Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologicznie, czyli jak?

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Eko można być na wiele sposobów. Część z nas będzie odnosiła to stwierdzenie do racjonalnej gospodarki odpadami i sortowania śmieci, inni będą jedli tylko naturalną żywność od lokalnych dostawców. Przede wszystkim potrzebne są chęci.

Zacznijmy od tego, że ochrona środowiska nie ogranicza się do dbania o rośliny i zwierzęta. Centralnym punktem tym działań jest człowiek i jego otoczenie, a wszystkie działania ekologiczne mają na celu zapewnienie lepszego życia teraz, ale i za kilka, kilkadziesiąt czy kilkaset lat.

- Musimy pamiętać, że to nie jest tak, że jesteśmy my i gdzieś tam jest środowisko. Oikos, grecki odpowiednik wyrażenia "eko" znaczy tyle co dom lub rodzina. Bo natura to nasz dom, bez którego nie możemy żyć - mówi Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji EkoRozwoju. - Cząstka "eko" występuje zarówno w wyrażeniu " ekologia", jak i "ekonomia". Jeśli spojrzymy z szerszej i dłuższej perspektywy na ochronę środowiska, to ona nam się najzwyczajniej w świecie opłaca.

Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze wszystkich udogodnień i powrócić do ery kamienia łupanego. Chroniąc środowisko musimy raczej stosować zasadę zrównoważonego rozwoju, czyli takiego, który zapewniając nam wszystkie niezbędne składniki do godnego życia, zapewni je również następnym pokoleniom. Oczywiście, nikt nie oczekuje, że w ciągu jednego dnia zmieni się nasza mentalność i porzucimy wszystkie samochody, zaczniemy jeść tylko naturalną żywność i korzystać z odnawialnej energii.

Pierwsze symptomy mody na Eko są już widoczne także w Polsce. Styl życia przyjazny środowisku przyszedł do nas z Zachodu. Za granicą już od dawna można dostać w sklepach biożywność i produkty opatrzone logiem Fair Trade (Certyfikat sprawiedliwego handlu, przyznawany towarom, które zostały wyprodukowane za godziwe wynagrodzenie dla pracujących, bez udziału dzieci i z dbałością o ochronę środowiska) lub Rainforest Alliance (Symbol organizacji chroniącej lasy tropikalne. Część pieniędzy pochodzących ze sprzedaży towarów z logo RA jest przekazywane na programy popierające ekologiczne wykorzystanie lasów i edukację lokalnej ludności).Od pewnego czasu są one popularne także w Polsce.

Eko można być na wiele sposobów. Część z nas będzie odnosiła to stwierdzenie do racjonalnej gospodarki odpadami i sortowania śmieci, inni będą jedli tylko naturalną żywność od lokalnych dostawców. Przede wszystkim potrzebne są chęci.
- Szukajmy skutecznych rozwiązań. Na przykład, jeśli ważne są dla nas lasy Amazonii, zrezygnujmy z kurczaków dokarmianych tanią paszą GMO pochodzącą z terenów wykarczowanych nad Amazonią - mówi Krzysztof Smoliński. - To może mało, ale jeśli nie pozostaniemy sami, możemy coś zdziałać.

Dla tych, którzy nie mają pojęcia od czego zacząć, mamy kilka rad jak być Eko na co dzień:
- Korzystaj z pojemników na odpady - co prawda nie znajdują się one przy każdym bloku, ale jeśli poszukasz, to na pewno w okolicy znajdziesz kontenery do sortowania śmieci. Zawsze można też skorzystać z listy na naszej stronie: KLIKNIJ TUTAJ

Dzięki odpowiedniemu rozdzielaniu odpadów możesz między innymi przyczynić się do produkcji tańszej energii i ograniczeniu wydalania dwutlenku węgla do atmosfery.

- Używaj toreb wielokrotnego użytku - wybierając się do sklepu, pamiętaj żeby zabrać z domu coś, w co włożysz zakupy. Od kiedy dyskonty i markety zaczęły pobierać drobne opłaty za jednorazowe reklamówki, skończyły się czasy, gdy każdy produkt był wrzucany do innego worka. Wciąż jednak, po przyniesieniu zakupów do domu, zrywki lądują w koszu. Szczęśliwie, jeśli są to torby biodegradowalne, bo ich rozkład zajmie kilkanaście miesięcy. Gorzej, gdy w sklepie otrzymamy zwykłą torebkę foliową. Może ona zanieczyszczać środowisko nawet przez 400 lat.

- Ogranicz jazdę samochodem i korzystaj z roweru lub komunikacji miejskiej - Wrocław od lat chwali się licznymi ścieżkami rowerowymi i rozwiązaniami przyjaznymi cyklistom. Warto je wypróbować, zwłaszcza, że na terenie miasta działa rozbudowana sieć wypożyczalni jednośladów. Tych, których nie przekonuje fakt ograniczenia ilości spalin w powietrzu, może zmotywuje to, że jazda rowerem jest bardzo dobrym sposobem na poprawę kondycji. Najbliższa okazja już 22 września - obchodzimy wtedy Europejski Dzień bez Samochodu.

- Jeżeli planujesz dłuższą nieobecność w domu, powyłączaj z kontaktu wszystkie nieużywane sprzęty. Oszczędności energii nie będą bardzo duże, ale skoro i tak urządzenia nie będą wykorzystywane, to nie ma sensu pozostawiać je włączone.
- Nie wyrzucaj jedzenia. Jeżeli po posiłku pozostały jakieś niewykorzystane produkty, to warto wykorzystać je w jakiejś sałatce albo jako dodatek do innego dania. Możliwości jest mnóstwo, a próby wymyślenia co zrobić z kawałkiem kabaczka lub połówką melona naprawdę rozwijają kulinarną kreatywność! Zwracaj też uwagi na daty przydatności do spożycia i zjadaj najpierw te rzeczy, które najkrócej pozostaną świeże.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto