Nasza Loteria

Dlaczego prezenty na Wielkanoc przynosi zajączek? [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez zajączka przynoszącego dzieciom słodkie łakocie, ale czy zastanawialiście się kiedyś, skąd zając w świątecznej symbolice i dlaczego to akurat sympatyczny "szarak" obdarowuje najmłodszych prezentami?

Jak będą czynne sklepy w Wielkanoc?

Zwyczaj obdarowywania najmłodszych upominkami przynoszonymi przez zajączka liczy sobie niewiele ponad 100 lat. Przywędrował do nas z Niemiec, na początku XX stulecia.

Najpierw zadomowił się na Śląsku i Pomorzu. W myśl tradycji, słodkości i drobne upominki lądują w koszyczkach specjalnie na tę okazję przygotowanych i ukrytych gdzieś w ogrodzie lub domu. Dzieci szukają ich na ogół w wielkanocny poranek, chyba że mieszkają w południowo-zachodniej Wielkopolsce, gdzie zajączek podrzuca słodycze w Wielki Czwartek.

Zobacz też: Konkurs na "Najpiękniejszą ozdobę wielkanocną"

Już starożytni widzieli w zajączku symbol odradzającej się przyrody, płodności i zmysłowości. Chrześcijanie, czerpiąc inspirację ze starotestamentowego psalmu, nadali mu zupełnie inne znaczenie. Dla nich stał się symbolem grzesznika szukającego schronienia na skale - Chrystusie. Stąd w pierwszych wiekach chrześcijaństwa rzeźby i ozdoby z wizerunkiem zajączka jedzącego winorośl.

Z wielkanocnymi jajkami "szarak" został skojarzony około XVII stulecia. Niektórzy badacze uważają, że powodem była dziecięca wyobraźnia. Wraz z nadejściem wiosny na polach i łąkach zaczynały pojawiać się zające, które najmłodsi łączyli z pisankami otrzymywanymi podczas świąt.

Zobacz także: Wielkanoc w Wielkopolsce. Co ją wyróżnia? [ZDJĘCIA]

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
j.podgorski
mieszkam na dolnym śląsku kiedy dostanę prezena
r
romuś
Gdzieś ty sie chował chyba w kanie od mleka
O
Olek
polecam tą piosenkę o tym jak świecki "zając" wypacza istotę tych świat: http://www.youtube.com/watch?v=H9WlPjffSZc
D
Dekster
A jaki jest stosunek katolickiego polskiego społeczeństwa kretynów do zwierząt na codzień? Samo miłosierdzie i s.k.u.r.w.y.s.y.ń.s.t.w.o
k
kredytypodnosem
Świata nie zmienisz, swoją ratę tak
KREDYTYPODNOSEM
M
Mr.Mister
Dlaczego prezenty na Wielkanoc przynosi zajączek?Bo prosiaczek idzie do rzeźni ,kura na rosół ,koń na koninę ... itp... A dlaczego jajo jest jajem ?
P
Podpis
Wielkanocny pizdączek. Jak zwykle kretyński zwyczaj jak zwykle przywleczony od naszego odwiecznego okupanta. Podobnie jak chuinka. Powinno się tępić te zwyczaje w katolickim kraju.
N
Noto
Do"wania"--zajączek dopiero w niedzielę wielkanocną --trzeba mu zrobić gniazdo i na pewno coś tam włoży --a Wielki Piątek --to za "Boże rany biją barany --rózgami ..
w
wania
jestem z wielkopolskiego i co ? zajaczka nie bylo ;-(
g
gosc
Zajączek w Wielki Czwartek to chyba zwyczaj wyłącznie w Pleszewie. Ciekawe kto to wymyslił? Większość Polaków (nawet wielkopolan) zajączki dla dzieci przygotowuje wyłącznie w święto - czyli ŚWIĘTA!. Zwyczaj darowania słodkości w dniu rozpoczynającym tridum paschalne, dni umartwiania i postu jest totalnie dziwny,
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto