Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wyjaśnia jak to jest z tymi e-receptami

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
Nie tak dawno pisaliśmy o problemach i wątpliwościach, które mieli pacjenci w związku z elektornicznymi receptami. Przedstawiciel Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia udzielił nam kilku ważnych informacji.

Paweł Treder specjalista Departamentu Wdrożeń e-zdrowia z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia na początek odniósł się do obaw osób starszych, które nie mają możliwości korzystania z internetu.

- E-recepta specjalnie występuje w trzech wersjach. Jedną z nich jest wydruk informacyjny. Pacjent zawsze może poprosić pracownika medycznego o wydruk informacyjny e-recepty i takowy musi otrzymać – wyjaśnia.

Bez względu na wiek pacjenta, poziom zinformatyzowania każdy pacjent otrzyma e-receptę oraz każdy pacjent ją zrealizuje w najbardziej wygodny dla siebie sposób.

Wydruk informacyjny e-recepty może okazać się bardzo pomocny w sytuacji braku dostępu do systemu po stronie apteki (powód może być różny brak łącza internetowego, czy najprościej mówiąc brak prądu) wówczas pacjent posiadający wydruk informacyjny zrealizuje e-receptę, ponieważ farmaceuta ma na niej zawarte wszystkie niezbędne informacje do wydania leku.

- W przypadku zaistnienia wyżej wymienionej sytuacji pacjent składa podpis pod oświadczeniem znajdującym się na wydruku informacyjnym , mówiącym o tym, że nie zrealizował wcześniej leków z danego pakietu - mówi Treder.

Przedstawiciel Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia uspokaja również pacjentów, jeżeli chodzi o podawanie numeru PESEL przy wykupywaniu recepty.

- Farmaceuta nie ma prawa wylegitymować osoby realizującą e-receptę. Najczęściej od pacjentów słyszę, że idealnie sprawdza się to w przypadku osób starszych, gdzie np. wnuczkowie mogą zrealizować e-receptę swoim dziadkom.

Kolejną zaleta e-recepty jest znikający problem z nieczytelnością recept. Pacjenci, z którymi się spotykam na co dzień najczęściej wspominają wizyty w gabinetach prywatnych, gdzie zdarzało się im otrzymać receptę na której znajdował się błąd na pierwszy „rzut oka” nie znany pacjentowi. Wówczas taką wizytę trzeba było powtórzyć , często płacąc za kolejną. W przypadku e-recepty system weryfikuje wiele danych i prawdopodobieństwo otrzymania przez pacjenta e-recepty z błędem jest znikome.

Elektroniczna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. Idealnie sprawdza się w przypadku pacjentów przewlekle chorych, którzy obecnie aby otrzymać leki musieli dwukrotnie pojawić się w danym podmiocie lecznuczym- raz aby złożyć zapotrzebowanie na dany lek a drugi raz aby odebrać wystawioną receptę.

- Dla pacjentów, którzy na swoim IKP wprowadzili numer komórkowy w momencie wystawienia przez pracownika medycznego pakietu e-recept otrzymają sms-a z danymi dostępowymi- czyli 4 cyfrowy kod , datę wystawienia pakietu,, oraz informację, że w aptece w momencie realizacji niezbędny będzie numer PESEL - wyjaśnia specjalista Departamentu Wdrożeń e-zdrowia z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Lekarz ma możliwość wystawienia pacjentowi pakiet e-recept z okresem ważności do 365 dni, jednak niezbędne jest zaznaczenie tego w systemie.

365 dni od daty wystawiania lub naniesionej daty realizacji od dnia, dla recept elektronicznych, na których osoba uprawniona oznaczyła, że recepta taka ważna jest na 365 dni. Okres terapeutyczny, na jaki lekarz może zaordynować leku dla takiej recepty wynosi 360 dni. Realizacja recepty następuje z uwzględnieniem możliwości jednorazowego wydania leku na okres 180 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarszewy.naszemiasto.pl Nasze Miasto