18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Monika Kaczyńska
Lakierowana podłoga nie wymaga wielu zabiegów
Lakierowana podłoga nie wymaga wielu zabiegów Fot. Finishparkiet
Drewniane podłogi mogą przetrwać w doskonałym stanie nawet stulecia - pod warunkiem jednak, że są odpowiednio pielęgnowane. Nadmiar wody czy zbyt agresywne środki chemiczne mogą drewnianą podłogę łatwo zniszczyć.

O stan podłogi trzeba zadbać już na etapie montażu. Jeżeli wskutek nieuwagi podczas montażu podłoga została zabrudzona klejem, ślad będzie widoczny przy świetle dziennym.

Czytaj też: Zalety drewnianej podłogi

- Klej, który zabrudził deski, można usunąć na świeżo w kilka chwil wyłącznie przy użyciu ciepłej wody - mówi Zygmunt Dąbrowski z firmy Finishparkiet, specjalizującej się w produkcji gotowych podłóg drewnianych. - O wiele trudniej jest w przypadku np. odcisków pobrudzonych klejem palców, które często zauważamy dopiero po zakończeniu remontu, kiedy spoiwo zdążyło już zaschnąć. Należy wówczas spróbować bardzo delikatnie przetrzeć ślad lekko wilgotną szmatką nasączoną acetonem i przy pomocy plastikowej szpachelki zebrać pozostałości kleju. Jeśli nie potrafimy sami usunąć zabrudzeń, powinniśmy zwrócić się z prośbą do montażysty, który układał podłogę, o jej profesjonalne wyczyszczenie - dodaje.

Na rynku dostępne są też specjalistyczne preparaty służące do usuwania klejów montażowych z różnych powierzchni, w tym drewna.

Po ułożeniu podłogi trzeba zabezpieczyć ją odpowiednim preparatem - w zależności od tego, czy drewno jest lakierowane, czy jedynie olejowane. - Konserwacja drewna jest niezwykle ważna. Dzięki niej nasza podłoga będzie bardziej odporna na szkodliwe działanie wody - podkreśla Dąbrowski.

Czytaj także: Podłoga z dębowych desek pasuje do każdego wnętrza

Jednak nawet zaimpregnowane drewno zachowuje naturalną wrażliwość na wilgoć. Dlatego też najlepiej czyścić je na sucho (odkurzaczem z miękką końcówką). Jeśli sytuacja tego wymaga, a zabrudzenia są silne - można podłogę wyczyścić na mokro przy użyciu przeznaczonych do podłóg drewnianych środków.

Stosunkowo najbardziej odporne na działanie wody jest drewno teakowe oraz drewno lapacho. Dzięki wysokiej zawartości substancji oleistych są one jakby naturalnie zaimpregnowane, dzięki czemu można stosować je w pomieszczeniach mokrych (takich jak łazienki), a także na zewnątrz.

W przypadku drewna teakowego warto jednak używać preparatów impregnujących z filtrami UV. Pod wpływem światła drewno, występujące w różnych od jasnozłotego do brązowego ciemnieje, przybierając niemal czarny kolor.

W przeciwieństwie do niego lapacho występujące w barwach od żółtej, przez zieleń, czerwień, ciemny brąz do czerni i nie zmienia koloru.

W żadnym wypadku do mycia podłóg nie wolno stosować płynów do naczyń czy np. preparatów do czyszczenia łazienek. Niszczą one zewnętrzne powłoki i powodują, że woda wnika w drewno bez przeszkód. - Warto pamiętać, by podczas wycierania podłogi na mokro nie zostawiać na niej wody. Po zakończeniu mycia jej powierzchnia powinna być wilgotna, ale nie mokra - zwraca uwagę Zygmunt Dąbrowski.

Czytaj także: Olejowanie drewna - ekologiczny sposób konserwacji

Gdy mamy do czynienia z podłogą lakierowaną, stosowanie dodatkowych preparatów nie jest konieczne. Można jednak je stosować, aby uzyskać dodatkowy efekt nabłyszczający lub matowiący i zapewnić dodatkową ochronę lakieru. Podłoga olejowana lub woskowana jest znacznie bardziej wymagająca. W takim przypadku trzeba koniecznie stosować pastę do podłóg lub ochronne płyny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto