczych drobnoustrojów. Nie przesadzaj również z wysoką temperaturą w mieszkaniu - w czasie choroby, kiedy dziecku dokucza katar i kaszel, suche, gorące powietrze nasila nieprzyjemnie objawy, ponieważ podrażnia drogi oddechowe. 18-20 st. C w ciągu dnia, 17 st. C w nocy - w takich temperaturach najłatwiej przejść chorobę.
* Inhalacje z soli fizjologicznej - nawilżają gardło i nos. Ta metoda wymaga kupna nebulizatora, ale za to jest bardzo skuteczna. Można spotkać zalecenia, by do roztworu soli dodać kilka kropel olejku eterycznego - z tym jednak należy uważać. Wiele osób może mieć bowiem uczulenie na zawarte w olejku składniki. Zatem najbezpieczniej będzie użyć czystej soli fizjologicznej, którą bez problemu można nabyć w każdej aptece.
* Zapewnij dziecku komfort i odpoczynek. W czasie choroby organizm jest mocno osłabiony. Potrzebny jest mu odpoczynek i relaks. Warto w czasie choroby zaopatrzyć dziecko w nową grę planszową, ciekawą książkę bądź puzzle. Wskazane są wszystkie czynności niewymagające dużej aktywności ruchowej.
* Podawaj choremu dużo płynów do picia. Gorączka, katar, mokry kaszel usuwają wodę z organizmu. Aby ją uzupełnić, chore dziecko powinno dużo pić - około 1,5 litra płynów dziennie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto