18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak można zarazić się bąblownicą?

Agnieszka Grzelak
Las wydaje się nam miejscem czystym, ekologicznym i nieskażonym. Ale i tam mogą czyhać zagrożenia.

Jak zachowujemy się na widok jagód, poziomek, malin? Oczywiście zrywamy je z krzaczka i zjadamy od razu, bo takie są najsmaczniejsze. Tymczasem owoce mogą być skażone larwami bąblowca (niewidocznymi dla naszego oka). Jeśli je połkniemy, nabawimy się bardzo poważnej choroby.

Co roku w Polsce odnotowuje się co prawda jedynie pojedyncze zakażenia bąblowicą, ale nie jest to powód, by lekceważyć to zagrożenie. Przebieg choroby jest bowiem dramatyczny.

Skąd jaja bąblowca biorą się na owocach? Zanim pasożyt trafi do organizmu żywiciela, przechodzi długi cykl. Larwy tasiemca, znajdujące się na leśnym runie, grzybach i trawie, zostają zjedzone przez drobne gryzonie leśne: szczury, myszy, nornice. W ich jelitach wylęgają się larwy, które przechodzą w następny cykl rozwoju. Jeśli gryzonia zje lis (lub pies czy kot) w jego organizmie larwy zamieniają się w tasiemca. Gdy zaś lis zabrudzi odchodami (np. moczem, co jest niewidoczne) owoce, pozostaną na nich przyczepione jaja pasożyta.

Oczywiście można zapytać się, jakie jest prawdopodobieństwo zjedzenia jagód, na które nasikał lis? Pewnie niewielkie. Lecz wyobraźmy sobie wątrobę zaatakowaną przez bąblowca (w 99 proc. przypadków zajmuje on właśnie ten narząd). Pasożyt wrasta w miąższ wątroby, rozprzestrzeniając się wzdłuż naczyń krwionośnych i dróg żółciowych. Z czasem dochodzi do przerzutów do płuc lub mózgu. Nasz organizm broni się przed intruzem, następuje rozrost tkanki łącznej. Powstają też twarde nacieki zawierające larwy bąblowca, które przypominają zmiany nowotworowe. Jeśli opis ten wydaje się wam straszny, warto zrobić wszystko, aby uniknąć tej choroby. Wystarczy po prostu porządnie umyć leśne owoce przed zjedzeniem.

Bąblownica
Chorobę wywołuje bąblowiec (tasiemiec wieńcogłowy). Jego larwa osiedla się w narządach wewnętrznych człowieka, dając objawy kliniczne guza (torbieli). Torbiele rozwijają się w wątrobie, płucach i mózgu, ale mogą tworzyć się także w nerkach, śledzionie, kościach i oku. Leczenie jest długotrwałe i kosztowne. Obejmuje zabieg chirurgiczny usuwający zmianę oraz co najmniej dwuletnią chemioterapię przeciwpasożytniczą i kontrolę lekarską przez 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto