Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak jeździć samochodem, żeby zaoszczędzić?

Redakcja
Janusz Wójtowicz
Podpowiadamy, jak powinniśmy zmienić swoje przyzwyczajenia podczas prowadzenia auta, by płacić mniejsze rachunki na stacji paliw.

RADZI:
Krzysztof Przybysz
ekspert Ekspres Kasa

Wyższe rachunki na stacjach benzynowych spędzają sen z powiek niejednemu kierowcy. Nie ma się czemu dziwić, skoro ceny benzyny na niektórych stacjach osiągnęły już wartość 6 zł i nic nie wskazuje na to, że zaczną spadać. Gdzie w takiej sytuacji szukać oszczędności? Zdaniem ekspertów kluczem do zredukowania ilości zużywanego paliwa, a tym samym efektywniejszego korzystania z auta, jest ekonomiczna jazda.

Zanim wsiądziemy za kółko, warto pamiętać:

1. Przeanalizuj, jaką techniką prowadzisz samochód. Kluczem wydajniejszego stylu jazdy jest płynne prowadzenie samochodu. Wiedz, że unikając gwałtownego wciskania pedału gazu i hamowania, możesz zaoszczędzić nawet jedną trzecią paliwa. Jeżeli zmieniasz biegi na wyższe - za każdym razem rób to w sposób dynamiczny.

2. Jedź na możliwie najwyższym biegu i niskich obrotach silnika.

3. Regularnie sprawdzaj stan techniczny swojego auta. Kontroluj stan łożysk oraz układ zasilania paliwem. Pamiętaj o systematycznej wymianie oleju. Dzięki temu zmniejszysz zużycie paliwa o 4-5 proc. Dbaj o utrzymanie właściwego - zalecanego przez producenta - ciśnienia powietrza w oponach. Wpłynie to na wydłużenie okresu ich eksploatacji, większą oszczędność paliwa, a także bezpieczniejsze prowadzenie auta. Rozmiar opon również jest nie bez znaczenia. Pamiętaj: im są szersze, tym mają większą powierzchnię tarcia, co przekłada się na wzrost spalania paliwa.

4. Unikaj pracy silnika na jałowym biegu. Wyłączaj silnik, gdy auto musi dłużej postać. Aczkolwiek, gdy odpalisz samochód, powinieneś niezwłocznie rozpocząć jazdę. Pamiętaj jednak, że gwałtowne ruszanie nie jest sprzymierzeńcem efektywnego korzystania z pojazdu.

5. Tankuj na sprawdzonych - stosunkowo tanich i bezpiecznych - stacjach. W ten sposób unikniesz zbędnych kosztów, a także złej jakości paliwa, którego użycie niszczy silnik oraz układ wydechowy. Na niektórych stacjach paliwo jest tańsze w weekendy, od godzin nocnych do wczesnego rana.

6. Dodatkowe kilogramy oznaczają wyższe zużycie paliwa, dlatego też, zanim wsiądziesz za kółko, odciąż swoje auto do niezbędnego minimum. Bardzo duże koszty generuje jazda z bagażnikiem dachowym. Zdejmując go, możesz zmniejszyć spalanie nawet o 10 proc.

7. Pamiętaj, im większa prędkość samochodu, tym bardziej opłacalna jest jazda z zamkniętymi szybami i włączoną klimatyzacją. Dzieje się tak, ponieważ otwarte okna zaburzają aerodynamikę auta. Struga powietrza wpadająca do wnętrza działa jak hamulec, wpływając na paliwożer-ność.

8. Kiedy dojeżdżasz do skrzyżowania, pamiętaj o trzech podstawowych zasadach: hamuj silnikiem, nie wciskaj sprzęgła i nie wrzucaj na luz.

9. Jadąc pod górę, rób to na jak najwyższym biegu, z niemal całkowicie wciśniętym pedałem gazu. Kiedy z niej zjeżdżasz, zamiast hamować, zmniejsz bieg na niższy. Tym sposobem oszczędzisz paliwo oraz układ hamulcowy.

10. Spalanie paliwa można również zredukować, wyłączając urządzenia elektryczne, takie jak: podgrzewane fotele, lusterka czy ogrzewanie szyb.
Oprac. BMK

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto