Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn w gm. Sośnie: Do wyboru Żołnierze Wyklęci lub para prezydencka

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Szkoła w ciągu minionych trzech lat przygotowywała się do nadania imienia Marii i Lecha Kaczyńskich, organizując m.in. konkursy
Szkoła w ciągu minionych trzech lat przygotowywała się do nadania imienia Marii i Lecha Kaczyńskich, organizując m.in. konkursy Archiwum
Szkoła Podstawowa w Cieszynie wchodzi w skład Zespołu Szkół. 31 maja o godzinie 12 odbędzie się w tutejszym kościele msza święta otwierająca ceremonię nadanie placówce imienia Marii i Lecha Kaczyńskich.

Dyrektor szkoły Barbara Nowak z dumą informuje nas, że zaproszenie na uroczystość otrzymał sam Prezydent RP Andrzej Duda. Prawdopodobnie jednak nie dotrze na wydarzenie, a reprezentować go ma jeden z ministrów Kancelarii prezydenckiej. Pani dyrektor informuje, że nie są jej znane żadne dokumenty potwierdzające, iż szkoła miała już nadane imię – Tadeusza Kościuszki.

Wedle zapisów w Kronice Powszechnej Szkoły Podstawowej w Cieszynie, założonej w maju 1945 roku przez żołnierza Wojska Polskiego, uczestnika wojny obronnej 1939 roku, członka Narodowego Zjednoczenia Wojskowego – Albina Walentego Raka: „W niedzielę 29 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie szkoły. Mszę św. w intencji szkoły odprawił i wygłosił piękne patriotyczne kazanie ks. prob. Klebba (…). Podczas tej uroczystości „ochrzczono” szkołę im. Tadeusza Kościuszki, stawiając tego bohatera polskiego dzieciom za wzór obywatela i miłośnika Ojczyzny”. Tyle zapiski w dokumencie, jakim jest Kronika, przywołane w pracy naukowej – szkicu monograficznym „Cieszyn, Konradów” Jacka Światłego.

Absolwenci tej szkoły pokazują nam inne dokumenty świadczące, iż placówka ta nosi już imię – Tadeusza Kościuszki. Są to liczne świadectwa ukończenia szkoły – w latach pięćdziesiątych Szkoły Ogólnokształcącej stopnia podstawowego im. Tadeusza Kościuszki, potem – Szkoły Podstawowej. Kiedy zaniknęła ta nazwa? Wspominają, że w latach siedemdziesiątych już nie używano imienia przy nazwie szkoły – stało się to w momencie, kiedy kończą się zapiski w Kronice – około roku 1971. Dlaczego? Nie wiadomo.

Pani dyrektor jest święcie przekonana, że szkoła jest bezimienna, dlatego pojawiła się inicjatywa nadania nowego imienia. Imię Marii i Lecha Kaczyńskich wyszło z inicjatywy rodziców. Alternatywą byli Żołnierze Wyklęci, jednak sto procent szkolnej społeczności – rodzice, uczniowie, pracownicy szkoły – w liczbie 99 – zagłosowali za parą prezydencką. Potem uchwałę w sprawie nadania imienia przyjęli jednogłośnie radni z Sośni.

Mój komentarz. Niepoprawny Kościuszko
Całkiem blisko nas mała społeczność Cieszyna w gminie Sośnie 31 maja o godzinie 12 mszą świętą rozpocznie ceremonię nadawania imienia tutejszej Szkole Podstawowej. Podobnie w tutejszym kościele 73 lata temu społeczność Cieszyna również „chrzciła” szkołę imieniem. Nabożny ten ceremoniał stał się dziś moim zdaniem formą demonstrowania politycznych poglądów osób odpowiedzialnych za edukację. Po cóż bowiem zmieniać coś, o czym poczytać można w annałach cieszyńskich, a nawet znaleźć w dokumentach – jakimi są niewątpliwie świadectwa ukończenia szkoły, na których wyraźnie stoi: „Ukończył Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Cieszynie”? Że Kościuszko dziś niepoprawny politycznie jest, to wie już każde zindoktrynowane dziecko. Kimże był ten straszny Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III, że niegodzien jest dziś być patronem malutkiej szkółki w Cieszynie? Ano jakimś tylko Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, jakimś tam generałem brygady Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, jakimś w końcu generałem lejtnantem wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszym w dziejach Polski odznaczonym złotym medalem Virtuti Militari, nazwanym przez Napoleona bohaterem Północy, przez Lorda Byrona „dźwiękiem, które przeraża ucho tyrana”, uhonorowanym w powieści Juliusza Verne. Pikuś w porównaniu z zasługami Marii i Lecha Kaczyńskich. No i ta Kościuszkowska krytyka Kościoła – jeszcze dzieci mogłyby dotrzeć do jego strasznych słów: „Widziano rządy despotyczne posługujące się tą zasłoną religii w przekonaniu, że była ona najmocniejszą podporą ich władzy; wówczas to wyposażono w sposób możliwie najbogatszy księży kosztem nędzy ludów”. Sto procent społeczności szkoły zdecydowało się nazwać szkołę imieniem zmarłej pary prezydenckiej. Wybór był naprawdę trudny. Alternatywą byli Żołnierze Wyklęci. Aż dziw bierze, że wbrew fali krytyki wobec Kościoła katolickiego szkoła nie zdecydowała się odważnie nadać dumny, wspaniały tytuł Jana Pawła II. Na szczęście pomyślała o tym społeczność szkoły w Dziadowej Kłodzie, dając odpór wstrętnym heretykom, którzy twierdzą, że święty ów tuszował rzekomo sprawę pedofilii w Kościele.
Beata Samulska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto