18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Farma fotowoltaiczna w Jeleniej Górze, miasto chce wydzierżawić działki

RS
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Paweł Relikowski
W Jeleniej Górze rada miejska przeznaczyła 56 hektarów nieużytków, na których można ustawić urządzenia produkujące energię elektryczną z promieni słonecznych. Farma paneli fotowoltaicznych o mocy 2 MW ma powstać także kilkanaście kilometrów dalej na składowisku odpadów w Kostrzycy. Przedsiębiorcy zaczynają interesować się produkcją prądu ze słońca, ponieważ od 1 stycznia wejdzie w życie ustawa o odnawialnych źródłach energii.

- Zgłosiło się do nas już siedem firm zainteresowanych energetyką słoneczną. Do końca roku chcemy rozpisać przetarg na dzierżawę terenów przeznaczonych na farmy. Zainteresowanie jest bardzo duże. Przedsiębiorcy wydzierżawiliby nawet więcej gruntów niż obecnie oferujemy – mówi Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Gmina chce zlokalizować farmy na działkach pomiędzy ulicą Spółdzielczą a Trasą Czeską oraz przy ul. Wolności, na terenie dawnego zrekultywowanego składowiska odpadów. Okres dzierżawy to 30 lat.

Przedsiębiorcy spostrzegli, że produkcja energii dzięki fotowoltaice może być wkrótce bardziej opłacalna niż ta powstająca w farmach wiatrowych, które budzą wiele kontrowersji.

Wraz z nową ustawą wejdzie w życie systemem gwarantowanych taryf. Poziom wsparcia dla energii ze słońca ma być dwukrotnie wyższy niż do energii wiatrowej. W przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy do 100 kW gwarantowana cena sprzedaży 1 MWh w latach 2013 i 2014 może wynieść nawet 1300 zł, a w przypadku małych instalacji do produkcji energii z wiatru 650 PLN za 1 MWh.

- Przychodzi moment przebudowy energetyki, choć elektrownie konwencjonalne będą nam towarzyszyły jeszcze przez wiele lat – uważa profesor Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej.

Nasz ekspert uważa jednak, że przeznaczanie wielohektarowych działek na budowę instalacji fotowoltaicznych jest błędem. - To próba przejęcia tej technologii przez starą energetykę korporacyjną. Należy temu przeciwdziałać – tłumaczy profesor.

Jego zdaniem fotowoltaika musi znaleźć zastosowanie przede wszystkim w gospodarstwach domowych. W ogniwa powinni inwestować właściciele budynków, by zmniejszać wysokość swoich rachunków za prąd. Taki rozwój ograniczałby znaczenie tradycyjnych wytwórców energii, którzy dziś dyktują nam coraz wyższe ceny. W przyszłości każdy budynek może być mikroelektrownią, produkująca na własne potrzeby i zdolną do oddawania do sieci nadwyżek energii. Produkcja i sprzedaż prądu z takiej instalacji ma nie być traktowana jako prowadzenie działalności gospodarczej. Ustawa o energii odnawialnej ma też zagwarantować właścicielom mikroinstalacji zwolnienie z opłaty przyłączeniowej.

- Już dziś warto się zastanowić nad taką inwestycją. W latach 2015-2016 będziemy mieli do czynienia z deficytem energii i ceny poszybują do góry – radzi profesor Popczyk.

Instalacje fotowoltaiczne są coraz tańsze i wydajniejsze. Obecnie zakup urządzeń wytwarzających prąd dla 100-metrowego domu jednorodzinnego może kosztować ok. 40 - 45 tys. zł.

Nasycenie rynku takimi instalacjami jest niewielkie. W przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców w 2010 roku przypadało w naszym kraju 17 m kw. kolektorów. Średnia w UE wynosiła 72 m kw.

Warto jednak nie skupiać się jedynie na instalacjach fotowoltaicznych, bo one produkują znaczniej mniej prądu zimą. Dobry efekt można uzyskać dzięki układom hybrydowym – produkującym energię ze słońca i wiatru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto