Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gabriel Pierończyk - najmłodszy laureat akcji Radia Katowice Bądź kronikarzem swoich czasów

RED
Gabriel Pierończyk w Bibliotece Śląskiej
Gabriel Pierończyk w Bibliotece Śląskiej Jolanta Pierończyk
Gabriel Pierończyk - najmłodszy laureat akcji Radia Katowice "Bądź kronikarzem swoich czasów" - był gościem specjalnym spotkania z cyklu "Czy to prawda, że...?" Beaty Tomanek i Bogdana Widery, redaktorów Radia Katowice. Spotkanie odbyło się 22.02.2020 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Efekt tego spotkania będzie można usłyszeć w niedzielę, 23 lutego, o godz. 11.15 na antenie Radia Katowice.

"Gościem Biblioteki Śląskiej będzie zakochany po uszy w Czułowie, młody pasjonat odkrywca śląskiej historii – Gabriel Pierończyk", tak brzmiała zapowiedź lutowego spotkania z cyklu "Czy to prawda, że..?" w Bibliotece Śląskiej.

Gabriel Pierończyk jest autorem książki "Czułowski kocioł", o walkach na Czułowie w styczniu 1945 r. oraz twórcą wystawy Pozdrowienia z CZułowa, która trwała w Muzeum Miejskim w Tychach od września 2019 do końca roku 2019. Była ona jednym z tematów audycji red. Beaty Tomanek i red. Bogdana Widery w cyklu "Czy to prawda, że...?"

Twórca wystawy, Gabriel Pierończyk, trafił na listę laureatów akcji Radia Katowice "Bądź kronikarzem swoich czasów". Na tej liście są m.in. Roman Horst, kronikarz gminy Bojszowy: Jerzy Czogała, zbieracz dokumentów związanych z życiem towarzyskim Katowic; Ula Krakowska autorka książki dla wnuków o Wzgórzu Jerzego w Siemianowicach Śląskich, Ginter Pierończyk, który odtworzył dzieje i opisał w książce rodzinnej katowickiej kamienicy i wielu innych.

Podczas spotkania z Gabrielem Pierończykiem Biblioteka Śląska zaprezentowała dzieła różnych kronikarzy, jak np. lekarz Józef Mazurek z Cieszyna. Na tej miniekspozycji pojawił się Ludwik Musioł, jedyny historyk. Wielu kronikarzy to ludzie różnych zawodów, którzy historią i kronikarstwem zajmują się z pasji.

Gabriel Pierończyk do nich właśnie należy. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.

Podczas spotkania w Bibliotece Śląskiej mówił m.in. o swoim najnowszym odkryciu. Będzie można posłuchać o tym w niedzielę, 23 lutego, o godz. 11.15 na antenie Radia Katowice.

Podczas spotkania, prócz słów, była też muzyka na żywo w wykonaniu duetu Kaja Kosowska i Krzysztof Woźniczko, którzy wybrali utwory mówiące o czasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto