Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przyciemnić szyby w samochodzie?

MMM
Fot. Tomasz Hołod
W letnie i ciepłe dni, gdy słońce nagrzewa nasze auta, a klimatyzacja nie zdaje już egzaminu, zawsze możemy dodatkowo przyciemnić szyby. Dzięki temu uda nam się zatrzymać około 98 proc. promieniowania ultrafioletowego, a co ważniejsze, poprawi się nasz komfort prowadzenia pojazdu.

RADZI:
Tomasz Cieńciała
Auto Tomeks
ul. Czechowicka 8
Wrocław

Przyciemnione szyby wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo. Redukują one wtedy większość odblasków, chroniąc kierowców przed oślepieniem. Promienie słoneczne wpadające przez takie szyby do auta nie męczą też tak kierowców. Przyciemnione wpływają też pozytywnie na naszą klimatyzację, gdyż zatrzymują około 70 proc. całkowitej energii słonecznej, wpadającej do naszego pojazdu. Dzięki temu nawet w upalne dni będzie nam chłodniej.

Możemy wybrać spośród dwóch metod przyciemniania szyb: folią lub sposobem piecowym.

Pierwszy z nich jest na pewno łatwiejszy i możemy go wykonać samemu, choć na pewno dużo ładniej zrobi to osoba będąca fachowcem w tej dziedzinie. dostępnych jest kilka kolorów okleiny. Korzystając z tej metody, nie zmieniamy szyb trwale, a jedynie naklejamy na nie folię, którą w każdej chwili możemy zerwać z szyb. Koszt oklejenia jednej, bocznej przez fachowca to około 100 zł, a tylnej od 150 do 200 złotych. W przypadku aut typu sedan lub hatchback cena waha się pomiędzy 500 a 600 złotych. Wynika to z faktu, że praca przy tych modelach jest dużo bardziej żmudna. Jeśli chodzi o kombi, to czeka nas wydatek rzędu 700-800 złotych.

Przyciemniając szyby piecowo, automatycznie decydujemy się na trwałe rozwiązanie. W ten sposób możemy przyciemnić szyby tylko w jednej barwie - czarnej. Koszt usługi to około 1200-1500 złotych. Pamiętajmy jednak, że jeśli taka szyba nam się zbije, będzie nam bardzo trudno dorobić nową, osiągając tę samą barwę. Dodatkowo, po około dwóch latach użytkowania, mogą się na szybach wykonanych tą metodą pojawić nieestetyczne smugi.

Polskie prawo zezwala nam na przyciemnianie głównie tylnych szyb - bez ograniczenia, o ile widoczność będzie zachowana. Jeśli chodzi zaś o przednie, to musimy pamiętać, że minimalna przepuszczalność światła to 70 proc. Istnieją wprawdzie folie o różnych przepuszczalnościach, ale ich stosowanie jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi.

Na koniec chciałbym ostrzec użytkowników przyciemnianych szyb, by nie myć ich środkiem na bazie amoniaku.

oprac. MMM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto