Co zmieni ustawa deweloperska?

Artur Osak
Nowe przepisy mają chronić deweloperów przed skutkami kryzysu.
Nowe przepisy mają chronić deweloperów przed skutkami kryzysu. Shutterstock
Udostępnij:
Sejm przyjął ustawę o ochronie nabywcy lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego 16 września 2011 roku. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 29 kwietnia. Ustawa ma zmniejszać ryzyko związane z nabyciem nieruchomości od dewelopera.

Wedle panującej opinii, treść ustawy została skonstruowana na potrzeby wymuszone przez kryzys gospodarczy na świecie. Wiele firm deweloperskich poniosło olbrzymie straty w wyniku destabilizacji rynkowej, były również takie, które zbankrutowały. Nowe przepisy mają chronić kupujących przed skutkami takich sytuacji.
Dotychczas było tak, że deweloperzy prowadzili proces budowy inwestycji w sposób ustalony przez siebie indywidualnie. Wraz z wejściem w życie ustawy potocznie zwanej „deweloperską” zaczną obowiązywać prawne zasady budów.

Prowadzenie przez deweloperów zamkniętych rachunków powierniczych (otwartych lub zamkniętych), na których będą gromadzone środki od kupujących – to główne zabezpieczenie wprowadzane na rzecz nabywców. Dostęp do kapitału z takiego rachunku powierniczego deweloper otrzyma po przeniesieniu prawa własności na klienta. Według deweloperów wprowadzenie takiej formy rozliczeń pomiędzy klientem a wykonawcą spowoduje ryzyko bankructw małych firm.

- Zmiany w prawie mają znaczenie dla całej branży deweloperskiej, jednak istotnie największym ryzykiem utraty podstaw do dalszej działalności są obarczone głównie małe, lokalne firmy. Wymóg uzyskania rachunku powierniczego oznacza de facto, że to banki w dużej mierze zadecydują o "być albo nie być" wielu firm deweloperskich – mówi Jacek Bielecki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Większość firm deweloperskich będzie zmuszona w takiej sytuacji wspomagać się kredytowaniem inwestycji, co może przełożyć się na większe ceny lokali. Dotychczas budowy były finansowane z systematycznych wpływów środków od nabywców.

Kolejną nowością będzie obowiązek przygotowywania prospektów informacyjnych nowych inwestycji, który będzie musiał dokładnie opisać cały projekt i samego wykonawcę. Ta nowość jest akceptowana przez deweloperów. - Jeden standard obowiązku informacyjnego w postaci prospektu jest korzystny, choć dopiero w praktyce zobaczymy jak to będzie wyglądało. Nabywca nieruchomości będzie mógł wpisać roszczenie do księgi wieczystej - uważamy, że to jest w porządku, ponieważ deweloperzy nie chcą nikogo oszukiwać i nie mają nic do ukrycia. Z punku widzenia branży nie będzie szansy na jakiekolwiek kombinowanie w stosunku do klientów. Jest to rozwiązanie ważnego problemu z którym można było się spotkać niejednokrotnie – dodaje Bielecki.

Wymóg zawarcia umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego jest jednak mocno krytykowany. Mimo, że taka sytuacja również wpływa na bezpieczeństwo transakcji dla kupujących, to opłaty notarialne ponoszone po połowie przez inwestora i nabywcę, przed otrzymaniem decyzji kredytowej nie będą zwracane w razie jej negatywnego brzmienia.

W dużych miastach co prawda działają jedne z największych i najprężniej funkcjonujących firm deweloperskich i budowlanych, jednak ustawa w kwestii równowagi biznesowej w relacjach deweloper - klient dotyka wszystkie podmioty. Ustawodawcy przyświecał bowiem słuszny skądinąd cel zapewnienia bezpieczeństwa nabywcy mieszkania, jednak przyjęte rozwiązania, w szczególności brak precyzji w wielu przepisach, mogą negatywnie wpłynąć na relacje miedzy nabywcą a deweloperem.

Warto zaznaczyć, że nowa ustawa nie obejmie inwestycji, których sprzedaż zostanie rozpoczęta przed wejściem w życie jej brzmienia. Oznacza to zatem, że pozostało jeszcze kilka dni na takie działania. Z drugiej strony klienci zainteresowani kupnem nieruchomości mogą czekać na nowe przepisy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Podwyżki cen prądu są nieuniknione

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie