Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kosić czy nie kosić trawę w Głogowie? - Nie chcemy pustyni pod swoimi oknami! - alarmują mieszkańcy

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Tak wygląda trawnik przy ulicy Matejki
Tak wygląda trawnik przy ulicy Matejki Grażyna Szyszka
Kosić czy nie kosić trawę w Głogowie? - Nie chcemy pustyni pod swoimi oknami! - alarmują mieszkańcy mówiąc, że po ostatniej serii koszenia, trawniki wyglądają jak ścierniska. Co na to SM Nadodrze i miasto?

Kosić trawniki w miastach czy nie kosić? Zarówno jedna, jak o druga wersja ma swoich zwolenników. Ci pierwsi argumentują to estetyką i poprawą widoczności, drudzy zaś mówią o obniżeniu temperatury w miastach.

Wygolone trawniki pod blokami

Tymczasem w ostatnich dniach wielu głogowian informowało nas, że osiedlowe skwery wyglądają jak ścierniska.

- Wygolili trawnik niemal do zera i jak ma teraz zatrzymywać wodę? Przecież w takie suche lata nie wolno tego robić! - mówiła nam mieszkanka starówki. To samo zgłaszali mieszkańcy Piastowa i Śródmieścia, gdzie w ostatnich dniach pod oknami bloków jeździły kosiarki.

- Nie chcę mieć pustyni pod domem! A to tak teraz wygląda, bo z trawnika zostało suche ściernisko. Czy jak już się kosi, to nie można tej trawy zostawić nieco wyższej? - pyta poirytowany głogowianin.

Spółdzielnia kosi trawy do 6 razy w sezonie

Osiedlowe skwery w większości należą do Spółdzielni Mieszkaniowej Nadodrze. Jak nas poinformowano, są one wykaszane są z częstotliwościową od 4 do 6 razy w sezonie. Pierwsze koszenie zazwyczaj wypada na przełomie kwietnia i maja, kolejne odbywają się w zależności od przebiegu warunków atmosferycznych w odstępach 3-7 tygodni.

- W okresie lata z wysoką temperaturą powietrza trawniki są rzadziej koszone niż w pierwszych miesiącach wegetacji, kiedy przyrost traw jest największy. Ostatnie koszenie ma miejsce zazwyczaj w październiku – informuje Lidia Chyb – Rodak z SM Nadodrze.

Usługi koszenia, na podstawie umów, wykonują zewnętrze firmy, a zlecają je poszczególne administracje osiedlowe. Spółdzielnia dodaje, że trawniki osiedlowe stanowią miejsca przechodu i rekreacji  dlatego muszą być cyklicznie wykaszane, jest to podyktowane względami bezpieczeństwa.

- Zabiegi cyklicznego wykaszania traw pozwalają zachować porządek i czystość na osiedlowych terenach. Obecnie warunki atmosferyczne umożliwiają prowadzenie prac koszenia bez konieczności wprowadzania przestoju w związku z wysokimi temperaturami powietrza z uwagi na mające miejsce w ostatnim czasie opady atmosferyczne – dodaje rzeczniczka zapewniając, że praca kosiarkami nie może prowadzić do ogołacania gleby, ścinania darni za nisko, zwłaszcza w upalne dni. - Prosimy mieszkańców o zgłaszanie wszelkich uwag i incydentów związanych z obsługą terenów należących do spółdzielni na bieżąco, co pozwoli na szybką rekcję i ocenę z naszej strony zaistniałych sytuacji.

Ekstensywne koszenie w miejskich parkach

Miasto z kolei przyznaje, że koszenia traw przeprowadza w parkach, duże skwery, bulwar nadodrzański i pasy zieleni przy drogach i ścieżkach rowerowych. Koszenia wykonywane są według potrzeb.

Zastępca prezydenta Głogowa Piotr Poznański wyjaśnia, że miasto prowadzi politykę koszenia ekstensywnego.

- Czyli rzadszego, pozostawania sporych połaci terenów bez koszenia. Owszem, mamy kilka miejsc w mieście, gdzie utrzymujemy koszenie trawy wraz ze zbieraniem jej. To Bulwar Nadodrzański i Park Słowiański – mówi. - Trudno trafić w oczekiwania mieszkańców, bo jak kilka tygodni temu kosiliśmy na osiedlu Piastów to mieszkańcy innych osiedlu pytali, czemu nie robimy tego u nich. Muszę przyznać jednak, że mamy coraz więcej mieszkańców, którzy są zwolennikami koszenia ekstensywnego.

Prezydent zaznaczył, że wykaszanie miejskich trawników to duże koszty, przekraczające miesięcznie 300 tys zł. I rosną, choćby przez wzrost cen paliwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto