Dolnośląskie Koła Gospodyń Wiejskich – łączmy się!

Materiał informacyjny AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA
Tegoroczny konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich – Spotkanie w Polanicy Zdrój 8 lipca
Tegoroczny konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich – Spotkanie w Polanicy Zdrój 8 lipca

Wkład, jaki wniosły na przestrzeni lat Koła Gospodyń Wiejskich w zachowanie tradycji i kultury oraz w rozwój polskiej tożsamości jest nieoceniony. Wraz z upływem czasu i wieloma przemianami, które nastąpiły w Polsce ewoluowały także Koła Gospodyń Wiejskich.

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r., o KGW była odpowiedzią na zmieniającą się rzeczywistość. Dziś aktywne, przedsiębiorcze kobiety mogą i chcą korzystać z szans, jakie otwiera posiadanie przez KGW zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa osobowości prawnej.

O tym jak trafne i oczekiwane były uregulowania ustawy o KGW świadczy nieustanny wzrost liczby Kół oraz ich coraz wyraźniej zaznaczony wkład w szeroko rozumiany rozwój terenów wiejskich. Fenomen Polskich KGW jest niespotykanym zjawiskiem społecznym, którego mogą pozazdrościć nam nawet najbardziej rozwinięte kraje.

Nowe oblicze KGW

Obecne Koła Gospodyń Wiejskich nie tylko kultywują lokalne tradycje i kulturę narodową, lecz wchodzą ze swoją działalnością w coraz to nowe obszary, jakimi jest, budowanie lokalnej tożsamości, tworzenie współpracy między lokalnymi organizacjami, propagowanie przedsiębiorczości, wspieranie prozdrowotnego żywienia i aktywnego stylu życia. Odnotowuje się także znaczne „odmłodzenie” KGW. Członkami Kół często są młode kobiety, które działają razem ze swoimi mamami czy babciami pogłębiając integrację międzypokoleniową, ucząc się od siebie i dzieląc doświadczeniami.

Przedsiębiorczość kobiet i ich zapał do pracy owocuje wieloma wydarzeniami kulturalnymi, edukacyjnymi, sportowymi, akcjami charytatywnymi. Podejmują się renowacji zabytków, upiększają i aranżują wspólną przestrzeń publiczną organizują zawody, warsztaty, wycieczki.

Wraz z uzyskaną samodzielnością KGW rozwinęły przysłowiowe skrzydła i dały impuls do wielokierunkowej aktywizacji społeczno-gospodarczej nie tylko członkiń KGW, ale także otoczenia, w którym funkcjonują.

Spotkania i szkolenia.

Dolnośląski Oddział Regionalny ARiMR od 2018 roku organizuje liczne spotkania i szkolenia dla KGW. Wraz z pojawieniem się ustawy o KGW zorganizowaliśmy dla wszystkich ówczesnych dolnośląskich KGW cykl internetowych spotkań informacyjno-szkoleniowych. W naszym przekonaniu były one okazją nie tylko do pogłębiania wiedzy, ale dały początek rozwijającej się integracji dolnośląskich KGW.

W bieżącym roku także kontynuujemy organizację spotkań KGW już w obrębie powiatów, co mamy nadzieję przyczyni się do powstania wielu nowych inicjatyw lokalnych wynikających ze współpracy między Kołami. Zachęcać będziemy do tworzenia związków KGW jako naturalnej konsekwencji coraz bardziej rozwijającej się integracji w obrębie gmin i powiatów.

Poniżej aktualny harmonogram spotkań

Coroczna pomoc z ARiMR

Jeszcze do końca września również nowopowstałe Koła mogą ubiegać się o coroczną pomoc dla KGW, która w tym roku wynosi od 8 do 10 tys. w zależności od liczby członków danego KGW.

Zachęcamy sołtysów wsi, w których jeszcze nie powstały KGW do ich tworzenia. Na naszych spotkaniach rozwiewamy obawy jakie wiążą się z formalizacją działalności. Zachęcamy także do obserwowania i kontaktu z już funkcjonującymi KGW i sprawdzenia jak dogodne uregulowania prawne wniosła ustawa. Panie rozważające rejestrację Koła w ARiMR uzyskają wszelkie informacje w każdym Biurze Powiatowym Agencji. Dokumenty i instrukcje znajdują się także na stronie www.arimr.gov.pl.

Pomoc dla KGW można przeznaczyć na cele z następujących obszarów:

1) prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej
w środowiskach wiejskich;

2) prowadzenie działalności na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;

3) wspieranie rozwoju przedsiębiorczości kobiet;

4) inicjowane i prowadzenie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;

5) upowszechnianie i rozwijanie form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych;

6) reprezentowanie interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej.

7) rozwijanie kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej

Kalendarz spotkań

Chcemy, aby Panie spotkały się przy przysłowiowej kawie, wymieniły doświadczeniami, pomysłami, dobrymi praktykami, by czerpały inspirację do dalszej działalności. Dlatego organizujemy wakacyjny cykl spotkań.

Terminy i miejsca spotkań powiatowych znajdą Państwo tutaj oraz na profilu FB Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR https://www.facebook.com/dolnoslaski, do obserwowania, którego zachęcamy.

Obserwując nasz profil uzyskacie Państwo informacje o trwających naborach na dofinansowania dla rolników i mieszkańców terenów wiejskich.

Magdalena Salińska
Dyrektor DOR ARiMR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dolnośląskie Koła Gospodyń Wiejskich – łączmy się! - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto