Dobre książki we Wrocławiu. Targi już trwają [KONKURS, PROGRAM, GALERIA]

MW
Ponad sto spotkań z pisarzami, książkowe premiery i prezentacje nowości wydawniczych odbędą się w ramach 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Czterodniowe święto literatury rozpocznie się już w najbliższy czwartek 3 grudnia. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad trzydzieści pięć tysięcy osób. Dla naszych czytelników mamy 8 fantastycznych książek do wygrania - szczegóły na końcu artykułu.

Dwudziesta czwarta edycja Targów Dobrych Książek odbędzie się w dniach od 3 do 6 grudnia we Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia.

SPRAWDŹ PROGRAM WROCŁAWSKICH TARGÓW DOBRYCH KSIAŻEK

Impreza zgromadzi we Wrocławiu niemal sto pięćdziesiąt najlepszych Wydawnictw z całej Polski. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pojawią się zarówno nowości, jak i książki, których nie znajdziemy już w księgarniach. Targi książki to znakomita okazja do zrobienia świątecznych prezentów. Dobra literatura będzie tutaj sprzedawana w niższych cenach. Większość Wydawnictw przygotowuje z tej okazji dla swoich czytelników specjalne promocje oraz znaczące rabaty.

Tym razem z czytelnikami spotkają się między innymi: Magdalena Grzebałkowska, Marek Niedźwiecki, Jerzy Sosnowski, Wojciech Mann, Ziemowit Szczerek, Elżbieta Baniewicz, Beata Guczalska, Magdalena Zawadzka, Pawłem Goźliński, Adam Wajrak, Beata Maciejewska, Mariusz Urbanek, ks. Adam Boniecki i Michał Olszewski, Prof. Bralczyk i Michał Ogórek, Janusz Majewski, prof. Jan Hartman, Włodzimierz Kowalewski, Krystyna Sienkiewicz, Grzegorz Ćwiertniewicz, Maks Cegielski, Mikołaj Długosz, prof. Izabela Sur Joanna Zagner-Kołat, dr Jacek Grębowiec i Justyna Kalicińska, prof. Grzegorz Leszczyński, Vladimír Binar, , Małgorzata Gutowską-Adamczyk, Krzysztof Tomasik, Mariola Pryzwan, Elżbieta Sieradzińska, Paweł Wakuła, Jörg Bernig.

Gościem WTDK będzie również rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici, którego powieść „Matei Brunul” znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS oraz zdobyła Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawaną przez Czytelników.

Poza spotkaniami z autorami odbędą się także dyskusje, prelekcje, kreatywne warsztaty dla czytelników w różnym wieku, specjalny program dla szkół (w czwartek i piątek), konkursy, wystawy i wiele innych. Grupa Ratownictwa Medycznego PCK Wrocław poprowadzi otwarte szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Na miłośników gier komputerowych czeka natomiast wyjątkowa atrakcja – „Retrogranie z RetroGralnią ”, czyli interaktywna mini wystawa najpopularniejszych w Polsce w latach 80. komputerów i konsol, od których zaczęła się historia polskiej informatyzacji. Eksponaty będzie można obejrzeć, dotknąć, posłuchać ich historii – a co najważniejsze – poużywać, czyli zagrać w hity sprzed lat. Wszystkich, którzy mają ochotę spróbować swoich sił w sztuce origami zapraszamy na otwarte warsztaty prowadzone przez pracowników Muzeum Manggha (stoisko Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha).

Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.wpdk.pl

Atrakcje dla dzieci i książkowe mikołajki
Z dziećmi warto zajrzeć do sali zabaw, gdzie przez cały dzień będą odbywać się rozmaite zajęcia – od warsztatów plastycznych inspirowanych literaturą po własnoręcznie robione prezenty i ozdoby choinkowe. Fanów rodzinnych gier miejskich zapraszamy w sobotę 5 grudnia o 11.00 do udziału w zabawie terenowej „Jaś i Małgosia poznają tajemnice Wrocławia” (start w Centrum Kongresowym Haki Stulecia). Gra jest adresowana do rodzin z dziećmi w wieku od 4 do 13 lat. Zadanie polega na odnalezieniu punktów kontrolnych rozmieszczonych w pobliżu Hali Stulecia oraz udzieleniu odpowiedzi na proste pytania związane z najciekawszymi zabytkami Wrocławia. Wszystkie zespoły, które ukończą grę otrzymają nagrodę niespodziankę.

W niedzielę 6 grudnia targi odwiedzi Święty Mikołaj. Warto więc postawić na książkowe mikołajki i spędzić tutaj czas korzystając z atrakcji dla małych i dużych.

Fantastyka we Wrocławiu
Fundacja Pro Fantastica Polcon przygotowała na tegoroczne targi specjalne atrakcje dla miłośników fantastyki. W sobotę (5 grudnia) o 11.00 warto wybrać się na panel „Fantastyczne Światy”: z udziałem pisarzy: Jacka Inglota, Krzysztofa Piskorskiego, Anny Kańtoch. Natomiast o 18:00 o Wrocławiu jako miejscu w fantastycznych opowiadaniach i powieściach będą dyskutować Jacek Inglot, Eugeniusz Dębski, Andrzej Ziemiański, Krzysztof Piskorski. Na terenie targów stanie także atelier fotograficzne z wypożyczalnia baśniowych kostiumów, w którym będzie można wykonać sobie na pamiątkę zdjęcia.

Dzielimy się książkami! Akcja charytatywna
Tych, którzy lubią książki i mają ich w domu dużo zachęcamy do podzielenia się nimi z innymi. To nic trudnego. Wystarczy wziąć udział w akcji WYŁÓŻ KSIĄŻKI NA STÓŁ! Aby przekazać książki znajdź na targach stoisko firmy JAFRA – dolnośląskiego producenta stylowych mebli z naturalnego drewna, który organizuje akcję. Jakie książki można przynieść? Przede wszystkim niezniszczone, w dobrym stanie. Takie, których już nie potrzebujemy lub chcemy je komuś sprezentować. Zachęcamy do podzielenia się ciekawymi lekturami, bajkami, książkami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zebrane książki przekażemy w ramach świątecznego prezentu do Domu Dziecka w Obornikach Śląskich, Domu Samotnej Matki w Głogowie oraz Szkoły Podstawowej w Osolinie.

Czytasz? Wygraj prezent dla siebie
Na stoisku firmy JAFRA będą czekać na Was także inne atrakcje. Warto tu zajrzeć także po to, by wypełnić i oddać kupon konkursowy „Czytaj wygodnie!”, który weźmie udział w losowaniu nagrody – wygodnych. luksusowych krzeseł marki JAFRA. Kupony będą dostępne u Wystawców i wolontariuszy. Może wypełnić je każdy, kto odwiedzi targi i kupi na nich dowolną książkę. Losowanie nagrody odbędzie się ostatniego dnia Targów, 6 grudnia o godz. 16.00.

Tysięczna książka za darmo!
Prezent dla czytelników odwiedzających targi przygotowali także organizatorzy. Tradycją Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest możliwość pamiątkowego opieczętowania zakupionych książek specjalnie zaprojektowanym z tej okazji ekslibrisem. W tym roku autorką ekslibrisu jest Monika Gordziejewska, której projekt został wybrany jako zwycięski w konkursie. Pieczątka z ekslibrisem 2015 będzie dostępna w punkcie informacyjnym targów. Warto się tam udać i poprosić o podbicie zakupionych na targach książek , gdyż co tysięczna podbita ekslibrisem książka zostanie sprezentowana przez organizatorów targów (właściciel otrzyma zwrot pieniędzy).

Nagroda „Pióro Fredry” dla Książki Roku
Podczas 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek już tradycyjnie poznamy laureata prestiżowego ogólnopolskiego Konkursu dla wydawców na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Jego celem jest wskazanie i uhonorowanie najlepszych książek wydanych w mijającym roku. Jury, w którym zasiadają przedstawiciele środowisk artystycznych (krytycy, naukowcy, artyści, dziennikarze), nominuje do nagrody pięć książek, a spośród nich wybiera zwycięzcę – Książkę Roku. Jest to jedyny w Polsce konkurs edytorski, a jurorzy, oceniając nadesłane do konkursu pozycje, biorą pod uwagę nie tylko wartości literackie, edukacyjne, ale przede wszystkim wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. Konkurs o „Pióro Fredry” stał się prestiżowym wyróżnieniem i na stałe wpisał się w kalendarz nagród przyznawanych w całej Polsce. Tytuły nominowane do „Pióra Fredry” ogłoszono 10 listopada, natomiast laureata poznamy 3 grudnia na uroczystej gali towarzyszącej targom.

Organizatorem 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

W bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Kongresowego znajduje się również wiele atrakcji: Centrum Technologii Audiowizualnych (dawna Wytwórnia Filmów Fabularnych), Centrum Poznawcze Hali Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł zrewitalizowany na potrzeby Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Zoo i jedyne w Polsce Afrykarium. Bliskość Parku Szczytnickiego i Fontanny Multimedialnej, przy której w okresie zimowym działa duże lodowisko sprawia, że jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane zarówno przez wrocławian, jak i turystów.

PIÓRO FREDRY 2015
NOMINACJE

Jury w składzie: prof. Marcin Cieński, Paweł Jarodzki, prof. Christos Mandzios, Michał Nogaś oraz Maciej Orłoś podczas obrad 9 listopada 2015 roku dokonało oceny książek zgłoszonych przez 58 wydawnictw (170 tytułów) i nominowało do Nagrody „Pióro Fredry” następujące wydawnictwa:

• Wydawnictwo Karakter
Jan Knothe Sztuka budowania z ilustracjami Autora
Za znakomity, przejrzysty przekaz historii ludzkiego opanowywania przestrzeni rysowanej przez architekta i rysownika niespiesznym rytmem kreski i narracji zawarty w książce skomponowanej tak, by warsztat edytorski ujawniał walory autorskiego opowiadania o architekturze i cywilizacji.

• Media Rodzina
Iwona Chmielewska W kieszonce
Za pełną uroku i zaskakujących niespodzianek grę wyobraźni prowadzoną w dziecięcym świecie kreską, kolorem, rysunkiem uruchamiającą wrażliwość młodego czytelnika na otaczająca go rzeczywistość.

• Wydawnictwo BOSZ
Karpacki świat Bojków i Łemków. Roman Reinfuss. Fotografie
Za przywrócenie pamięci o ludziach w świecie, który tworzył enklawę obyczaju i cywilizacji, poprzez przemyślane edytorsko wydanie archiwalnych fotografii opatrzonych komentarzem etnograficznym i kulturoznawczym.

• Wydawnictwo Czarne
Andrzej Stasiuk Kucając
Za harmonijne połączenie w słowie i obrazie niepokojącego doświadczenia innego widzenia rzeczywistości, odsłaniającego obecność zwierząt w świecie, który próbujemy sobie zawłaszczyć zapominając o naturze.

• Wydawnictwo Tako
Grażka Lange Warszawa
Za oryginalną edytorsko i plastycznie koncepcję książki opowiadającej o Warszawie rysunkami Autorki i słowami autorów, którzy koncentrują uwagę na rzeczach, ludziach, opowieściach niewielkich, minionych, rozsypanych w czasie i przestrzeni.

KONKURS
W związku z tym, że 24. Edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek właśnie się rozpoczęła mamy dla Was 8 fantastycznych książek do wygrania. Wystarczy wysłać SMS pod numer 72355 (2,46 zł z VAT) w treści wpisując: konkurs.targi.Twoje imię i nazwisko.numer wybranej pozycji książkowej (lista poniżej). Zwyciężą SMS-y, które zostaną przesłane najbliżej pełnych godzin. Rozwiązanie konkursu jutro o 10. Informacja o zwycięstwie przyjdzie w SMS-ie zwrotnym. Zapraszamy do konkursu!

Lista pozycji książkowych do wyboru:

1. Drzewo migdałowe, M.C. Corasanti, Wyd. SQN
2. Ziemia niczyja, bezpański czas, J. Bernig, Wyd. Via Nova
3. Strażnik Bursztynowej Komnaty, J.M. Kaleta, Wyd. Psychoskok
4. Człowiek z wysokiego zamku, P.K. Dick, Wyd. Rebis
5. Valis, P.K. Dick, Wyd. Rebis
6. Misza i Grisza ratują świat, R. Romanowicz, Wyd. Widnokrąg
7. Fruwajka, P. Sommer, Wyd. Tashka
8. O mikołaju, który zgubił prezenty, D. Parlak, Wyd. warstwy

SPRAWDŹ PROGRAM WROCŁAWSKICH TARGÓW DOBRYCH KSIAŻEK

Dla kogo brytyjskie Oscary?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie