Internetowe Konto Pacjenta to wygoda

Materiał informacyjny
Możliwość realizowania recept przy pomocy telefonu komórkowego, a w przypadku chorób przewlekłych możliwość otrzymania ich bez wizyty w przychodni; dostęp do historii leczenia; skierowań, oraz informacja o dawkowaniu przepisanych leków. To wszystko będzie można mieć logując się na bezpłatne Internetowe Konto Pacjenta

Twórcy cyfryzacji w ochronie zdrowia proponują przyjazne i łatwe w obsłudze udogodnienia tak, żeby mogły poradzić sobie z nimi nawet osoby, które nie są zbyt biegłe w obsłudze Internetu. Najważniejszym i właściwie jedynym schodkiem do pokonania jest zalogowanie do Internetowego Konta Pacjenta (patrz ramka). Potem można bezpłatnie korzystać z licznych możliwości, jakie daje IKP oraz portal pacjent.gov.pl. Z pewnością jedną z opcji, z której najczęściej korzystają użytkownicy IKP, są e-recepty. Już dziś w formie elektronicznej przepisuje je coraz więcej lekarzy.

Recepta bez wychodzenia z domu
Instrukcja obsługi e-recepty jest prosta. Po zalogowaniu na IKP i podaniu numeru telefonu, lekarz wystawia elektroniczną receptę, pacjent otrzymuje SMS-em specjalny kod dostępu na telefon komórkowy lub maila (osoby, które nie zalogowały się na IKP, otrzymają wydruk informacyjny w formie papierowej). W aptece farmaceuta wpisuje 4 -cyfrowy kod i na tej podstawie wydaje leki.

*

Taka forma przepisywania leków niesie wiele plusów, np. gwarantuje, że farmaceuta nie będzie miał problemu z czytelnością recepty. Któż z nas nie przeżył sytuacji, kiedy druczek zgubił się, został uprany albo zniszczony w inny sposób. Dziś możemy zapomnieć o pilnowaniu tego dokumentu, ponieważ zawsze będziemy go mieli w swoim telefonie oraz na IKP.

Poza tym w przypadku recepty papierowej, na której jest przepisanych kilka farmaceutyków, wszystkie należy wykupić w tym samym czasie, ponieważ apteka musi zachować druk. Niewykupione przepadają. W przypadku e-recepty każdy lek można nabyć w innym czasie oraz innej aptece, bez odpisów i utraty refundacji.
Każdy kto choruje przewlekle wie również, jakim utrapieniem bywa przedłużanie leków. Co jakiś czas należy zapisać się do lekarza, często również odsiedzieć swoje w poczekalni tylko po to, żeby dostać receptę. W przypadku elektronicznej wersji, jeśli stan zdrowia nie wymaga wizyty u specjalisty, pacjent otrzyma ją nie wychodząc z domu, na swoje IKP. Będzie ona zawierała również informacje, jak często oraz w jakiej dawce przyjmować lek.

A kiedy Główny Inspektor Farmaceutyczny wyda decyzję o wycofaniu z obrotu jakiegoś produktu, użytkownicy IKP dostaną powiadomienie. To szczególnie istotne dla bezpieczeństwa chorych, bowiem powody takich decyzji bywają poważne, np. obecność szkodliwej substancji w danej partii leków albo inne nieprawidłowości zagrażające zdrowiu pacjentów, którzy nieświadomi niebezpieczeństwa nadal przyjmują specyfik. A trzeba wiedzieć, że zdarza się to dość często, czasami GIF wycofuje z rynku kilkadziesiąt produktów rocznie.

Ze względu na te wszystkie udogodnienia mieszkańcy woj. dolnośląskiego coraz chętniej wybierają e-receptę i inne elektroniczne rozwiązania w ochronie zdrowia, co potwierdzają dane Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. W systemie jest już prawie 3 tys. lekarzy, którzy dotychczas wystawili prawie 2 mln e-recept, a z tych skorzystało 350 tys. pacjentów. Do swoich kont IKP w całej Polsce zalogowało się już w sumie ponad 650 tys. obywateli..

- Chociaż wiele osób do dziś nie zalogowało się na swoje konta internetowe, to wszyscy nasi pacjenci otrzymują już e-recepty w postaci SMS lub wydruku z kodem dostępu. E-recepty są dobrze postrzegane zarówno przez pacjentów jak i lekarzy NZOZ Multi-Medyk. Taka forma przepisywania leków daje kilka udogodnień. Przede wszystkim pacjent nie musi wykupować wszystkich za jednym razem, ale może e-receptę realizować sukcesywnie w miarę potrzeb i możliwości finansowych, i to w różnych aptekach. Pacjenci powinni jedynie wiedzieć, i to jest chyba jedyne ograniczenie e-recepty, że jeśli rozpoczną realizację pierwszego opakowania danego leku, to kolejne opakowania tego leku z danej e-recepty muszą realizować w tej samej aptece - mówi lek. med. Alicja Rajca, internista, dyrektor d.s. medycznych NZOZ "Multi-Medyk" we Wrocławiu.

Nie tylko e-recepta
Elektroniczna recepta to nie jedyna korzyść z posiadania IKP, bowiem tych jest znacznie więcej. Chociażby dostęp do historii leczenia swojej oraz swojego dziecka do 18 roku życia. Ponadto, w IKP pacjent może upoważnić wybraną osobę do odbioru w jej imieniu e-recept czy wyników badań z określonej placówki. Wgląd na swoje konto można też udostępnić lekarzowi, który będzie m.in. widział, jakie leki przepisują inni specjaliści, czy nie wchodzą one w interakcje i nie dublują się. Doświadczenia krajów zachodnich (gdzie cyfryzacja w ochronie zdrowia działa od wielu lat) pokazują, że zdecydowana większość pacjentów udostępnia lekarzom rodzinnym informacje zapisane na IKP.

- Pacjenci nie zawsze informują nas kiedy i jakie leki przepisali im lekarze specjaliści. Może to prowadzić do sytuacji, kiedy różni lekarze zalecają preparaty o podobnym składzie i działaniu, a wtedy pacjent stosuje zbyt duże ich dawki. Ponad to niektóre leki wchodzą ze sobą w niekorzystne interakcje. Zdarza się, że część pacjentów prosząc różnych lekarzy o wypisanie tych samych leków, robi ich zapasy , co nie ma żadnego uzasadnienia. Teraz przy wykorzystaniu informacji w IKP , będzie to widoczne w systemie, co pozwoli monitorować sytuację lekową pacjenta – mówi Alina Rajca.

Nie zawsze też skorzystanie z porady specjalisty jest łatwym zadaniem. Najpierw należy znaleźć odpowiedniego lekarza, dowiedzieć się, czy ma kontrakt z NFZ. Następnym krokiem jest umówienie daty wizyty w rejestracji, nierzadko czekając w kolejce do okienka. W przypadku telefonicznego ustalenia terminu badania, niektóre poradnie wymagają aby dowieźć lub dosłać skierowanie. A to wszystko wymaga czasu. IKP daje możliwość znalezienia specjalisty na stronie internetowej, a e-skierowanie pozwala umówić się na badanie w dowolnej placówce, nawet oddalonej o kilkaset km od miejsca zamieszkania. Nie trzeba dostarczać go osobiście, tak jak to ma miejsce przy skierowaniu tradycyjnym. Wystarczy, np. telefonicznie, podać kod dostępu oraz PESEL pacjenta. Dodatkowo, e-skierowanie nie pozwala na zapisywanie się do kilku miejsc na raz, dzięki czemu unikamy tworzenia sztucznych kolejek i wydłużania terminów.
Na portalu pacjent.gov.pl jest też wykaz lekarzy i przychodni POZ, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Przez internet będzie można złożyć deklarację wyboru lekarza rodzinnego oraz pielęgniarki lub położnej. Uproszczenie procedur i oszczędność czasu w dobie powszechnego zabiegania i zapracowania jest nie do przecenienia.

Dobra wiadomość dla podróżników
Część Polaków pracuje za granicą, inni wyjeżdżają w podróże służbowe albo te wypoczynkowe. W takich sytuacjach przydaje się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa UE. Już niedługo, Dzięki IKP można będzie online złożyć wniosek o wydanie tego dokumentu bez tracenia czasu na biurokratyczne procedury oraz stanie w kolejkach.

Ale udogodnień dla podróżników czy osób, które wyjeżdżają za granicę do pracy jest znacznie więcej. Zdarza się, że przed wyjazdem zapomnimy albo nie zdążymy wykupić leków. Za chwilę nie będzie to powodem do paniki. Dzięki wprowadzanym zmianom e-recepta spełni wymogi transgraniczne. A wtedy ta wystawiona w Polsce będzie mogła zostać zrealizowana w każdym innym kraju Unii oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. To rozwiązania na miarę czasów, w których świat jest globalną wioską.

Logowanie do IKP jest proste

Do zalogowania się na IKP konieczne jest założenie „profilu zaufanego”, co nie wymaga przechodzenia długotrwałych procedur ani przygotowania stosu dokumentów.
1. Profil zaufany można założyć za pośrednictwem internetowego konta bankowego. Obecnie taką możliwość daje 10 banków. Ich listę znajdziemy na stronie pz.gov.pl. Należy zalogować się na swoje internetowe konto bankowe, następnie wejść w odpowiednią zakładkę (w wielu bankach to „Pasaż”), gdzie wybieramy opcję „Profil zaufany”. Jeszcze tylko weryfikacja kodem SMS i to właściwie tyle, możemy w pełni korzystać z IKP oraz innych możliwości, które daje profil zaufany.
2. Druga opcja to możliwość założenia profilu zaufanego osobiście w punkcie potwierdzającym. Wniosek składamy przez stronę pz.gov.pl, gdzie w prawym górnym rogu wybieramy zakładkę "zarejestruj się". Wypełniamy formularz online. SMS-em otrzymamy kod potwierdzający, który należy wpisać na stronie. Wyświetli się nam komunikat, który potwierdzi, że wniosek został pomyślnie złożony. Następnie pojawia się: "Wyświetl listę punktów potwierdzających".
W sytuacji, gdy nie posiadamy podpisu elektronicznego, pozostaje nam potwierdzenie tożsamości osobiście w punkcie, którym najczęściej jest urząd albo bank. Ich listę można znaleźć na stronie pz.gov.pl. Jest ona dość długa, dlatego każdy powinien znaleźć jeden z nich blisko swojego miejsca zamieszkania.
Założenie profilu jest bezpłatne. Jest on ważny trzy lata. Przed upływem tego terminu, na wskazany przy rejestracji adres e-mail otrzymamy przypomnienie o konieczności przedłużenia ważności Profilu. Wystarczy, że zalogujemy się na stronie pz.gov.pl i przedłużymy jego ważność przez internet.

Dzięki IKP możesz udzielić wybranej osobie dostępu do danych medycznych: https://www.youtube.com/watch?v=PHsFsXWhHlc

Sprawdź jak otrzymać e-receptę sms-em lub e-mailem: https://www.youtube.com/watch?v=6Vln9eDv5gs

Więcej na pacjent.gov.pl

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3