Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, by stare drewno wyglądało jak nowe?

Elżbieta Podolska
Drewno to ozdoba naszych mieszkań i domów. Trzeba jednak o nie odpowiednio dbać, by nie straciło swojego uroku
Drewno to ozdoba naszych mieszkań i domów. Trzeba jednak o nie odpowiednio dbać, by nie straciło swojego uroku Fot. archiwum
Drewno to materiał o wyjątkowych właściwościach - jest naturalne, ciepłe i piękne, a przy tym wyjątkowo trwałe. Niestety, starzejący się materiał traci na urodzie i wymaga solidnej renowacji. Odnawianie elementów drewnianych mebli, altany, płotu, ogrodzenia czy drewnianej elewacji, to również okazja do zmiany ich wyglądu.

Z wiekiem drewno traci swoją barwę i ciemnieje. Możemy wówczas zdecydować się na jego rozjaśnienie lub całkowitą zmianę kolorystyki. Drewnochron proponuje 10 gotowych odcieni bejcy kryjącej: biały brzozowy, zielony klonowy, brązowy kasztan, szary świerkowy, żółty lipowy, orzech laskowy, mahoń tradycyjny, czarny hebanowy, beżowy grab oraz miętowy platan. Ponadto, mieszając kolory możemy stworzyć własną, unikalną kompozycję. Szeroka gama dostępnych barw gwarantuje zarówno odświeżenie surowca, jak i nadanie drewnianym elementom całkowicie nowego wyglądu.

Czytaj także: Ekologiczny dom pachnący drewnem

W przypadku elementów eksploatowanych na zewnątrz takich jak ogrodzenia, altanki, okiennice i drewniane elewacje niezwykle istotna jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. deszczem i zmianami temperatury. Barwniki zawarte w preparacie stanowią barierę dla szkodliwego promieniowania UV. Powłoka, którą tworzy bejca kryjąca jest odporna na wgniecenia i uderzenia, co stanowi zabezpieczenie powierzchni drewnianych. Przydaje się to zwłaszcza w przypadku mebli, bram i drzwi, które są przede wszystkim narażone na uszkodzenia mechaniczne. Ich naturalne zużycie wpływa również na sam wygląd drewna, z którego są wykonane. Jednak wykorzystując silnie kryjącą bejcę, dajemy im nowy wygląd, który całkowicie maskuje niedoskonałości.

Jeśli mamy zamiar przeprowadzać samodzielną renowację, istotna jest dla nas łatwość aplikacji. Pracę należy zacząć od przygotowania powierzchni drewna - usunąć z niej nierówności (najlepiej za pomocą papieru ściernego), odtłuścić ją i wysuszyć. Elementy używane na zewnątrz malujemy zabezpieczającym bezbarwnym impregnatem oraz farbą podkładową. Przedmioty eksploatowane wewnątrz domu wys-tarczy zagruntować, np. pokostem marki Drewnochron. Powierzchnie wcześniej malowane matujemy i usuwamy z nich wszystkie spękane oraz łuszczące się fragmenty powłoki.

Czytaj także: Drewno - praktyczny, wytrzymały i estetyczny materiał w aranżacji

Przed użyciem dokładnie mieszamy bejcę, aby uzyskać jednolity kolor i połysk. Optymalna temperatura powietrza i podłoża gwarantująca prawidłowe warunki schnięcia wynosi między plus 10 a plus 25 st.C. Nanosimy maksymalnie dwie warstwy za pomocą wałka, pędzla lub natrysku, zachowując 14-godzinny odstęp czasowy pomiędzy kolejnym malowaniem. Zarówno w trakcie pracy, jak i po zakończeniu powinniśmy często wietrzyć pomieszczenia (jeśli odbywa się ono wewnątrz). Tak pomalowane powierzchnie zyskają nowy wygląd oraz odpowiednią ochronę i będą mogły z powodzeniem służyć przez kolejne lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto