Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak rozróżnić lamę, guanako i alpakę?

Radosław Ratajszczak
Lamy, guanako i alpaki były hodowane dla futra, mięsa i mleka
Lamy, guanako i alpaki były hodowane dla futra, mięsa i mleka Tomasz Hołod
Co łączy lamę, guanako i alpakę? Wszystkie są ssakami parzystokopytnymi z rodziny wielbłądowatych. Te trzy zwierzęta są blisko ze sobą spokrewnione, często określa się je wspólną nazwą lamy. Ponieważ wyglądają podobnie, łatwo je pomylić. We wrocławskim zoo można je znaleźć na wybiegach obok siebie.

W dawnych czasach wielbłądowate żyły na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Dwugarbne zamieszkiwały tereny Azji. Jeszcze przed epoką zlodowacenia wielbłądowate dotarły do Ameryki Południowej. Zwierzęta przeszły przez Przesmyk Panamski pod koniec epoki pliocenu.

Guanako żyje w wysokich górach. Można je spotkać na wysokości kilku tysięcy metrów nad poziomem morza. Zwierzę żyje w niewielkich stadach, liczących 20-30 osobników, w Andach i w Patagonii. Dzięki grubemu futru guanako są bardzo wytrzymałe i odporne na niskie temperatury. W dawnych czasach Majowie i Aztekowie je udomowili. Sierść guanako ma różne odcienie brązu.

Guanako jest niższe od lamy i alpaki, w kłębie osiąga od 90 do 125 centymetrów. Ma smukłe nogi i długą szyję. Natomiast ma bardzo krótki ogon, mierzący tylko 22-25 cm.

Alpaka pochodzi od guanako, została udomowiona i nie występuje w formie dzikiej. Była hodowana dla wełny i mięsa. Żyje w górach na wysokości od 4000-4700 m n.p.m. Można ją spotkać w Andach, Ekwadorze, Boliwii, Peru i Chile. Ma niewielki wzrost, bo około 110-120 cm. Ma krótkie nogi. Za to jest bardzo ciekawie ubarwiona. Alpaki są najczęściej czarne, brązowo-czarne, ale zdarzają się także białe.

Największą zaletą alpaki jest sierść. Występują dwie rasy alpak: suri i huacaya, które różnią się futrem. Włosy suri są bardzo długie, bo mają około 50 cm długości. Ludzie chętnie robią z sierści alpaki ubrania. Wełna ma bardzo duże walory izolacyjne. Ubrania są ciepłe lekkie. Po wełnie z wikunii i cziru alpaka jest uznawana za najlepszą na świecie. Poza tym sierść alpaki wyróżnia się jedwabistym połyskiem.

Lamy przez długie lata były traktowane przez Inków głównie jako zwierzęta juczne. Nosiły ciężary w specjalnych torbach przerzuconych przez grzbiet, bo potrafiły przejść przez bardzo ciężki teren. Ludzie hodowali je również dla mięsa i mleka. Były także wykorzystywane w ceremoniach religijnych, jako zwierzęta ofiarne.

Lamy są nadal wykorzystywane jako zwierzęta pasterskie. Ze względu na swoje agresywne zachowanie skutecznie chronią owce przed kojotami.

Zwierzęta te zostały udomowione około 6 tysięcy lat temu. Zwykle żyją na wysokościach 2300-4000 m n.p.m. Można je spotkać w Peru, Boliwii i Argentynie, ale również są hodowane w Ameryce Północnej, Europie i Australii.

Są najwyższe ze wszystkich opisywanych zwierząt - osiągają 150 cm. Są rozmaicie ubarwione: czarne, niebieskie, białe. Ich wełna jest dużo bardziej szorstka niż alpak, dlatego wykorzystuje się ją do produkcji dywanów i lin.

Lamy, alpaki i guanako są trawożerne. Zjadają nawet bardzo suche trawy, więc dla mieszkańców wysokogórskich terenów były idealnymi zwierzętami hodowlanymi.
Ciąża u tych zwierząt jest zwykle bardzo długa, średnio trwa ponad 300 dni. U alpaki jest to około 335-340 dni. Samica rodzi jedno małe. Podobnie sprawa wygląda u lam i guanako, które chodzą w ciąży ok. 360 dni. Małe waży około 10 kg. Matka opiekuje się nim przez cztery miesiące, ale zaraz po narodzinach małe wstaje i idzie za matką.

Dziś hodowla alpaki i lamy jest nadal bardzo powszechna. W Polsce coraz więcej osób hoduje te zwierzęta. Alpaki są bardzo łagodne, natomiast lamy potrafią być bardzo niemiłe. Szczególnie samce, które plują śliną i zawartością żołądka. Samce lam walczą między sobą o pozycję w grupie, uderzając się szyjami, gryząc, kopiąc i plując. To ostatnie zachowanie jest oznaką zdenerwowania. Notowała MGE

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto