Ile kosztują podręczniki szkolne? Cena kompletu książek szokuje! [ZDJĘCIA]

OPRAC.: MO
Ile kosztują podręczniki szkolne? Duży ruch w księgarni oświatowej w Piotrkowie
Ile kosztują podręczniki szkolne? Duży ruch w księgarni oświatowej w Piotrkowie Dariusz Śmigielski
Ile kosztują podręczniki szkolne? Cena kompletu książek dla licealisty szokuje! Na całą wyprawkę z nowymi podręcznikami kwota 1.000 złotych okazuje się być niewystarczająca. W pierwszym tygodniu roku szkolnego wzmożony ruch notują księgarnie i antykwariaty, gdzie można kupić także podręczniki używane. Tych jednak brakuje.

Ile kosztują podręczniki szkolne? Cena kompletu książek szokuje!

Sprawdziliśmy, ile kosztuje komplet nowych książek do klasy pierwszej i drugiej szkoły ponadpodstawowej. Ceny dla większości rodziców są szokujące, bo aby wyposażyć licealistę w zestaw podręczników trzeba wydać aż 700 - 800 złotych!

Najdroższe są książki do języka angielskiego - za komplet trzeba zapłacić prawie 150 zł, za książkę z ćwiczeniówką do języka francuskiego zapłacimy 100 zł, a do języka niemieckiego 90 zł.

Inne książki, na przykład do języka polskiego kosztują od 36,90 do prawie 42,90 zł za jeden semestr. Do niektórych książek nauczyciele dobierają też ćwiczenia, które kosztują około 23 zł. Jeśli doliczyć zakup plecaka plus artykułów papierniczych, to kwota 1.000 zł okazuje się być niewystarczająca.

– Na książkach używanych można zaoszczędzić około 50 procent ceny nowych podręczników, lecz ten rok jest inny, ponieważ dużo osób zostawiło sobie książki do powtórzeń, a to spowodowało, że liczba książek używanych była dużo niższa - mówi Marek Rosiński, współwłaściciel księgarni i antykwariatu "Oświata" w Piotrkowie Trybunalskim.

Dlaczego ceny podręczników są tak wysokie?

Nowe podręczniki w przeciągu ostatnich kilku lat bardzo podrożały.

– Wydaje mi się, że powodem jest fakt, że wydawnictwa wyrównują sobie straty na książkach wydawanych do szkoły podstawowej, bo kwota dotacji na podręczniki dla klas 1-8 nie zmieniła się od 5 lat, a koszty rosną - zauważa Marek Rosiński.

W szkołach podstawowych uczniowie otrzymują podręczniki za darmo (oprócz książki do religii), ale zaczyna już brakować np. na ćwiczeniówki, bo kwota dotacji się nie zwiększyła. W efekcie rodzice albo sami kupują zeszyty ćwiczeń albo są one kserowane zarówno przez nauczycieli, rodziców, jak i uczniów.

Zobacz także:

Dopłaty do cen energii

Wideo

Dodaj ogłoszenie