Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak poradzić sobie z wysoką temperaturą w mieszkaniu latem?

Małgorzata Durbajło
Pamiętajmy o tym, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia i robić to z głową
Pamiętajmy o tym, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia i robić to z głową Polskapresse
Choć w ostatnich dniach aura nam nie sprzyja, to tego lata z pewnością za naszymi oknami zaświeci jeszcze piękne słońce. A gdy już nastaną upały, będziemy szukać skutecznych sposobów na to, aby się przed nimi schronić.

Szukając chłodu, najczęściej otwieramy okna. Takie rozwiązanie nie zawsze jest skuteczne. Gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, do naszych domów i mieszkań wpada gorące powietrze, które – zamiast chłodzić wnętrza – dodatkowo je nagrzewa.

Czytaj także: Jak dobrze dobrać okna do pomieszczenia?

Najprostszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie klimatyzacji. To jednak wiąże się z dużymi kosztami, na które nie każdy z nas może sobie pozwolić. Poza tym, klimatyzację należy regularnie czyścić i wymieniać filtry, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami i obowiązkami.

Jeśli nie chcemy instalować klimatyzatora, możemy regulować temperaturę w domu również poprzez odpowiednie wietrzenie pomieszczeń. Jak się do tego zabrać?

Otwieranie okien nie jest tu jedynym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, lepiej zostawić okna zamknięte, zwłaszcza te od strony południowej, która zawsze jest najbardziej nasłoneczniona. Okna od strony północnej możemy pozostawić uchylone.

W czasie najcieplejszej pory dnia warto również zasłonić szczelnie okna roletami lub gęsto tkanymi zasłonami. Pamiętajmy jednak, że najlepiej będzie zawiesić w oknach zasłony o jasnym kolorze. Będą one lepiej odbijać promienie słoneczne, a my w ten sposób zapewnimy sobie cień w mieszkaniu.

Najlepsze pory na wietrzenie domu latem to ranek i wieczór. Wówczas temperatura panująca na zewnątrz jest niższa i do domu wpada przyjemne, chłodne powietrze. Zostawmy też uchylone okna na noc – to ułatwi nam wypoczynek i pozwoli spokojnie spać do rana.

Zobacz też: Jak urządzić taras lub balkon? [ZDJĘCIA]

Jeśli chcemy wyspać się bez przeszkód, warto pomyśleć też o odpowiednim nawilżeniu powietrza. W tym celu wystarczy nalać wody do miski i postawić ją w pokoju.

Sposobem na szybkie wietrzenie pomieszczeń jest też tzw. kontrolowany przeciąg.

– Jeśli chcemy go uzyskać, powinniśmy otworzyć okna umieszczone w pokojach po przeciwnych stronach domu – radzi Hubert Rudzki z firmy Oknoplast. – Przy tym rozwiązaniu należy być jednak ostrożnym i nie praktykować go, gdy na zewnątrz wieje silny wiatr – dodaje Rudzki.

W naszym klimacie upałom często towarzyszą gwałtowne burze z ulewnymi deszczami. Jeśli podczas nawałnicy zostawimy otwarte lub uchylone okno, może przez nie wpaść sporo wody.

– Otwarte okno jest też bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane silnym wiatrem – przestrzega Hubert Rudzki. – Dlatego też jeśli już nie możemy obejść się bez wietrzenia domu w trakcie burzy, bezpieczniej jest zainstalować nawiewniki. Te niepozorne urządzenia zapewnią nam dopływ świeżego powietrza bez ryzyka, że do pokoju dostaną się krople deszczu. Co ważne, możemy z nich korzystać nawet podczas naszej nieobecności w domu.

Codzienne wietrzenie naszych domów i mieszkań jest niezbędne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Przyczynia się również do zminimalizowania ryzyka powstawania na ścianach czy meblach szkodliwych pleśni oraz grzybów. Doza świeżego powietrza jest bardzo wskazana nawet przy niskich temperaturach.

Pamiętajmy więc o tym, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia i robić to z głową.

Czytaj także: Drewniane okna - eleganckie i funkcjonalne

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto