Wejście w życie RODO 25 maja nie spowodowało tego, że monitoring na osiedlu stał się w Polce nielegalny. Monitoring może być wykorzystywany w określonych celach. Jeżeli ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa osób, bezpieczeństwa mienia bądź ma na celu chronienie tajemnic prawnie chronionych, wtedy jest dozwolony w większości przypadków.
Właściciel prywatnej posesji bez wątpienia może filmować swój teren. Jeżeli kamera obejmuje przestrzeń publiczną, taką jak wspólny chodnik, to przechowywanie wizerunku przechodniów jest uzależnione od tego, czy w danym przypadku monitoring może przydać się w przyszłości.
Monitoring na osiedlu jest legalny
– Czyli, czy są uzasadnione podstawy do archiwizowania czyjegoś wizerunku do zapewnienia swojego bezpieczeństwa – tłumaczy dr Maciej Kawecki, dyrektor departamentu zarządzania danymi w ministerstwie cyfryzacji.
Chodzi na przykład o udowodnienie włamania do prywatnego domu. Wtedy nagranie z kamery obejmującej części wspólnej może się przydać do zidentyfikowania złodzieja. Nagrania części wspólnych powinny być jednak przechowywane przez krótki czas.
– Jeżeli nie doszło do jakiegoś incydentu, na przykład włamania, to właściciel posesji powinien nagrania w rozsądnym i niedługim terminie usuwać – wyjaśnia Kawecki.
Monitoring na osiedlu - nagrania trzeba kasować
Podobne zasady dotyczą kamer na prywatnych garażach, na blokach, placach zabaw itp. Jak działa to w odwrotną stronę, np. jeżeli kamery organu publicznego filmują przestrzeń prywatną? Dzieje się to np. w przypadku monitoringu miejskiego. W takim przypadku zastosowanie mają przepisy o mieniu publicznym, które uprawniają organ publiczny do nagrywania i przechowywania nagrań przez trzy miesiące.
– Monitoring przestrzeni prywatnej przez organy publiczne nie może przy tym naruszać przepisów kodeksu cywilnego, szczególnie przepisów o prawie własności - informuje dyrektor. Kamerowane nie powinny być miejsca takie jak toalety, szatnie, przebieralnie, palarnie.
Ze względu na ochronę ludzkiej intymności. Od tej zasady są jednak wyjątki. Kamery mogą znajdować się chociażby w toaletach, szatniach czy przebieralniach w szkołach. Monitorowanie tych miejsc dopuszcza i określa nowe prawo oświatowe, które weszło w życie 25 maja.
– W szkołach obszar patogenny jest tam, gdzie nie ma nauczycieli. Zdecydowanie gdzie indziej niż w zakładzie pracy, dlatego monitoring jest dopuszczalny np. w szkolnych toaletach, ale należy pamiętać, że w ograniczonym zakresie, tylko gdy jest to absolutnie niezbędne i przy zapewnieniu np. anonimowości uczniów - przypomina Kawecki. Toalety czy przebieralnie w szkołach mogą być kamerowane, jeżeli jest to działanie niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa uczniów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii