Co to znaczy być Polakiem?

JG, PK, MOS, SK, MIW, MP, TG, PR, TH
fot. Mikołaj Nowacki
Zbliża się święto 11 listopada. W Stanach Zjednoczonych podobne narodowe uroczystości to okazja by wywiesić flagę, zamanifestować patriotyzm. Na dzień przed Świętem Niepodległości zapytaliśmy 20 Dolnoślązaków "Co to znaczy być Polakiem?".

Zagadnięte przez nas osoby są w różnym wieku, wykonują rozmaite zawody, mają różne poglądy polityczne, a czasami unikają polityki jak ognia. Wbrew pozorom, odpowiedź wcale nie była łatwa. Ale mimo to nikt z pytanych nie odmówił wypowiedzi.

Profesor Tadeusz Więckowski, PWr
Dla nauczyciela akademickiego z wyboru to odpowiedzialność i obowiązek stworzenia warunków do kształcenia młodzieży. Ważne jest to, żeby Polska miała swoje miejsce w Europie i odgrywała w niej istotną rolę. Kapitałem naszego kraju jest młodzież, a ja jestem dumny ze swoich studentów, z ich osiągnięć i z tego, że nie zapominają o historii i korzeniach.

Kapitan Paweł Wasilewski
To dla mnie wspólny język, kultura i tradycja, a także duma z oręża polskiego. To okazywanie szacunku i troski o naszych przodków, którzy walczyli za nas i dzięki temu żyjemy dziś w wolnym kraju. Być Polakiem to również patriotyzm na co dzień - dbałość o język i kulturę, ale także życzliwość wobec drugiego Polaka i szacunek dla prawa.

Krzysztof Ługowski, zawodowy kierowca
To dbanie o to, aby każdym zachowaniem nie przynosić nam ujmy i przyczyniać się do tego, żebyśmy byli traktowani z szacunkiem. Schludny wygląd i znajomość języków obcych - tak powinniśmy reprezentować Polskę za granicą. Ale, niestety, bycie Polakiem to często także bariera historii, którą stawiamy pomiędzy sobą a innymi narodami.

Natalia Grosiak, wokalistka
Bycie Polką jest dla mnie bardzo naturalnym stanem. Urodziłam się w Polsce, od rodziców Polaków nauczyłam się języka polskiego. Dziś jako Polka muszę walczyć z polską rzeczywistością. Jeśli chodzi o komfort życia obywateli, Polska jest na jednym z dalszych miejsc, a Polakom żyje się trudniej. Ale jednocześnie żyjemy w kraju, który się rozwija i jesteśmy wolni.

Licealistka Paulina Lewandowska
To znaczy być obywatelem tego kraju - znać hymn, tradycję, historię. Trzeba przy tym szanować inne narody, co się wiąże z tolerancją. Jestem dumna z tego, że jestem Polką. Wszyscy powinniśmy być z tego dumni. Nie powinniśmy się wstydzić naszej historii. Niczym nie różnimy się od innych narodowości. Nie wierzmy w stereotypy, które o nas krążą po świecie.

Ksiądz Jan Mateusz Gacek
Jestem dumny z tego, że jestem Polakiem i świadkiem doniosłych wydarzeń, z których najważniejsze to pontyfikat Jana Pawła II. To ważne wydarzenie dla mnie i mojego pokolenia. Oczywiście to oznacza też patriotyzm. To mnie podbudowuje do bycia Polakiem. Nigdy się z tego nie wstydziłem i nie będę. Nawet jeżeli kraj jest źle zarządzany, bo to można wybaczyć.

Maciej Masztalski, reżyser teatralny
Dziś trudno być Polakiem, nawet z punktu widzenia optymisty. Dookoła nas uprawiana jest żonglerka pojęciem polskości i bycia Polakiem. Na ten temat istnieje chyba kilkadziesiąt różnych definicji. Bycie Polakiem jest utrudniane przez polityków z wszystkich ugrupowań. Bo niezależnie od barw, pod którymi występują, zawłaszczają prawo do decydowania o moich poglądach.

Jadwiga Spera, nauczycielka historii
To być w Polsce, pracować dla tego kraju, przyczyniać się do jego rozwoju pod każdym względem: kulturowym, gospodarczym, politycznym i społecznym. Aktywnie i świadomie uczestniczyć w zbliżających się wyborach samorządowych. Dbać o zachowanie suwerenności i czystość języka w dobie europeizacji. Wskazywać momenty historycznych, z których możemy być dumni.

Agnieszka Sypień, mistrzyni karate
Urodziłam się Polką i jestem z tego dumna. Często staję na podium podczas imprez sportowych i kiedy grają mi Mazurka Dąbrowskiego, to niesamowite uczucie. Wyjazdy sprawiają, że tęsknię za krajem i chętnie do niego wracam. Jestem wtedy szczęśliwa. Nie zajmuję się sporami politycznymi, bo wychowując dwójkę dzieci i uprawiając sport, nie mam na to czasu.

Kasia Iwanek, przedszkolak
Być Polakiem to znaczy mówić po polsku. I trzeba też mieszkać w Polsce. Uczyliśmy się w przedszkolu różnych wierszyków o tym. Znam o rzece Wiśle i "Polak mały". Rodzice w domu opowiadają mi o różnych Polakach. Słyszałam o Paderewskim, Chopinie. Oni są kompozytorami. To rodzice mi mówią. Ale takim największym Polakiem to jest papież Jan Paweł II.

Marian Karmelita, taksówkarz
To bronić i chronić to, co się ma. Z dumą pokazywać, kim się jest. Być Polakiem, to być patriotą. Co to oznacza konkretnie? Trudno powiedzieć... Przejawia się to głównie w mądrości przekazywania i pokazywanie tego, co jest moje na zewnątrz. Trzeba to dalej przekazywać. Ja np. wywieszam zawsze na święta narodowe flagę Polski. Nie wstydzę się, choć to niemodne.

Irena Zych-Bryndza, lekarka
To być patriotą. Szanować tradycję, historię, symbole narodowe, hymn. Przekazywać to z pokolenie na pokolenie. Nasz naród jest bardzo zróżnicowany i jedni pokazują na zewnątrz, że są Polakami właśnie, inni - nie. Teraz po tych wszystkich aferach jesteśmy bardzo podzieleni. Ale każdy ma prawo do własnego wyboru. Na przykład ja nie wywieszam flagi.

Profesor Jan Miodek, polonista
To tożsamość związana z ziemią, językiem, kulturą, tradycją i historią. To także patriotyzm prozaicznych gestów, które budują wolny, demokratyczny kraj, takich, jak sumienne wypełnianie obowiązków zawodowych i lojalność, której przejawem może być choćby uczciwe wypełnienie formularza podatkowego. Bycie Polakiem to także odpowiedzialność za swój kraj.

Damian Ul, uczeń i młody aktor
To znaczy mieć ojczyznę w sercu. Każdy przecież gdzieś się urodził i chce zawsze wracać do tych miejsc. Takim miejscem dla nas wszystkich powinna być ojczyzna. To naturalne, że jesteśmy związani sercem z miejscami, gdzie się wychowywaliśmy - z podwórkiem, z kolegami. Pamiętamy o nich przez całe życie. Nie wystarczy urodzić się Polakiem i mówić po polsku.

Alan Reszka, piłkarz
Pojęcie Polak ma wiele znaczeń - pozytywnych i negatywnych. Na pewno te drugie jest łatwiej wymienić. Jednak to tych pierwszych powinniśmy szukać i być z nich dumni. Dla mnie każdy Polak powinien kochać Polskę i dobrze reprezentować ją w kraju i za granicą. Każdy powinien głosować w wyborach. Moim marzeniem jest gra w reprezentacji Polski.

Piotr Małachowski, dyskobol
Kiedy jestem na zawodach za granicą, staram się pokazywać, że opinie o naszym kraju są błędne. Często słyszę, że Polska jest biedna i zła. Pokazuję, że jesteśmy zupełnie innym krajem - otwartym i radosnym, że jestem z tego dumny, iż reprezentuję Polskę i nigdy w życiu bym nie chciał występować pod inną flagą. I to właśnie oznacza być Polakiem.

Roman Czopik, sprzedaje antyki
Trudno jest odpowiedzieć jednym zdaniem. Dla mnie to oznacza dbać o ojczyznę, walczyć o nią. W ostateczności nawet oddać życie. Trzeba mieć godność narodową, dbać o to, by być dobrym patriotą. Szanować naszych rodaków i innych ludzi. Podtrzymywać tradycje. Ale to także oznacza, że powinniśmy ze sobą na co dzień współpracować i wzajemnie się wspierać.

Jerzy Ślusarski, student
To znajomość historii, świadomość tego, co zawdzięczamy tym, którzy walczyli o niepodległość. Niestety, mam wrażenie, że Święto Niepodległości dla wielu staje się okazją do kolejnego długiego weekendu, a Polacy jednoczą się tylko w obliczu tragedii. Czuć się Polakiem to być patriotą, co niestety nie jest popularne wśród młodych ludzi.

Natalia Rosicka, gimnazjalistka
To kiedy chcemy jednoczyć się z naszym narodem. Czuć się częścią tej społeczności. To znaczy dbać o polskość, o dziedzictwo narodowe. Ważne jest przecież, żeby nie zapominać o historii, o tym, o co walczyli nasi przodkowie przez setki lat. Również kultywowanie tradycji. Poczucie dumy z tego, że jest się Polakiem. Bo, niestety, to wszystko trochę zanika.

Jarosław Tumidajski, reżyser
Być Polakiem to nie myśleć, że jest się Polakiem. Chcę dokonywać wyborów zgodnie ze swoim sumieniem. Mieć poczucie, że żyję w normalnym kraju, który o swoją przyszłość martwi się bardziej niż o przeszłość i w którym politycy znają swoje miejsce. W kraju, w którym szanuje się wolność słowa, wolność wyznania i w którym wszyscy są równi wobec prawa.

A jak sytuacja wygląda u nas? Co to znaczy być Polakiem? Czy wystarczy wywiesić narodową flagę i kibicować polskim sportowcom? Czy potrzeba czegoś więcej? Jak można dziś pokazać swój patriotyzm? A może jest on już niemodny!

Pisz, komentuj, czekamy na Twoją opinię!

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie