MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Europejczycy masowo umierają z powodu smogu. Co 10. to Polak

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Każdego roku  z powodu zatrucia powietrza umiera kilkaset tysięcy osób. Co dziesiąta ofiara to Polak - wynika z najnowszego raportu  Europejskiej Agencji Środowiska.
Każdego roku z powodu zatrucia powietrza umiera kilkaset tysięcy osób. Co dziesiąta ofiara to Polak - wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska. Andrzej Banas / Polska Press
Każdego roku z powodu zatrucia powietrza umiera kilkaset tysięcy osób. Co dziesiąta ofiara to Polak - wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska.

400 tysięcy - tyle Europejczyków zmarło przedwcześnie w 2016 roku z powodu zanieczyszczenia powietrza. W Polsce ta liczba wyniosła 40 tysięcy (więcej osób zmarło z tego powodu tylko w Niemczech - 59,6 tysięcy osób i we Włoszech - 58,6 tysięcy osób).

Z raportu na temat jakości powietrza w Europie, opublikowanego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), wynika, że znaleźliśmy się wśród siedmiu krajów Unii Europejskiej, w których odnotowano zbyt wysokie stężenia cząstek pyłu zawieszonego. Pozostałe kraje to: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Włochy, Rumunia i Słowacja.

Nowe analizy EEA opierają się na najświeższych, oficjalnie dostępnych danych na temat jakości powietrza, pochodzących z ponad 4 tysięcy stacji monitoringu na terenie Europy.

Wynika z nich m.in., że nasz kraj znajduje się też wśród czterech państw, które nie osiągnęły unijnego celu na rok 2015, dotyczącego średniego narażenia na pył zawieszony w okresie trzyletnim. Nie udało się to też Bułgarii, Słowacji i Węgrom.

- Raport EEA jest ważnym i aktualnym przypomnieniem, że zanieczyszczenie powietrza w dalszym ciągu wpływa na większość regionów w Unii Europejskiej i wpływa na życie większości obywateli. Jest po prostu niedopuszczalne, aby ktokolwiek z nas musiał się martwić, czy zwykły oddech jest bezpieczny, czy nie. Dlatego musimy pracować jeszcze ciężej, aby upewnić się, że nasze unijne standardy jakości powietrza są wszędzie spełniane - ocenia Karmenu Vella, komisarz UE ds. środowiska.

Skąd to zanieczyszczenie?

Autorzy raportu wskazują, że głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza są: transport drogowy, elektrownie, przemysł, rolnictwo oraz gospodarstwa domowe.

To właśnie te źródła mają bliski związek z podstawowymi europejskimi systemami produkcji i konsumpcji, a także mają one kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o emisję gazów cieplarnianych. Przyczyniają się również do ginięcia gatunków.

Co właściwie wdychamy?

Raport wskazuje na trzy główne rodzaje zanieczyszczeń powietrza, które mogą oddziaływać na zdrowie w negatywny sposób - dla przykładu sprzyjać stanom zapalnym płuc i przyczyniać się do przedwczesnej śmierci.

Do owych zanieczyszczeń należą: pyły (PM), dwutlenek azotu oraz ozon obecny w dolnej warstwie atmosfery.

EEA wskazuje, że w 2016 r. w 41 krajach Europy sam pył zawieszony (PM 2.5) obecny w powietrzu przyczynił się do ok. 412 tys. przedwczesnych zgonów, a ok. 374 tys. tych zgonów miało miejsce na terytorium Wspólnoty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Europejczycy masowo umierają z powodu smogu. Co 10. to Polak - Portal i.pl

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto