Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ASF, czyli afrykański pomór świń w powiecie tomaszowskim: Strefą ochrony zostały objęte cztery gminy

bead
Cztery gminy powiatu tomaszowskiego zostały objęte strefą żółtą w związku z rozprzestrzeniającym się ASF, czyli chorobą afrykańskiego pomoru świń. Co to oznacza dla tomaszowskich hodowców? Jakie podjęto działania, by ustrzec przed rozprzestrzenianiem się choroby?

W dniu 13 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Maz. odbyło się spotkanie na temat ASF (afrykański pomór świń). Spotkanie zorganizowane zostało ze względu wyznaczenia strefy ochronnej (Strefa żółta) Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie gmin: Czerniewice, Inowłódz, Rzeczyca oraz Żelechlinek.

W spotkaniu udział wzięli: wicestarosta - Leszek Ogórek, członek zarządu - Elżbieta Łojszczyk, wójtowie, Powiatowy Lekarz Weterynarii, przedstawiciele Lasów Państwowych, przedstawiciele Związków Łowieckich, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.

Na spotkaniu wypracowano wniosek, aby na bieżąco prowadzić przeszukiwania obszaru ochronnego w celu zlokalizowania i usunięcia ze środowiska szczątków padłych dzików. Przeszukiwania na terenie lasu będą prowadzone przez leśników, natomiast na terenach łowieckich przez członków kół łowieckich.

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

W celu ochrony przed rozprzestrzenianiem się ASF ustalane są trzy strefy: niebieska, czerwona i żółta. Żółta jest strefą ochrony.

W obrębie strefy żółtej oraz poza ten obszar w granicach Polski - przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką).
Ze strefy żółtej poza granice Polski - dodatkowe wymagania weterynaryjne dla przemieszczanych świń:
- muszą przebywać w gospodarstwie co najmniej 30 dni bezpośrednio przed przemieszczeniem lub od urodzenia,
pochodzą z gospodarstwa, do którego w okresie 30 dni przed przemieszczeniem nie wprowadzono świń pochodzących ze strefy niebieskiej (obszarów zagrożenia), ani czerwonej (obszaru objętego ograniczeniami),
- w ciągu 15 dni przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku ASF z wynikiem ujemnym,
- w ciągu 24 godzin przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu klinicznemu przez urzędowego lekarza weterynarii i nie wykazywały objawów klinicznych ASF - następnie urzędowy lekarz weterynarii wystawia świadectwo zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto