Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania kardiologiczne w jeden dzień. Nowy oddział szybkiej diagnostyki kardiologicznej we Wrocławiu

Redakcja
Badania kardiologiczne w 1 dzień? Od dzisiaj to możliwe
Badania kardiologiczne w 1 dzień? Od dzisiaj to możliwe Celina Marchewka
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu otwarto oddział szybkiej diagnostyki kardiologicznej. Z założenia pacjenci mają mieć tam wykonane wszystkie niezbędne badania, a także postawioną diagnozę i zaproponowane leczenie bez konieczności zostawania kilka dni na oddziale.

Przyjmowani będą pacjenci z problemami sercowo-naczyniowymi kierowani przez lekarzy specjalistów, którzy widzą problem, ale nie mogą takiej osoby prowadzić dalej ambulatoryjnie, bo niezbędne są bardziej szczegółowe, a przede wszystkim szybkie, badania bez konieczności hospitalizacji. Chorego zgłaszać mogą także inni lekarze, jak na przykład neurolodzy, nefrolodzy, czy diabetolodzy, którzy dostrzegą taką potrzebę.

- W dzisiejszych czasach dla pacjenta dostępnych jest wiele zaawansowanych metod specjalistycznych. Ale uzyskanie wyniku takiego badania nie oznacza, że chory wraz z nim dostaje diagnozę i procedurę dalszego postępowania. Dlatego ważne jest, żeby pacjent miał możliwość spotkania się nie tylko z lekarzem prowadzącym, ale i z zespołem wysokospecjalistycznym: kardiologiem, kardiochirurgiem, chirurgiem naczyniowym, czasami diabetologiem i nefrologiem. Takie konsylium w innych okolicznościach dla pacjenta jest bardzo trudne do zorganizowania - tłumaczy ordynator oddziału szybkiej diagnostyki kardiologicznej Centrum chorób Serca we Wrocławiu, dr Małgorzata Kobusiak - Prokopowicz.

Lekarze zapewniają, że procedura, jaką musi przejść pacjent na ich oddziale jest tak skonstruowana i krótkotrwała, że nie ma konieczności przyjmowania go do szpitala na kilka dni. Chory może przyjść na oddział rano, a po dwóch - trzech godzinach wyjść z wykonanym badaniem.

Oddział szybkiej diagnostyki kardiologicznej wyposażony jest w najnowszy sprzęt. Będzie można tam wykonywać różnorodne badania.

- Oferujemy właściwie wszystko: od najprostszych badań laboratoryjnych, po najbardziej zaawansowane badania genetyczne; od prostego EKG - po 24-godzinne lub wielodniowe Holtery, czy pomiary ciśnienia. Mamy echokardiografię rozbudowaną, łącznie z echokardiografią przezprzełykową , rezonans, tomograf - wymienia dr Kobusiak - Prokopowicz.

Dziś miało miejsce oficjalne otwarcie oddziału, choć pierwsi pacjenci już się na nim leczą. Zapisy na poszczególne badania trwają. Czas oczekiwania jest uzależniony od ich rodzaju i sprzętu, jaki będzie musiał być użyty.

Dziś przy tego typu diagnostyce standardem jest trzydniowa hospitalizacja. Pierwszego dnia pacjent jest przyjmowany na oddział, drugiego ma wykonywane badania, a trzeciego wypisuje się go do domu. Teraz to się zmieni.

- Jest to absolutny przełom w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych. Nie ma wątpliwości, że połowa naszych chorych jest zupełnie niepotrzebnie hospitalizowana, a każdy dzień zwiększa ryzyko infekcji, koszty i tak dalej. Chcemy, żeby oddział kardiologii centrum chorób serca było miejscem, gdzie hospitalizujemy tylko wtedy, kiedy musimy to zrobić z pilnych wskazań, albo kiedy chory trafia na badania i po całej procedurze musi kilka dni zostać - mówi kierownik Centrum Chorób Serca, prof. Piotr Ponikowski.

- Okazuje się, że można przeprowadzić wszystkie niezbędne badania i zrobić konsylium lekarskie na koniec dnia i gratuluję tych zmian, tego pomysłu i wdrożenia. Pacjent przychodzi rano, jest zbadany, ma postawioną diagnozę, zaproponowane leczenie i wychodzi wieczorem do domu. Ta organizacja pracy jest niezwykle ważna. Dobra koordynacja i zarządzanie pacjentem może mieć znaczący wpływ na ograniczenie ich śmiertelności - mówił na dzisiejszym otwarciu minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

W tym momencie oddział szybkiej diagnostyki kardiologicznej nie ma swojej własnej puli finansowania ani limitów świadczeń, a korzysta z tych przyznanych Centrum Chorób Serca i Klinice Chorób Serca USK. Być może zmieni się to w przyszłości.

Podczas wizyty w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu minister Szumowski zapowiedział, że to nie koniec rozwoju placówki. Poczynione mają być kroki do tego, aby USK wkrótce dołączyło do ośrodków wykonujących przeszczepy serca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto