Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czekanie na Mieszkanie dla młodych może okazać się ryzykowne

Michał Krajkowski/Dom Kredytowy Notus
Banki oferują kredyty na 100%  wartości mieszkania
Banki oferują kredyty na 100% wartości mieszkania Polskapresse
Młode rodziny, które nie zdecydowały się dotychczas na inwestycję mieszkaniową, mogą jeszcze poczekać na program "Mieszkanie dla młodych". Według jego założeń, kredytobiorca poniżej 35. roku życia zaciągając kredyt ma otrzymywać dopłatę w wysokości co najmniej 10 proc. wartości nieruchomości, pod warunkiem, że to jego pierwsze mieszkanie.

Oznacza to, że dzięki temu zaciągany kredyt będzie niższy i jego kwota nie przekroczy 90 proc. wartości nieruchomości. Uruchomienie rządowego programu nastąpi jednak nie wcześniej niż w 2014 roku i termin ten zbiegnie się wprowadzeniem nowych regulacji, dotyczących wkładu własnego. Zatem część klientów, która będzie mogła skorzystać z "Mieszkania dla młodych", nie odczuje w tak dotkliwy sposób nowej rekomendacji KNF. Ale...

Czytaj także: Najczęstsze błędy związane z zaciąganiem kredytu

"Mieszkanie dla młodych" to wielka niewiadoma

Odsuwanie w czasie wejścia w życie nowego programu, który ma ulżyć młodym rodzinom w zakupie mieszkania podpowiada: nie warto odkładać decyzji o zakupie nieruchomości ze względu na pojawienie się nowego programu i możliwość dopłat. Może się bowiem okazać, że zanim wejdzie on w życie, obecni młodzi kredytobiorcy się po prostu zestarzeją, szczególnie, że ustawodawca wprowadził ograniczenie wieku do 35 lat dla obydwojga kredytobiorców. Jeśli więc rzeczywiście planujemy kupić mieszkanie lub dom, lepiej już teraz rozglądać się po rynku. Wielu deweloperów oferuje ciekawe promocje mieszkań, a ceny zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym znacząco spadły.

W zeszłym roku obserwowaliśmy stały spadek cen mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Kredyty hipoteczne zaś są nadal dostępne, a ich łączne oprocentowanie, mimo wzrostu marż, ciągle spada. A to przekłada się na wysokość comiesięcznych rat. Obecnie, dla zobowiązania w wysokości 200 tysięcy złotych zaciągniętego na 30 lat, rata wynosi nieco ponad 1140 złotych. Dla identycznego kredytu, zaciągniętego w lipcu ubiegłego roku, rata wynosiła 1280 złotych. W najbliższym czasie natomiast rata kredytu mieszkaniowego może spaść o kolejne 3 procent. Stanie się tak, jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejne obniżki stóp procentowych, a jest to obecnie prawdopodobne.

Osoby, które nie chcą czekać na nowy program mogą w tej chwili wybierać spośród wielu ofert bankowych, także bez konieczności angażowania środków własnych. Prawdopodobnie znacznie szybciej niż "Mieszkanie dla młodych" w życie wejdą nowe regulacje Komisji Nadzoru Finansowego, które także ułatwią zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego.

Czytaj także: "Mieszkanie dla Młodych" nie wcześniej niż za rok. Skorzysta na tym jednak rynek wtórny

Nowa Rekomendacja S pozwoli bankom obliczać zdolność kredytową przy założeniu maksymalnie 30-letniego okresu kredytowania i jest to o pięć lat dłużej niż dotychczas. Będzie to skutkowało wzrostem zdolności kredytowej o około 7-9 procent w stosunku do dotychczasowych kwot. Minusem nowych przepisów jest, co prawda wymóg posiadania od 2014 roku minimum 10 proc. wkładu własnego, ale jeszcze w tym roku można zaciągnąć kredyt na 100 procent wartości nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czekanie na Mieszkanie dla młodych może okazać się ryzykowne - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto