Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UJD w Częstochowie nadal czeka na przyszłych studentów medycyny. Dlaczego?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
Mimo że medycyna na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie była najbardziej obleganym kierunkiem, to wciąż nie została w pełni obsadzona. Na kierunek lekarski w rekrutacji wzięło czynny udział 545 osób na studiach stacjonarnych oraz 151 osób na studiach niestacjonarnych. Ostatecznie na tych pierwszych - pomimo że przygotowano 60 miejsc - studiuje 50 osób, a na niestacjonarnych - gdzie przygotowano 30 miejsc - 21 osób. Skąd więc taka rozbieżność? Część kandydatów zrezygnowała z częstochowskiej uczelni i przeniosła swoje "papiery" gdzie indziej, albo w ogóle nie dostarczyła odpowiednich dokumentów. Szansę na studiowanie obecnie mają kandydaci z listy rezerwowej.

Kierunek lekarski w Częstochowie

Przypomnijmy, kierunek lekarski na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie można studiować od 2022 roku. Zarówno w ubiegłym roku, jak i teraz cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Na etapie rekrutacji blisko dwa tysiące osób zadeklarowało chęć studiowania na kierunku lekarskim. Uczelnia zamierzała przyjąć 60 studentów na studia stacjonarne i 30 studentów na studia niestacjonarne.

- Na kierunek lekarski w rekrutacji wzięło czynny udział 545 osób na studiach stacjonarnych oraz 151 osób na studiach niestacjonarnych. Taka liczba osób została zakwalifikowana na kierunek lekarski - mówi Marek Makowski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Wydawać by się mogło, że uczelnia z obsadzeniem tego kierunku nie będzie mieć najmniejszych problemów. W praktyce okazuje się, że jest jednak nieco inaczej i na medycynę wciąż trwa rekrutacja.

- W bieżącym roku akademickim 2023/2024 rekordowa liczba uczelni kształci lekarzy - to blisko 40 ośrodków akademickich. W roku akademickim 2023/2024 studia lekarskie miało rozpocząć ponad 11 tys. studentów. Taki limit przyjęć wyznaczył Minister Zdrowia. Powoduje to, że potencjalni studenci aplikują na kierunek lekarski na dowolną liczbę uczelni. W trakcie trwania rekrutacji - zmniejszania się liczba wymaganych punktów - rezygnują z uczelni, na które złożyli już dokumenty i tym samym zostali studentami. Następnie wybierają inną uczelnię i tam składają dokumenty - niejednokrotnie rezygnują z paru uczelni w trakcie rekrutacji - tłumaczy Marek Makowski.

UJD wciąż czeka na chętnych chcących studiować medycynę

Ostatecznie na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie na studiach stacjonarnych jest 50 osób, a na niestacjonarnych 21 osób. Skąd taka rozbieżność? Część kandydatów zrezygnowała z częstochowskiej uczelni i przeniosła swoje "papiery" gdzie indziej, albo w ogóle nie dostarczyła odpowiednich dokumentów. To naturalny proceder, z którym zmagają się uczelnie w całej Polsce. Kandydaci na studia aplikują w różnych miejscach, a później wybierają to, które im najbardziej odpowiada. Szansę na studiowanie medycyny na UJD w Częstochowie obecnie mają wyłącznie kandydaci z listy rezerwowej.

- Przyjęci kandydaci z listy rezerwowej, którzy zostają studentami również w trakcie rekrutacji, potrafią parokrotnie "zmienić" uczelnię. Taki "proces" odbywa się na wszystkich uczelniach na kierunku lekarskim - wyjaśnia Marek Makowski, rzecznik UJD.

Obsadzanie na kierunek lekarski będzie trwać do wyczerpania limitu przyjęć, czyli przyjęcia 60 osób na studia stacjonarne i 30 na studia niestacjonarne.

Jak to może wpłynąć na przyszłych studentów? Część, która dopiero dołączy, zacznie zajęcia znacznie później...

- Collegium Medicum tworzy dodatkową grupę studentów, która będzie nadrabiać ewentualne zaległości powstałe z uwagi, na fakt, że niektórzy nie brali udziału we wszystkich zajęciach w październiku - podsumowuje Marek Makowski.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że absolwenci kierunku lekarskiego w Częstochowie mają być przygotowani do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej. Będą mogli również podjąć studia w Szkole Doktorskiej. Ponadto będą mogli kontynuować kształcenie w ramach: szkolenia specjalizacyjnego, studiów kształcenia podyplomowego oraz kursów specjalistycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto