Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym ogrzewać mieszkanie, by było bezpiecznie?

Kazimierz Netka
Polskapresse
Ciepło jest towarem, za który będziemy płacić coraz więcej. Uczmy się oszczędzać energię, dbając przy tym o dobro sąsiadów i środowiska naturalnego oraz o własne zdrowie.

Pęknięcie ciepłociągu, chłodne kaloryfery, zbyt silne mrozy - to sytuacje, w których chętnie dogrzewamy własne mieszkania. Za dodatkowymi źródłami ciepła oglądamy się zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do awarii. W takiej sytuacji powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób rozwiązać przynajmniej trzy problemy: jak się nie zatruć, na przykład czadem czy spalinami? Jak nie zaszkodzić przyrodzie? Co zrobić, by nie zapłacić zbyt dużo za produkcję dodatkowej energii? O sposoby dogrzewania mieszkań zapytaliśmy producentów i dostawców ciepła, a także specjalistów z zakresu energetyki.

Czytaj także: Jak zabezpieczyć dom przed zimą, żeby nie płacić wysokich rachunków?

Jeden z najczęściej stosowanych systemów dostawy ciepła to centralne ogrzewanie - jest też w zasadzie najtańszy, oczywiście, pod warunkiem, że paliwo kupujemy niedrogo. Pod względem cenowym najkorzystniejszy jest węgiel. To nie znaczy, że w przypadku używania tego wsadu do pieca, nie powinniśmy zwracać uwagi na to, co może poprawić efektywność działania kaloryferów.

Gdy stwierdzamy, że temperatura w pomieszczeniu jest dla nas niekomfortowa, sprawdźmy najpierw, czy mamy odkręcony zawór termostatyczny grzejnika. Jeżeli jest włączony, a nadal nie grzeje, skontaktujmy się z zarządcą budynku i dowiedzmy się, czy na pewno uruchomiono już ogrzewanie.

- Od lat nie jesteśmy już skazani na tak zwane sezony grzewcze. Dziś, jeśli tylko chcemy, możemy mieć komfortową temperaturę w mieszkaniu cały rok i to niezależnie od aury na zewnątrz. Czuwa nad tym automatyka pogodowa zamontowana w węzłach cieplnych - wyjaśnia Sylwia Molewska z Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - Wbrew powszechnemu myśleniu, dodatkowe koszty związane z całorocznym ogrzewaniem są tańsze niż zakup urządzeń dogrzewających typu farelka, a dają dużo większe bezpieczeństwo - dodaje. Decyzja o włączeniu ogrzewania spoczywa na zarządcy budynku, ale to mieszkańcy mogą zgłosić się do niego z prośbą o przyspieszenie tej usługi.

Na to, czy jest nam ciepło, wpływ ma nawet wystrój wnętrza. Nie należy zasłaniać kaloryferów obudowami, długimi, ciężkimi zasłonami czy meblami, ponieważ zakłóca to prawidłowy przepływ powietrza. Meble nie powinny stać bliżej niż 1 metr od grzejnika. Nie powinniśmy też przykrywać grzejników suszącą się bielizną czy ręcznikami - podobnie jak obudowy, blokują one przepływ powietrza. Natomiast, aby ciepło kierowało się do środka pomieszczenia, nad kaloryferem powinna być zamontowana półka - rolę tę pełni też parapet. Pamiętajmy również, że warto odkurzać grzejniki, ponieważ zakurzone pracują mniej efektywnie - radzi Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Jesienią warto pomyśleć o przemeblowaniu mieszkania. Jeśli zewnętrzne ściany budynku są zimne, nie należy przy nich stawiać łóżka ani krzeseł czy kanap.

Czytaj także: Utrzymanie mieszkania kosztuje nas coraz więcej

Zdecydowanie nie powinno się dogrzewać mieszkania za pomocą kuchenki gazowej. Taka metoda po pierwsze stwarza duże zagrożenie pożarem, po drugie powoduje nagromadzenie się tlenku węgla, tak zwanego czadu, który jest silnie trujący. W przypadku niewystarczającej wymiany powietrza w pomieszczeniu może dojść do poważnego zatrucia lub nawet śmierci - ostrzega GPEC.

Najczystsze, ale bardzo drogie, jest grzanie elektryczne. Uważajmy jednak, by nie przeciążyć sieci. Gdy w tym samym czasie prąd pobierany jest przez wiele urządzeń - na przykład zmywarkę, pralkę, żelazko do prasowania - bezpieczniki mogą nie wytrzymać. Stosując tę metodę, należy pamiętać, że elektrycznego urządzenia grzewczego nie można ustawiać bezpośrednio na podłodze łatwopalnej (np. parkiet), ani w odległości mniejszej niż pół metra od elementów takich jak meble czy zasłony - radzi Sylwia Molewska z Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Jeśli stosowane urządzenie nie jest przewidziane do samodzielnej pracy - informacja taka powinna znajdować się w instrukcji obsługi - nie należy go pozostawiać włączonego bez nadzoru osoby dorosłej. Przykładem takich urządzeń są między innym termowentylatory i grzejniki elektryczne.

Czytaj także: Chcesz zaoszczędzić pieniądze - oszczędzaj energię

W jaki sposób Polacy dodatkowo ogrzewają mieszkania? By to ustalić, przeprowadzono specjale analizy. Wynika z nich, że 65 proc. z nas wybiera ogrzewanie elektryczne, 16 proc. - piec olejowy, 5 proc. - piec gazowy, 5 proc. - piec węglowy, kaflowy, 8 proc. - inne. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez PBS DGA na zlecenie Izby Gospodarczej Ciepłownictwa Polskiego.

- Dogrzewanie pomieszczeń nie jest bezpieczne. Może być przyczyną pożarów - jeśli stosuje się uszkodzone urządzenia lub używa się ich niezgodnie z zaleceniami producenta. Lepiej zastanowić się, dlaczego nasze podstawowe ogrzewanie nie jest wystarczające - radzi Sylwia Molewska z Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Warto wiedzieć, że na zużycie ciepła ma wpływ konstrukcja budynku. Duże znaczenie mają też nasze nawyki. Zmniejszenie temperatury o 1 stopień Celsjusza da oszczędności do 10 procent.

Powinniśmy też zadbać o to, by ciepło nie ulatniało się z naszych mieszkań. Chodzi o termomodernizacje. Uszczelnienie okien i drzwi da oszczędności kilku procent (3 - 5 procent ciepła). Pamiętajmy też o pomieszczeniach gospodarczych i garażu - jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym. Wymiana okien jest kosztowna - zwróci się po około 10 latach - ale może uchronić nas przed koniecznością dogrzewania pomieszczeń. Wymiany można dokonać jeszcze teraz, dopóki pozwala na to pogoda.

Zamykajmy drzwi na klatkach schodowych, do piwnic, pralni czy suszarni.

W mieszkaniach powinniśmy mieć tyle ciepła, byśmy czuli się jak najlepiej. Podstawowym czynnikiem komfortu cieplnego jest temperatura pomieszczenia. Najbardziej optymalna to 20 -21 stopni Celsjusza. W łazience, podczas kąpieli, a także w pomieszczeniach, gdzie przebywają małe dzieci lub osoby starsze, powinna być nieco wyższa - o kilka stopni. Gdy jest za zimno - nie odpoczywamy. Podczas snu powinno być chłodno, ale pod warunkiem, że przykrywamy się ciepłą kołdrą.

Czytaj także: 7 sposobów na zmniejszenie rachunku za wodę

Najnowszą tendencją w gospodarowaniu energią jest jej wytwarzanie kogeneracyjne i rozproszone, czyli małe elektrociepłownie działające na terenie gminy, wioski, a nawet działki. Jednymi z takich urządzeń są biogazownie, których być może powstanie nawet 240 (średnio po dwie w każdej gminie). Z biogazowniami mogą współpracować mechanizmy, nad którymi pracuje Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Są to aparaty małej mocy, mogące wytwarzać energię elektryczną i cieplną na bardzo lokalne potrzeby, nawet jednego gospodarstwa domowego. W systemie scentralizowanym produkcji energii sprawność urządzeń wynosi zaledwie 35 procent. W przypadku stosowania mikroźródeł wskaźnik ten sięga ponad 50 procent. Hitem może być kocioł współdziałający z mikrosiłownią. Kogeneracja rozproszona to również większe bezpieczeństwo energetyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto