Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alimenty dla córki na konto żony

Redakcja
PYTANIE: Mam orzeczone przez sąd w wyroku rozwodowym obowiązek płacenia alimentów na rzecz córki, ale na rachunek matki (byłej żony) jako jej przedstawiciela ustawowego. Moja córka za miesiąc kończy w 18 lat i chciałem przekazywać alimenty bezpośrednio córce. Była żona straszy mnie, że jak nie przekażę na jej konto alimentów, to złoży wniosek do komornika sądowego i będę ponosił dodatkowe koszty z tym związane – koszty postępowania egzekucyjnego.

ODPOWIADA
Marcin Zatorski
aplikant radcowski w Kancelarii Adwokackiej Lang i Wspólnicy sp. k. z siedzibą we Wrocławiu

W sytuacji, gdy Pana córka skończy 18. rok życia to, po pierwsze, uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnej, a po drugie, nie ma już przedstawiciela ustawowego, pod którego władzą by pozostawała, czyli osoby, która mogłaby z mocy samego prawa dokonywać czynności prawnych w imieniu córki, a które nie przekraczałyby tzw. zwykłego zarządu.

Alimenty były orzeczone na córkę, wówczas gdy była jeszcze osobą niepełnoletnią i pozostawała pod pieczą matki. Dlatego został Pan zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz córki właśnie do rąk matki (lub na jej rachunek bankowy).

W momencie uzyskania pełnoletności Pana wierzycie, czyli córka, powinna otrzymywać należne jej świadczenie alimentacyjne bezpośrednio do jej rąk. Dalsze przekazywanie alimentów matce, czyli osobie w tej sytuacji nieupoważnionej przez wierzyciela (np. pełnomocnictwem) jest po prostu spełnianiem świadczenia do rąk osoby nieuprawnionej. W takiej sytuacji może Pan się narazić, mimo „płacenia” alimentów, na postępowanie egzekucyjne, ale z wniosku córki.

Moim zdaniem, powinien Pan poinformował listem poleconym byłą małżonkę, że od danego miesiąca zaprzestaje Pan płacić alimentów na rzecz Państwa córki do jej rąk (rachunku bankowego), i że będzie Pan spełniał to świadczenie bezpośrednio do rąk (na rachunek bankowy) córki.

Po drugie, powinien Pan porozumieć się z córką, w jaki sposób będzie Pan jej przekazywał należne alimenty. Najlepiej, gdyby w formie pisemnej lub mailowej wskazała Panu numer rachunku bankowego - przy czym jeśli wskażą konto matki, będzie to dla Pana wiążące.

Przy zastosowaniu powyższej procedury, gdyby była małżonka złożyła wniosek o wszczęcie przeciwko Panu egzekucji, komornik sądowy powinien odmówić wszczęcia postępowania egzekucyjnego, bowiem wniosek pochodziłby od osoby nieuprawnionej. Z dniem ukończenia przez córkę 18 roku życia matka przestaje być przedstawicielem ustawowym.

Zgodnie wreszcie z uchwałą SN z dnia 27 listopada 1986 r., sygn. akt. III CZP 40/86 „dłużnik przeciwko któremu wszczęta została egzekucja alimentów, mimo że dobrowolnie zaspokajał alimenty w terminie i wysokości określonej w tytule wykonawczym, może skutecznie – stosownie do okoliczności – w drodze skargi kwestionować czynności komornika w zakresie obciążenia go kosztami egzekucyjnymi (art. 767, 770 Kodeksu postępowania cywilnego)”, więc nie ma tu obawy przed ewentualną próbą obciążenia Pana kosztami postępowania egzekucyjnego.

WIĘCEJ PORAD PRAWNYCH

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto