Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy templariusze założyli Niwnice

Aleksandra Cieśla
Widok na płyty nagrobne rodziny von Salz, wmurowane w zewnętrzną elewację kościoła pw. św. Jadwigi
Widok na płyty nagrobne rodziny von Salz, wmurowane w zewnętrzną elewację kościoła pw. św. Jadwigi fot. Aleksandra Szymanowicz-Bogdan
Wieś nieopodal Lwówka Śląskiego. Jest znana wszystkim pielgrzymom podążającym szlakiem św. Jakuba z Portugalii na wschód Europy. Mieszkańcy twierdzą, że osada została założona przez jednego z rycerzy legendarnego zgromadzenia

Ta malownicza wieś położona jest niecałe dziewięć kilometrów od Lwówka Śląskiego. Rzadko docierają tu turyści. Niwnice odwiedzają za to pielgrzymi wędrujący szlakiem św. Jakuba, na trasie którego leży tutejszy kościół.

O wsi pisano już w XIII wieku w "Księdze uposażenia biskupstwa wrocławskiego". Podzielona była wtedy na Nowy Ląd i starsze Bartniki.
Templariusze w Niwnicach?

Mieszkańcy chcą wierzyć w piękną legendę, mówiącą, że Niwnice założyli templariusze. Zaprosić miał ich tu Bolesław Wysoki. Jednemu tak się tu spodobało, że postawił kościół, od którego wszystko się zaczęło. Kunzendorf - tak się nazywała ta część obecnych Niwnic, która wzięła miano od imienia rycerza założyciela.
W miejscu romańskiej budowli z 1305 roku, która ponoć miała podziemne przejścia, krypty i korytarze, obecnie znajduje się kościół filialny (oznacza to, że nie jest siedzibą parafii) pw. św. Jadwigi. Przepiękne ołtarze boczne oraz główny można obejrzeć jedynie w trakcie mszy. Mimo że piękny, to bardzo pechowy: kradzieże pozbawiły go m.in. cennego tryptyku czy figur świętych, stojących przy ołtarzu. Te ostatnie szczęśliwie zostały odzyskane, chociaż nie wróciły jeszcze na swe miejsce.

Koniecznie obejrzeć trzeba zewnętrzną ścianę kościoła. Wmurowane są tam płyty nagrobne rycerza Nickela von Salza (jednego z właścicieli majątku w Niwnicach) oraz jego żony i dzieci. Na przykościelnym cmentarzu jeszcze do lat 80. ubiegłego wieku chowa-ni byli okoliczni mieszkańcy. Na cmentarzu zachowały się pomniki z końca XIX wieku.

Około 200-300 metrów odkościoła znajdowało się kiedyś centrum ewangelickie. W skład niego wchodził nieistniejący już kościół wraz z mieszkaniem pastora, cmentarz z dzwonnicą (ocalała dzwonnica) oraz szko-ła ewangelicka (do dziś widnieje na niej wmurowana inskrypcja ewangelików). Dawnej szkoły i siedziby pastora nie można dzisiaj, niestety, zwiedzić - obecnie są to prywatne mieszkania.

Nieopodal znajdziemy uroczy dworek. Dzięki drzewom rosnącymi wzdłuż niego zwany jest Lipowym. Do zespołu dworskiego należy jeszcze most kamienny, park i budynek gospodarczy. Nad portalem widnieją herby dawnych właścicieli majątku. Most kamien-ny, który przetrwał wszystkie zawieruchy, stoi tam do dziś.
Pałac rodziny von Nostitz

W Nowym Lądzie, wchłoniętym przez Niwnice, zachował się pałac. Powstał on w II połowie XVII wieku. Wtedy to wszystkie okoliczne dobra przyszły w ręce rodziny von Nostitz. Obecnie w budynku tym mieści się szko-ła podstawowa, a otaczający ją park kryje wiele cennych pomników przyrody.
Warto zajrzeć także doLwówka Śląskiego, najlepiej w trakcie Lwóweckiego Lata Agatowego. W mieście zachowały się fortyfikacje, zabytkowe kamieniczki na Rynku (najstarsza z 1494 r.) i ratusz z XVI w. Koniecznie trzeba zobaczyć Muzeum Browarnictwa i skosztować regionalnego piwa.

Jak dojechać
Do Niwnic, oddalonych od Wrocławia o 125 kilometrów, najlepiej dojechać autostradą A4 w kierunkuLegnicy. Następnie skręcamy w drogę 364 w kierunku Złotoryi. Cały czas jedziemy tą trasą, aż do Lwówka Śląskiego. W mieście skręcamy w ul. Oświęcimską. Za wsią Radłów-ka, na skrzyżowaniu, skręcamy w lewo. Tą drogą dojedziemy do wsi Niwnice.

Gdzie zjeść
Pod Czarnym Krukiem we Lwówku Śląskim przy ul. Słowackiego 1 zjemy pierś z kurczaka marynowaną w zalewie cytrynowej z plackiem czosnkowym (19,5 zł).

Gdzie spać
OSiR, ul. Kościuszki 3 (Lwówek Śląski)- 90 zł (cena za pokój 2-osobowy).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto