Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Międzyborza: Prawa do myślenia nie można zabronić żadną ustawą!

Beata Hadas
Przytaczamy słowa burmistrza Międzyborza Jarosława Głowackiego, jakie wypowiedział podczas obchodów święta niepodległości w swojej gminie przed pomnikiem walczących za nasz kraj.

Podczas uroczystości składania wiązanek kwiatów pod pomnikiem, po mszy za Ojczyznę, burmistrz wypowiedział wiele ważnych słów o niepodległości Polski.

– Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze. Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym - burmistrz przytoczył na początku słowa marszłka Józefa Piłsudskiego, a dalej nawiązał do sytuacji na świecie: – Obecnie członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych są 194 państwa świata i w 37 z nich trwają wojny lub konflikty zbrojne - to 19% wszystkich państw.

W 20 krajach Azji, 14 krajach afrykańskich, 1 kraju Ameryki Północnej (Meksyk), w 1 kraju Ameryki Południowej (Kolumbia) i w 1 kraju europejskim (Ukraina - Donbas) ludzie do siebie strzelają i zabijają się, to oznacza, że na świecie niemal 1/5 krajów jest dręczona działaniami o charakterze wojennym - to aktualne dane ze strony internetowej The World Conflicts.

Dla uświadomienia skali konfliktów podam tylko trzy przykłady, trzy liczby, które dosłownie potrząsnęły moją wyobraźnią: Somalia - liczba zabitych - 550 tysięcy, Syria - liczba zabitych: 470 tysięcy, Birma - liczba zabitych: ponad 0,5 mln.

To się dzieje teraz, a nie jest historią sprzed 50 lat, teraz - w nowoczesnym, postępowym świecie z wieloma supermocarstwami wokół nas w dobie systemowych działań humanitarnych i w rzeczywistości posiadania wielotysięcznych kontyngentów woskowych sił pokojowych ONZ.

Za naszą granicą na Ukrainie, u naszych sąsiadów w Donbasie trwają regularne działania wojenne, a w 2014 roku Rosja dokonała zbrojnej aneksji Krymu, pamiętamy jeszcze o tym? To tylko 1700 km od Międzyborza nieco ponad 20 godzin jazdy samochodem – tyle, ile jedziemy na urlop do Chorwacji.

Prosto rozumując, niepodległość to bezpieczne granice, brak wojen, swoboda w ramach demokratycznych praw obywatelskich, bezwzględna możliwość do samodecydowania itd., itp.

Wpisując jednak hasło niepodległość do Wikipedii dostajemy odpowiedź, że niepodległość to niezależność państwa od formalnego i nieformalnego wpływu innych jednostek politycznych.

Co to oznacza, czym lub kim jest ta „inna jednostka polityczna”? nie znalazłem wprost wyjaśnienia. Wpisując w wyszukiwarkę internetową pojęcie „jednostka polityczna” otrzymałem definicję podmiotowości politycznej i to ostatnia definicja, jaką teraz przytoczę.

Podmiotowość polityczna to zdolność jednostek, grup, organizacji i instytucji do świadomego podejmowania suwerennych i racjonalnych działań mających na celu zaspokojenie potrzeb osób i grup przez wywieranie wpływu na decyzję władzy politycznej.

W kontekście tej definicji nasuwa się wątpliwość, czy aby na pewno gwarantem niepodległości, jest armia, systemy rakietowe i ultranowoczesne uzbrojenie, czy może tym gwarantem jest jednak racjonalizm, rozum i odpowiedzialność za pokój całych narodów i poszczególnych pojedynczych ludzi?

Za niepodległość, za jej trwałość, odpowiedzialni jesteśmy wszyscy, nie tylko armia, nie tylko rząd, nie tylko ugrupowania i partie polityczne - my wszyscy pracujemy dla niepodległości.

Proszę, nie zapominajmy, że najdoskonalszą bronią, którą każdy z nas posiada, jest rozum, intelekt i jego pochodna: racjonalizm. Prawa do myślenia nie można zabronić żadną ustawą, ale można się go pozbawić samemu.

Żyjąc dniem dzisiejszym, wyłącznie dzisiejszym, skupiając się na wygodzie, karierze i konsumpcjonizmie - nie myślimy o budowaniu bezpiecznej przyszłości naszych dzieci i nowych, następnych pokoleń.

Nasi rodzice dali nam szansę na życie w pokoju, w niepodległej Polsce, my mamy obowiązek, my musimy dać tę sama szansę naszym dzieciom.

Jeśli nam się wydaje, że ten obowiązek można scedować na innych, jeśli się sami zwalniamy z potrzeby troski o wartości wyższe niż comiesięczna wypłata, niezły samochód i wczasy w tropikach, to czy na pewno jesteśmy i będziemy bezpieczni i nie grozi nam powtórka z historii - historii rozbiorów, historii zaborów, historii faszyzmu i komunizmu, z historii bezsilności i braku nadziei?

Każdy kraj, bez względu na to, w ilu sojuszach uczestniczy, potrzebuje silnej armii, każdy kraj potrzebuje mądrych charyzmatycznych przywódców, ale największą siłą każdego narodu jest mądrość i odpowiedzialność jego obywateli.

Pamięć historyczna, zaangażowanie w edukację dla patriotyzmu, świadomość społeczna i polityczna czyni nas odpowiedzialnymi za ojczyznę, za region, za nasz dom i naszą rodzinę.

Pozwala nam nie tylko budować niepodległość i bezpieczną przyszłość, ale uczy nas wzajemnego szacunku, tolerancji i zrozumienia - uczy nas człowieczeństwa, empatii i życzliwości, wartości tak bardzo potrzebnych nie tylko dla zachowania pokoju między narodami, ale także, a może przede wszystkim potrzebnych dla tworzenia codziennego, przyjaznego klimatu do życia wśród nas samych, tu obecnych, mijanych na ulicy, spotkanych w pracy, w kościele, na boisku czy wreszcie w naszym domu przy stole.

Tysiąc ludzi, tysiąc definicji – jeden cel: niepodległość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto