Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatkowa ochrona przeciwpowodziowa dla Ziemi Kłodzkiej ­– konsultacje społeczne

red.
Kataklizm, taki jak w 1997 r, nazwany „powodzią tysiąclecia” wcale nie musi występować raz na 1000 lat. Może pojawić się w przyszłym lub kolejnym roku. Ziemia Kłodzka jest rejonem szczególnie narażonym na powodzie. Dlatego Wody Polskie proponują zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców poprzez odpowiednie inwestycje. Plany takich działań zostaną przedstawione mieszkańcom i przedstawicielom lokalnych samorządów podczas konsultacji społecznych.

Cykl spotkań ruszył 5 listopada w Dusznikach-Zdroju. Kolejne zaplanowane są w Szczytnej 15 listopada o godzinie 17 w Ośrodku Wczasowo-Rekreacyjnym Relaks oraz w Polanicy-Zdroju 18 listopada o godzinie 17 w Centrum Zdrowia i Wypoczynku Nowy Zdrój.

W ramach pierwszego etapu ochrony przeciwpowodziowej planowane są prace remontowo-odtworzeniowe na wybranych odcinkach Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy Dusznickiej i Kamiennego Potoku oraz Białej Lądeckiej i Morawki. Proponowane inwestycje obejmą miejscowości:
- Duszniki-Zdrój, Szczytna, Polanica-Zdrój (ochrona przeciwpowodziowa doliny rzek Bystrzycy Dusznickiej i Kamienny Potok);
- Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój (ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Białej Lądeckiej i Morawki);
- Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Długopole-Zdrój, Międzylesie (ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Nysy Kłodzkiej).

Proponowane prace obejmą już istniejącą infrastrukturę. Celem jest likwidacja tzw. wąskich gardeł, które utrudniają przejście fali powodziowej w granicach zabudowań miejskich i wiejskich. Planowana jest m.in. budowa kanałów ulgi, mostów czy odtworzenie zniszczonych murów oporowych w celu ograniczenia powstawania ewentualnych zatorów, zwłaszcza na terenach mocno zurbanizowanych. Realizacja prac nie będzie wiązała się z wywłaszczeniami ani znaczącą ingerencją w środowisko naturalne.

Opracowaniem zakresu robót remontowych i odtworzeniowych zajmuje się Jednostka Realizująca Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły, która wchodzi w skład Wód Polskich. W kolejnych etapach planowane jest stworzenie szerszej strategii inwestycyjnej dla Ziemi Kłodzkiej. W tym działania minimalizujące skutki suszy, m.in. poprzez zwiększenie retencji na obszarach leśnych i rolniczych. Z uwagi na nasilające się ekstremalne zjawiska atmosferyczne, konieczne są wielokierunkowe działania, których celem jest ochrona ludzkiego życia oraz mienia.

Przypomnijmy: susze i powodzie od setek lat pojawiają się cyklicznie. Według najnowszych badań fizyków atmosfery oraz meteorologów, okresy powodzi i suszy pokrywają się z cyklami aktywności słonecznej (która ma wpływ na proces tworzenia się chmur, a więc intensywność opadów). Z analiz ekspertów wynika, że powodzie pojawiają się średnio co 11 lat. Przykładowo w dorzeczu Odry, w ostatnim półwieczu, woda wystąpiła z rzek w: 1965, 1977, 1985, 1997 i 2010 roku. Kolejne intensywne opady są prognozowane na 2021/2022 rok[1].

Ochrona przed powodzią i suszą jest najważniejszym zadaniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Naszym celem jest działanie przede wszystkim przed przyjściem „wielkiej wody”, przygotowanie szczególnie zagrożonych miejsc na gwałtowne wezbrania. Budowa wałów przeciwpowodziowych, małych i dużych zbiorników retencyjnych, modernizacja istniejących urządzeń wodnych, wszystkie plany i strategie realizowane są dla ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców.

[1] Zob. Robert Banasiak, Czy niebawem grozi nam powódź?, Gospodarka Wodna, nr 2 (842), Wydawnictwo SIGMA-NOT, Warszawa 2019 r. s.14-16

Wszelkie dodatkowe informacje dostępne są na stronach powodz.gov.pl oraz wroclaw.wody.gov.pl w zakładce Stop powodzi!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto