Jak będą czynne sklepy w Wielkanoc?
Zwyczaj obdarowywania najmłodszych upominkami przynoszonymi przez zajączka liczy sobie niewiele ponad 100 lat. Przywędrował do nas z Niemiec, na początku XX stulecia.
Najpierw zadomowił się na Śląsku i Pomorzu. W myśl tradycji, słodkości i drobne upominki lądują w koszyczkach specjalnie na tę okazję przygotowanych i ukrytych gdzieś w ogrodzie lub domu. Dzieci szukają ich na ogół w wielkanocny poranek, chyba że mieszkają w południowo-zachodniej Wielkopolsce, gdzie zajączek podrzuca słodycze w Wielki Czwartek.
Zobacz też: Konkurs na "Najpiękniejszą ozdobę wielkanocną"
Już starożytni widzieli w zajączku symbol odradzającej się przyrody, płodności i zmysłowości. Chrześcijanie, czerpiąc inspirację ze starotestamentowego psalmu, nadali mu zupełnie inne znaczenie. Dla nich stał się symbolem grzesznika szukającego schronienia na skale - Chrystusie. Stąd w pierwszych wiekach chrześcijaństwa rzeźby i ozdoby z wizerunkiem zajączka jedzącego winorośl.
Z wielkanocnymi jajkami "szarak" został skojarzony około XVII stulecia. Niektórzy badacze uważają, że powodem była dziecięca wyobraźnia. Wraz z nadejściem wiosny na polach i łąkach zaczynały pojawiać się zające, które najmłodsi łączyli z pisankami otrzymywanymi podczas świąt.
Zobacz także: Wielkanoc w Wielkopolsce. Co ją wyróżnia? [ZDJĘCIA]

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?