Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Choroby oczu – najważniejsza jest profilaktyka

R.S.
Rozmowa z dr n. med. Anetą Hill-Bator, specjalistą w M-MED Centrum Okulistycznym

Jak często powinniśmy odwiedzać okulistę?

Jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości związanych ze wzrokiem, częstotliwość wizyt kontrolnych w gabinecie okulistycznym zależna jest od wieku. Przyjętą granicą jest tutaj 40. rok życia – osoby młodsze powinny zgłaszać się do okulisty przynajmniej raz na trzy lata, natomiast starsze – raz w roku. Wraz z wiekiem zwiększa się niestety ryzyko pojawienia się chorób oczu i pogłębiają się wady wzroku. Dlatego jest to absolutne minimum, którego należy przestrzegać. Wiele poważnych chorób, jak np. jaskra, przebiega w początkowej fazie bezobjawowo i tylko specjalistyczne badanie u okulisty umożliwia ich wczesne wykrycie.

Co w przypadku, gdy jednak te dolegliwości odczuwamy?

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy, nawet pozornie błahe, jak np. częstsze mruganie, gorsze widzenie nocą, mrużenie oczu podczas czytania czy oglądania telewizji, a nawet bóle głowy – natychmiast powinniśmy się zgłosić do specjalisty. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to pierwsze objawy naprawdę poważnych chorób. Bagatelizowanie problemów ze wzrokiem może prowadzić do trwałych zmian, prowadzących do pogorszenia widzenia, a w konsekwencji nawet do utraty wzroku

Czy okulista jest w stanie wykryć niepokojące zmiany podczas rutynowej kontroli?

Tak, badania kontrolne pozwalają lekarzom ocenić, czy z naszym wzrokiem jest coś nie w porządku. Każda wizyta w gabinecie okulistycznym powinna rozpocząć się od przeprowadzenia z pacjentem szczegółowego wywiadu: na temat niepokojących objawów i problemów z oczami, stylu życia, chorób itd. Następnie lekarz sprawdza ostrość wzroku, by wykryć ewentualne wady wzroku, mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz dokładnie bada oczy oraz ich poszczególne elementy - rogówkę, soczewkę, tęczówkę oraz dno oka. Jeśli specjalista stwierdzi jakiekolwiek zmiany lub patologie albo podejrzewa chorobę, skieruje nas na dodatkowe badania diagnostyczne, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć ewentualne problemy.

Jakie to badania? Czy wykonujecie je w M-MED Centrum Okulistycznym?

W M-MED Centrum Okulistycznym zapewniamy pełną diagnostykę i leczenie narządu wzroku w jednym miejscu. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, który pozwala nam wykonywać szeroki zakres różnorodnych badań diagnostycznych, takich jak na przykład USG gałki ocznej, pole widzenia, zdjęcie barwne dna oka, angiografia fluoresceinowa, OCT czy innowacyjne badanie angio-OCT, wykonywane nowoczesnym urządzeniem Topcon DRI OCT Triton.

Czym jest angio-OCT?

Angio-OCT to najnowocześniejsza i niezwykle precyzyjna metoda badania przepływu w naczyniach siatkówki i naczyniówki, która umożliwia obserwację wszelkich, nawet najwcześniejszych zmian, które zachodzą w strukturach oka. Co ważne, nie wymaga podawania dożylnie środka kontrastowego, jest więc całkowicie nieinwazyjne i

bezkontaktowe. Jest też bezpieczne dla każdego pacjenta i może być powtarzane nawet wielokrotnie, także u kobiet w ciąży i dzieci.

W jakich przypadkach zalecane jest to badanie?

Angio-OCT to metoda idealna dla obrazowania i obserwowania mikrokrążenia w takich chorobach jak: zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), retinopatia cukrzycowa, zakrzepy żyły środkowej siatkówki, zator tętnicy środkowej siatkówki. Pozwala zdiagnozować zmiany nawet na bardzo wczesnym ich etapie oraz obserwować postępy prowadzonej terapii. Ze względu na to, że badanie jest nieinwazyjne i bezkontaktowe, okazuje się bardzo przydatne u pacjentów wymagających regularnej kontroli i obserwacji mikrokrążenia oraz u osób, które mają liczne obciążenia internistyczne i przeciwwskazania do podania fluoresceiny czy indocyjaniny.

Wiemy już, jak diagnozować choroby narządu wzroku. Czy możemy jakoś im zapobiegać? Na czym polega profilaktyka chorób oczu?

Wszystko, o czym rozmawialiśmy wcześniej, czyli regularne badania kontrolne u okulisty, obserwowanie ewentualnych problemów i zgłaszanie się z nimi do specjalisty zaliczamy do profilaktyki. To właśnie wykrycie zmian na ich wczesnym etapie i szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia, często pozwala zapobiec rozwojowi naprawdę groźnych schorzeń, które w innym wypadku mogłyby prowadzić do pogorszenia wzroku, a nawet jego utraty. Ponadto, trzeba pamiętać, że nasz styl życia ma ogromny wpływ na cały organizm, również oczy. Regularna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta, bogata w witaminę A, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3 i antocyjany, pomagają w utrzymaniu dobrego wzroku. Wszyscy wiedzą też zapewne, że wszelkiego typu ekrany – telewizora, komputera, tabletu czy smartfona, nie służą oczom, dlatego kiedy tylko możemy, powinniśmy ograniczyć ich używanie. Jeśli długo pracujemy na komputerze, warto robić sobie krótkie przerwy - na kilka lub kilkanaście minut oderwać wzrok od monitora i przenieść go na obiekty położone w oddali, by oczy odpoczęły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto