Hulajnoga elektryczna. Jaki dokument uprawnia do jeżdżenia hulajnogą?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Rosnąca popularność hulajnóg elektrycznych przekłada się na coraz częstsze doniesienia o wypadkach z udziałem użytkowników takich pojazdów. Jak jeździć zgodnie z przepisami?

Spis treści

Hulajnoga elektryczna. Jaka jest definicja?

Hulajnoga elektryczna została zdefiniowana w Ustawie Prawo o ruchu drogowym jako pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Hulajnoga elektryczna. Jakie trzeba mieć dokumenty?

Dzieci poniżej 10 roku życia mogą kierować hulajnogą elektryczną tylko w strefie zamieszkania i tylko pod opieką osoby dorosłej. Osoby w wieku pomiędzy 10 - 18 lat - wymagana jest karta rowerowa, lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Od osoby w wieku powyżej 18 roku życia kierującej hulajnogą elektryczną nie wymaga się uprawnień.

Gdzie można się poruszać hulajnogą elektryczna ?

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych oraz pasa ruchu dla rowerów, a ruch pojazdów po jezdni jest dozwolony z prędkością nie wyższą niż 30 km/h, kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany jechać jezdnią.

Korzystanie z drogi dla pieszych jest dozwolone wyjątkowo, gdy jest ona usytuowana wzdłuż jezdni po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych oraz pasa ruchu dla rowerów.

Hulajnoga elektryczna. Dozwolona maksymalna prędkość

Na drodze dla pieszych prędkość zbliżona do prędkości pieszego. W pozostałych przypadkach: 20 km/h

Hulajnoga elektryczna. Postój

W przypadku drogi dla pieszych: w miejscu do tego przeznaczonym, lub w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi drogi dla pieszych, najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. W takim przypadku szerokość chodnika nie może być mniejsza niż 1,5 m, a postój hulajnogi nie może utrudniać ruchu pieszych.

Hulajnoga elektryczna. Wybrane zakazy

  • Kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • Przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
  • Ciągnięcia lub holowania innego pojazdu,
  • Czepiania się pojazdów,
  • Jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
  • Jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na podnóżkach,
  • Jazdy po jezdni , z wyjątkiem korzystania z pasa ruchu dla rowerów, przejazdu dla rowerów oraz jezdni , po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Materiał oryginalny: Hulajnoga elektryczna. Jaki dokument uprawnia do jeżdżenia hulajnogą? - Motofakty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie