Czego nie wolno w lesie?

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Lasy to ogromne bogactwo świata i człowieka. Jednak człowiek nie zawsze potrafi odpowiednio zachować się w tym miejscu.

Wybierając się do lasu należy pamiętać, że nie na każdym leśnym terenie człowiek może przebywać. Stałym zakazem wstępu objęte są obszary upraw do 4 m wysokości oraz powierzchnie doświadczalne. Zabronione jest też wchodzenie na teren, na którym znajduję się ostoje zwierząt, drzewostany nasienne, a także źródliska rzek i potoków.

Musimy pamiętać też o kilku innych zakazach. Zabronione jest zanieczyszczenie gleby i wód oraz zaśmiecanie terenu. Nie wolno nam zanieczyszczać środowiska, w którym żyjemy, więc tym bardziej powinniśmy zwracać na to uwagę wybierając się w miejsce tak bardzo związane z naturą. Zabronione jest także rozkopywanie gruntu, niszczenie grzybów i grzybni oraz jakiekolwiek uszkadzanie drzew, krzewów i innych roślin. Przy tak dużym rozwoju gospodarki człowieka nie możemy zapomnieć o miejscach, gdzie większa działalność człowieka nie jest pożądana. W lesie nie można wypasać zwierząt gospodarskich, rozgarniać i zbierać ściółki, a także zbierać płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych.

Przebywając w lesie stajemy się turystami. Nie zapominajmy zatem o innych, którzy przyszli tam w tym samym celu. Podczas leśnych wycieczek nie wolno człowiekowi biwakować w miejscach do tego nieprzeznaczonych oraz niszczyć różnego rodzaju urządzeń, informacji turystycznych oraz innych obiektów gospodarczych i technicznych.

W wolnym czasie, który chcemy przyjemnie przeżyć w lesie, nie możemy także zapomnieć o jego stałych mieszkańcach, nawet tych najmniejszych. Zabronione jest płoszenie, ściganie, chwytanie i zabijanie dziko żyjących zwierząt. Nie wolno nam także ingerować w miejsca, w których te zwierzęta żyją. Wybieranie jaj, piskląt, niszczenie lęgowisk i ptasich gniazd, a także niszczenie legowisk, nor i mrowisk to czyny niedopuszczalne. Musimy dbać też o naszych towarzyszy wycieczki. Nie puszczajmy psów luzem. Aby w pełni zrelaksować się w lesie pamiętajmy też o tym, by nie hałasować i nie używać urządzeń dźwiękowych, z wyjątkiem tych, które służą do wszczęcia alarmu.

Człowiekowi przebywającemu na terenie leśnym lub w jego pobliżu zabronione są też czynności, które mogą wywołać niebezpieczeństwo. Do takich z pewnością należą: rozniecanie ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi, korzystanie z otwartego płomienia oraz wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Tajemnica Marchewki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie